Современные информационные технологии / 3.Программное обеспечение.

Баербаш Н.А.

Науковий керівник: Пророчук Ж.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

ОПТИМІЗАЦІЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Сьогодні чи не кожна компанія володіє автоматизованої обліковою системою. Інтерес до планування, управління та аналізу фінансових ресурсів підприємства обумовлений прямою залежністю майбутнього фірми від її фінансового стану. Тому тема оптимізації управління і аналізу фінансів із застосуванням комп'ютерних систем і технологій є актуальною на сьогоднішній день, так як багато керівників на власному досвіді зрозуміли, до чого призводить відсутність цілісної системи управління фінансами: нестача обігових коштів, надмірні витрати на використання кредитів, неконтрольоване зростання заборгованості, відсутність коштів на виплату податків і заробітної плати.

Розробкою наукової літератури, що стосується автоматизації систем економічного аналізу, та дослідженням питань розробки, впровадження та використання аналітичних програм широко займалися економісти Голосов О.В., Єрьоміна Н.В., Ізмайлова К.В., Ліберман В.Б., Мельник М.В., Палій В.Ф., Ситник В.Ф., Соколов Я.В., та інші.

Як правило, робота з удосконалення системи управління починається з оптимізації системи фінансового управління із застосуванням сучасних технологій. Автоматизація системи фінансового управління підвищує фінансову керованість компанії і мінімізує витрати компанії [1].

Прикладом комплексної автоматизованої системи управління фінансово-господарською діяльністю підприємства є відома розробка корпорації "БААН". Програмне забезпечення цієї системи обов'язково містить спеціальні модулі або підсистеми, що забезпечують управління фінансами підприємств. Так, у підсистемі "БААН-Фінанси" реалізовано дві основні функції фінансового управління: аналіз і планування. Тісна інтеграція з підсистемами обліку, матеріально-технічного забезпечення й збуту продукції на основі єдиної інформаційної бази забезпечує доступ до необхідних даних і документів на рівні окремого підрозділу й усього підприємства. До інших корисних можливостей підсистеми "БААН-Фінанси" слід зарахувати можливість автоматичного моніторингу календарів: податкового, фінансового, звітного.

Комплексна система управління фінансово-господарською діяльністю "ОЛИМП" орієнтована на використання програмних рішень Microsoft. Спеціальний модуль "Фінанси" призначений для оперативного управління фінансовими ресурсами (надходження та витрачання коштів, аналіз розрахунків з дебіторами та кредиторами тощо). Основні функції фінансового управління реалізуються за допомогою спеціальних програмних продуктів - надбудов, які у змозі функціонувати і як самостійні, незалежні в середовищі Microsoft Office. Така побудова системи значно підвищує її гнучкість і розширює функціональність. Наприклад, за допомогою надбудови "ФінЕксперт" можна аналізувати фінансово-господарську діяльність як власного підприємства, так і партнерів по бізнесу, а також будь-якого суб'єкта господарювання за наявності його бухгалтерської звітності.

У комплексному аналізі та діагностиці фінансового стану підприємств використовуються також такі російські програмні комплекси: Audit Expert, "Альт-Фінанси", "БЭСТ-Ф" , "ЭДИП" тощо [2].

Управління фінансами - історично перша компетенція "ІНТАЛЄВ", в ній компанія здійснила найбільшу кількість проектів і пропонує самий широкий спектр продуктів і послуг. Замовники отримують єдину автоматизовану систему управління фінансами з взаємопов'язаних блоків: бюджетне планування; управлінський облік і звітність; платіжний календар (казначейство) і управління ліквідністю; міжнародна звітність по МСФЗ і GAAP; електронний документообіг фінансових документів; управління інвестиційною діяльністю та інвестиційними витратами; а також регламентований (бухгалтерський і податковий) облік [3].

Весь процес вдосконалення системи управління будується із застосуванням процесного підходу реорганізації бізнес-процесів і проводиться поетапно, з оцінкою ефективності кожної стадії і ретельним плануванням наступного. На першому етапі вдосконалення для персоналу проводяться курси підвищення кваліфікації по передачі основ методології, розробленої "ІНТАЛЄВ", а також формується проектна команда, яка буде вести проект. На другому етапі проводиться спільна розробка плану вдосконалення і його реалізація. У цьому плані містяться роботи по постановці системи управління фінансами в організації, розробці нормативних документів, навчання співробітників, налаштування та впровадження програмного забезпечення.

Програма "ІНТАЛЄВ: Управління фінансами 2.5", будучи самостійної системою автоматизації фінансового управління, містить весь необхідний потенціал для управління фінансами компанії по технології бюджетного управління. При цьому завдяки технології обміну даними, практично будь-яка планова і фактична інформація може бути імпортована в систему. Тому ця програма може бути модулем автоматизації фінансового управління, який не вимагає від підприємства відмови від перевірених рішень для ведення оперативного обліку. В якості джерел даних, з яких можна завантажувати інформацію для здійснення фінансового управління, можуть виступати такі бухгалтерські програми як: 1С; Парус; БЕСТ-4; Комтех та ін. Крім того, інформацію про планових або фактично здійснених операціях компанії можна завантажувати з будь-яких програм оперативного обліку, баз даних і навіть з таблиць Microsoft Excel.

Даний набір реалізованих можливостей технології імпорту дозволяє: вбудувати систему "ІНТАЛЄВ: Управління фінансами" практично в будь-якій контур оперативного обліку; створити єдину систему фінансового управління холдингами навіть при їх будь-якій відстані і різнорідності використовуваних облікових систем; економити на придбання робочих місць і навчанні того персоналу, від якого потрібно тільки періодична подача планової інформації.

Ринок засобів автоматизації управління фінансами в Україні тільки формується. Присутні і з'являються розробки вітчизняних фірм ("Галактика", "Ланці" та ін.). Західні виробники програмного забезпечення для бізнесу (SAP, BAAN, ORACLE) пропонують функції фінансового планування та управління у складі своїх ERP систем, як правило, не виділяючи їх в окремі модулі, а вносячи в підсистеми бухгалтерії, продажів і закупівель.

В свою чергу, програма "ІНТАЛЄВ: Управління фінансами", реалізуючи для компанії достойне бюджетне управління, дозволяє уникати більшості проблем впровадження корпоративної системи фінансового управління, про які попереджають супротивники подібних заходів. Системи такого рівня "пронизують" діяльність всієї компанії, і дають можливість замовникам вирішувати прикладні завдання фінансового менеджменту: управління ліквідністю, рентабельністю, вартістю бізнесу, так і в цілому підвищувати рівень колективної роботи і дозволяють компаніям досягати фінансових цілей відповідно зі своєю стратегією.

І нарешті, можна підвести підсумок, що кожен кваліфікований менеджер має володіти сучасними комп'ютерними технологіями фінансового аналізу. На основі відносно невеликої кількості найбільш ключових, інформативних фінансових показників, що можуть бути розраховані за даними стандартних форм фінансової звітності та інших інформаційних джерел, треба вміти оперативно отримувати всебічну, точну та неупереджену інформацію для своєчасного прийняття обґрунтованих управлінських рішень. А в свою чергу для результативної роботи кожного фахівця необхідний правильний і оптимальний вибір необхідного інформаційного забезпечення, властивого для даної, певної компанії.

Література:

1.       Ізмайлова К. В. Фінансовий аналіз. К.: МАУП, 2010. – 315 с.

2.       Основи інформаційних систем: Навчальний посібник / За ред. проф. В.Ф. Ситника. – К.: КНЕУ, 2007. – 252 с.

3.       http://www.intalev.ua/index.php?id=4755