Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

К.е.н., доцент Германчук А.М., Цыплакова И.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Діагностика практики прийняття та реалізації управлінських рішень

 

Кінцевим результатом діяльності менеджера є прийняття управлінських рішень. У розширеному розумінні прийняття рішень ототожнюється з усім процесом управління. У вузькому розумінні прийняття рішень розглядається лише як вибір кращого рішення з чисельних альтернатив. Процес прийняття рішень складається не тільки з вибору кращого варіанту, але й з пошуку альтернатив, встановлення критеріїв оцінки, вибору способу оцінки альтернатив тощо. Отже, прийняття управлінських рішень – це процес, який починається з констатації виникнення проблемної ситуації та завершується вибором рішення, тобто вибором дії, яка спрямована на усунення проблемної ситуації.

Одним з найскладніших етапів раціональної технології прийняття рішень є пошук альтернативних варіантів. В управлінській практиці використовуються різноманітні методи творчого пошуку альтернативних варіантів, які умовно поділяють на три групи:

ü           якісні методи;

ü           кількісні методи;

ü           методи моделювання.

Якісні методи використовують тоді, коли фактори, що визначають прийняття рішення, не можна кількісно охарактеризувати або вони взагалі не піддаються кількісному вимірюванню. До якісних методів відносять: метод експертних оцінок, метод мозкового штурму, метод ключових питань, метод номінальної групи, метод вільної асоціації.

Кількісні методи використовують, коли фактори, що визначають прийняття управлінських рішень можуть бути виміряні кількісно. Існують наступні види кількісних методів: метод абсолютних, відносних і середніх величин; метод порівняння; метод групування; метод ланцюгових підстановок; балансовий метод; графічний; метод економіко-математичного моделювання; методи математичного програмування; методи економічної кібернетики.

Методи моделювання використовують для оптимізації процесів управління. Характерною рисою методів моделювання є виділення чотирьох складових у процесі прийняття рішень – це задача – модель – метод – умови застосування.

Аналізуючи ступінь використання методів прийняття та реалізації управлінських рішень у ТОВ «Юзівська компанія», було встановлено, що підприємство зовсім не використовує методи моделювання (ані дерево рішень, ані платіжні матриці). Щодо якісних методів, то компанія використовує лише частково метод експертних оцінок, метод мозкового штурму та ключових питань (майже 19% з усіх можливих методів). Метод номінальної групи та вільної асоціації взагалі не використовується на даному підприємстві. Розглядаючи ступінь використання кількісних методів, було виявлено, що «Юзівська компанія» використовує в повному обсязі метод абсолютних, відносних і середніх величин, а також метод порівняння (близько 13% по відношенню до всіх відомих методів). Лише частково використовується метод групування, ланцюгових підстановок, балансовий метод і графічний (це становить 25% від усіх методів). Також було виявлено, що деякі кількісні методи взагалі не використовуються – це метод економіко-математичного моделювання, математичного програмування та економічної кібернетики. Отже, ТОВ «Юзівська компанія» використовує лише 56% із усіх можливих методів.

У менеджменті підприємства використання якісних методів прийняття управлінських рішень відіграє важливу роль, оскільки саме вони дозволяють визначити стратегію і тактику керівництва підприємства при вирішенні невизначених проблем, стимулюють творче мислення в процесі прийняття рішень, дозволяють генерувати нові ідеї, використання яких дає можливість підвищити ефективність рішення задач в управлінні підприємством. Таким чином, ТОВ «Юзівська компанія» повинна використовувати у повному обсязі метод експертних оцінок, мозкового штурму та ключових питань, а також впроваджувати метод номінальної групи та вільної асоціації хоча б частково. Щодо методів моделювання, то необхідно відзначити, що їх використання є також важливим у процесі прийняття та реалізації управлінських рішень. Так, за допомогою метода платіжної матриці можливо точно встановити ймовірність виникнення тієї чи іншої ситуації. Метод дерева рішень дає можливість графічно зобразити різні варіанти дій, які можуть бути застосовані для реалізації існуючої проблеми. Завдяки цьому методу можливо вибрати найбільш оптимальний варіант вирішення проблеми в процесі прийняття рішень, бо його характерною рисою є наглядність.

Управлінське рішення є інструментом впливу на об’єкт управління та окремі його підсистеми, важливою ланкою формування та реалізації відношень управління в організації; складає основу реалізації кожної функції менеджменту. Використання сукупності усіх методів для прийняття управлінських рішень дозволяє підприємству знаходити найбільш раціональні та правильні шляхи рішення проблем.

 

Література:

1. В.І. Крамаренко. Менеджмент, навч. посібник, Київ: «ЦУЛ», 2003р. – 248с.

2. В.Р. Вєснін. Менеджмент, підручник, 2-ге видання, перероблене та доповнене, Москва: ТК Велбі, видавництво Проспект, 2005р. – 504с.

3. О.В. Рудінська, С.А. Яроміч, І.О. Молоткова. Менеджмент, навч. посібник, Київ: Ельга Ніка-Центр, 2002р. – 335с.