Економічні науки /7. Облік та аудит

Старший викладач Жарікова О. О.

Севастопольський національний технічний університет

ВПЛИВ ОСОБЛИВОСТЕЙ ДІЯЛЬНОСТІ СУДНОРЕМОНТНИХ ПІДПРИЄМСТВ НА ОРГАНІЗАЦІЮ ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ

 

 

Організація обліку залежить від мети функціонування системи обліку на будь-якому підприємстві. Відповіді на питання: «Як організувати облік на підприємстві?» пропонують такі вітчизняні економісти, як В. М. Диба,            П. Житний, Я. Кавторева, М. В. Кужельний, С. О. Левицька, Т. М. Сльозко, Н. Чебанова, Т. Чупир, В. Чупир й інші. Але, на нашу думку, вони не враховують галузевих особливостей, наприклад, підприємств, які надають судноремонтні послуги. Такі підприємства характеризують як крупні, з потужними виробничими можливостями, з вагомою часткою основних виробничих фондів, чисельністю працівників більше ніж 500 чоловік. Необоротні активи судноремонтних підприємств (за фактичними даними на 31.12.2010 року) складають основні засоби — 94%, нематеріальні активи, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, відстрочені податкові активи — по 2% на кожний вид. Серед основних засобів, найбільшу частку — приблизно 60% — займають будинки, споруди, зокрема гідротехнічні суднопідйомні, та передавальні пристрої.

Організація обліку — це “…система умов те елементів побудови облікового процесу з метою отримання достовірної та своєчасної інформації про господарську діяльність підприємства, здійснення контролю за раціональним використанням виробничих ресурсів…” [1, с. 5], але, на думку М. В. Кужельного й С. О. Левицької, у сучасних умовах розвитку ринкової економіки в країні являє собою “пошук раціональної системи відображення операцій і результатів діяльності з урахуванням економіко-організаційних особливостей підприємства, результати впровадження якої гарантують достовірність інформації, її повноцінність для прийняття оперативних та стратегічних рішень”[1, с. 17]. Це цілком відповідає меті функціонування системи обліку на судноремонтних підприємствах і розкриває завдання, умови побудови обліку, зокрема необоротних активів.

Порядок організації і ведення бухгалтерського обліку необоротних активів на підприємствах в Україні регламентує Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” [2, ст. 8] і Положення (стандарти) бухгалтерського обліку. У свою чергу, організація податкового обліку засновується на вимогах Податкового кодексу України.

Етапи організації бухгалтерського обліку на підприємствах включають взаємопов’язані між собою процедури: процедури методичні, технічні й організаційні [3, с. 16] або адміністративно-організаційні [1, с. 3], тому що на цьому етапі, на думку М. В. Кужельного й С. О. Левицької, потрібно налагодити систему адміністративного управління в бухгалтерії підприємств.

Тому організація обліку необоротних активів потребує надання відповідей на питання про здійснення вибору системи способів і прийомів обліку, вартісного вимірювання об’єктів згідно з цілями користувачів інформації, формування робочого плану рахунків об’єктів обліку, вибір форми обліку, налагодження праці бухгалтерської служби й інших питань, які повинні, знайти відображення у внутрішніх документах судноремонтного підприємства: наказі про облікову політику, облікових номенклатурах з організації обліку необоротних активів, робочому плані рахунків, графіках документообігу з обліку необоротних активів за кодами облікових номенклатур, наказі про створення внутрішньогосподарського контролю на підприємстві. На нашу думку, ці форми внутрішніх документів дозволять у найбільшому ступені розкрити специфіку діяльності судноремонтних підприємств.

Так, у наказі про облікову політику пропонується обов’язково відображати критерії розмежування основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів і малоцінних швидкозношуваних предметів, метод амортизації об’єктів основних засобів з неостаточно встановленим терміном експлуатації, який, на нашу думку, припускає застосування фіксованої амортизаційної ставки: для об’єктів, які були введені в експлуатацію до 2004 року — 0,4%, а для об’єктів, які були введені в експлуатацію після 2004 року — 0,6% на місяць від залишкової вартості, які діяли до прийняття Податкового кодексу України.

 При формуванні робочого плану рахунків судноремонтних підприємств у частині обліку необоротних активів слід враховувати об’єкти основних засобів з неостаточно встановленим терміном експлуатації. Тому ми пропонуємо включати у робочий план рахунків підприємств такі аналітичні рахунки, як 103.2.1 “Будівлі та споруди. Споруди. Об’єкти зі встановленим терміном експлуатації” і 103.2.2 “Будівлі та споруди. Споруди. Об’єкти з неостаточно встановленим терміном експлуатації”.

Окремим питанням слід виділити створення системи внутрішньогосподарського контролю на підприємстві, зокрема необоротних активів, яка являє собою сукупність елементів економічного, фінансового, податкового, управлінського та інших видів контролю, що здійснюються за наказом керівника підприємства для забезпечення проведення господарської діяльності з метою отримання прибутку шляхом виконання робітниками своїх функціональних обов’язків, згідно з посадовими інструкціями й іншими внутрішніми розпорядчими документами підприємства.

У наказі про створення системи внутрішньогосподарського контролю у розділі про необоротні активи слід вказати предмет, об’єкти, методи, мету, завдання і схему взаємодії бухгалтерії з іншими відділами з питань збору, реєстрації, накопичення, обробки інформації про необоротні активи, а також контролю за збереженням даних об’єктів.

Таким чином, теоретичні розробки, запропоновані вітчизняними авторами, дозволяють визначити основні напрями організації обліку. З метою побудови обліку необоротних активів на практиці, пропонується відображення специфіки галузі судноремонтних підприємств у внутрішніх документах:  наказі про облікову політику, облікових номенклатурах з організації обліку необоротних активів, робочому плані рахунків, графіках документообігу з обліку необоротних активів за кодами облікових номенклатур, наказі про створення внутрішньогосподарського контролю на підприємстві.

 

Література:

1.                 Кужельний М. В. Організація обліку: підручник. / М. В. Кужельний,                        С. О. Левицька. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 352 с.

2.                 Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV зі змін. та допов. [Електронний ресурс] / офіційний сайт Верховної Ради України. — Управління компютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. — К.: 2011. — Режим доступу до Закону: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=996-14.

3.                 Сльозко Т. М. Організація обліку: навч. посібник / Тетяна Михайлівна Сльозко. — К.: Центр учбової літератури, 2008. — 224 с.