Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Адміністративна відповідальність

за зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу

 

Стаття 53-3 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за  зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а саме за: “зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту”, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян [1]. Об’єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері раціонального землекористування та охорони земель. Такі відносини регулюються Земельним кодексом України, Законами України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, “Про охорону земель”, Положенням про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженим постановою КМ України від 19.03.2008 р.  № 224, Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженим наказом Держкомзему від 04.01.2005 р. № 1 [2] та іншими нормативно-правовими актами.

Об’єктивна сторона полягає у вчиненні таких дій, як зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту. Відповідно до вимог ст. 168 ЗК України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Ґрунтовий покрив земельних ділянок – поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю. Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок – це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки [2].

Процедуру видачі та анулювання спеціальних дозволів визначено у  Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, що затверджений наказом Держкомзему від 04.01.2005 р. № 1 та зареєстрований у Мін’юсті України від 20.01.2005 р. за № 70/10350.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Відповідно до пункту “з” ст. 25, ст. 26 Закону України “Про землеустрій” робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель мають право розробляти юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Контроль за виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, визначених у проекті землеустрою, здійснює інспекційний орган Держкомзему, який видав дозвіл, та територіальний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища [2].

Відповідно до п. “г” ст. 6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ч. 2 ст. 4 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, підпункту 29-1 п. 4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою КМ України від 19.03.2008 р. № 224, розроблено проект постанови КМ України Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок”, згідно з яким видають дозволи, відмови у видачі дозволів та рішення про анулювання дозволів Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК, головні управління Держкомзему в областях, містах Києві та Севастополі. Орган, який видав дозвіл, здійснює контроль за виконанням умов зняття, збереження та використання родючого шару ґрунту, визначених у робочому проекті землеустрою, шляхом застосування методів попереднього, документального та фактичного контролю.

Суб’єктами правопорушення можуть бути громадяни та посадові особи.

Суб’єктивна сторона характеризується виною у формі умислу.

 

Література:

1. Кодекс України про адміністративні правопорушення : Верховна Рада УРСР;  Кодекс України, Закон, Кодекс  від 07.12.1984  № 8073-X. (Відомості Верховної Ради УРСР від 18.12.1984 - 1984 р., № 51, стор. 1122). Редакція від 16.02.2010 [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=80731-10

 2. Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок : Держкомзем України;  Наказ, Порядок, Форма типового документа  від 04.01.2005  № 1. (Офіційний вісник України від 11.02.2005 – 2005 р., № 4, стор. 100, ст. 236, код акту 31431/2005). Редакція від 10.03.2005  [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0070-05