Экономические науки/7. Учет и аудит

Влезько І.С., Кузічкіна Н.І.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Стратегія збільшення доходів на підприємстві

 

Розвиток ринкової економіки потребує від підприємств України раціонального і економічного обґрунтованого підходу до планування своєї діяльності, до визначення стратегії збільшення доходів підприємства, аналізу і оцінки отриманих результатів.

Одержання доходів є головною метою підприємницької діяльності, основним спонукальним мотивом будь – якого бізнесу. Значний вплив на формування доходів має державна політика у сферах ціноутворення, оподаткування та кредитування. За цих обставин створення передумов для ефективної роботи підприємств, забезпечення ефективного використання доходів є надзвичайно актуальним питанням.

Стратегія збільшення доходу підприємства  - це систематичний план його оптимального використання в умовах неповноти інформації про майбутній розвиток середовища та підприємства, що охоплює формування місії, а також шляхів і правил прийняття рішень для найефективнішого використання стратегічних ресурсів, переваг і можливостей задля майбутньої прибутковості.

 Розробка стратегії управління доходами торговельного підприємства передбачає попереднє дослідження процесу формування доходів, визначення основних тенденцій та закономірностей, виявлення та кількісну оцінку факторів, що обумовлюють обсяг та рівень доходів. Використання ефективної стратегії збільшення доходів є важливим чинником розвитку підприємства.

Напрямками підвищення доходів від торгівельної діяльності є :

    - збільшення обсягів закупівель товарів безпосередньо у підприємств-виробників і зменшення числа посередників;

     - використання системи знижок за домовленістю з постачальниками за рахунок закупівлі великих партій товарів, при сезонних і передсвяткових розпродажах за суттєво зниженими цінами, у зв'язку з встановленням постійних зв'язків і в інших випадках;

    - приведення рівня торгового обслуговування у відповідність з вимогами покупців і підвищення у зв'язку з цим цін;

    -  використання ефективної підприємницької політики на підприємстві;

    - розширення і поновлення асортименту товарів відповідно до запитів покупців, відображення цих вимог в асортиментних переліках магазинів різних типів;

    - здійснення рекламної й інформаційної діяльності торгового підприємства з урахуванням результатів маркетингового дослідження.

Резерви зростання доходу підприємства наведені на рисунку 1.

 


Використання системи цінових знижок

 

Скорочення кількості посередників

 

За рахунок зниження ціни закупівлі

 

Розширення продажу товарів

 

Здійснення ефективної цінової політики

 

За рахунок збільшення ціни реалізації

 

Рисунок 1– Резерви зростання доходу

 

Таким чином, можна зробити висновок, що можливими ефективними шляхами збільшення прибутку є насамперед, ріст товарообігу і зменшення витрат обігу торгівельного підприємства. Для цього, необхідно володіти ринковою ситуацією, своєчасно реагувати на зміни кон'юнктури ринку.

Збільшення прибутку підприємства може бути досягнуто за рахунок збільшення випуску продукції, поліпшення якості продукції, зниження собівартості продукції за рахунок більш раціонального використання матеріальних ресурсів, виробничих потужностей і площ, робочої сили і робочого часу, диверсифікації виробництва, розширення ринку продаж.

З метою збільшення суми прибутку виникає потреба у розробці стратегії управління підприємством, для чого необхідно розробити прогноз прибутку на наступний рік і визначити шляхи досягнення прогнозованої суми прибутку.

 Важливим елементом стратегічного управління торгівельним підприємством є розроблення довгострокових планів та прогнозів щодо діяльності самого підприємства. У процесі діяльності підприємства необхідно здійснювати контроль за досягненням поставлених завдань.

 

Літеретура

1 Бутинець. Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік [підруч.] / Ф.Ф. Бутинець. - 3-є вид., перероб. і доповн. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 672с.

2 Бужин О. А. Прибуток: рівночасне розподілення. – Економіка підприємства. - №6. – 2004.

3 Юшко Сергій Васильович. Формування доходів підприємства та підвищення економічної ефективності їх господарювання: дис. канд. екон. наук : Харківський аграрний університет – Х,2009 – 20с.

4 Мазаракі А.А. Економіка торгівельного підприємства: Підручник для вузів – К.: Хрещатик, 2001, - 800с.