Михайлюк І.П. Лупан В.М.

Науковий керівник: Попіль М.С.

Буковинська державна фінансова академія

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ РЕСУРСНОЇ БАЗИ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ

    Стабільне функціонування та подальший розвиток банківської системи України перебувають, у тісному взаємозв’язку із збільшенням обсягів банківських ресурсів. Від того, наскільки банки приділятимуть увагу формуванню фінансових ресурсів, залежить їх спроможність здійснювати активні операції та фінансова стійкість банківської системи в цілому. Саме тому однією з необхідній передумов для ефективного функціонування банків та їх фінансової стійкості є стабільність і достатність ресурсної бази банків.

    Проблемам формування та використання банківських ресурсів особливу увагу  було приділено у наукових працях Л.М. Стрілецька, А.В. Олійник, М.Алексеенка, О.Барановського, А.Волокова, М Савлука, О.Васюренка, А. Вожкова та ін.

   Метою статті є  проаналізувати динаміку та структуру основних складових ресурсної бази комерційних банків та окреслити  деякі можливі напрями удосконалення процесу формування банківських ресурсів.

  На сьогодні формування ресурсної бази комерційних банків с одним із найважливіших завдань для забезпечення економічного зростання.Політика комерційних банків щодо формування ресурсної бази пов’язана iз вирішенням постійного завдання: знайти джерела фінансових ресурсів з мінімальною вартістю, забезпечити здійснення активних операцій у визначених обсягах і напрямках, ефективно використовувати та управляти фінансовими ресурсами.

 Якщо проаналізувати склад банківських ресурсів в Україні впродовж 2007-2008рр. то спостерігалося динамічне зростання усіх складових ресурсної бази банків України. Так, за період з 2007 по 2008 р. Вона зросла на 586 млрд.грн. А саме за період 2007-2008 років загальні пасиви зросли на 326 млрд.грн. При цьому зростання банківських ресурсів відбувалося основним чином за рахунок зростання власного капіталу, який у 2008 році збільшимся на 496,85 млрд.грн і становив 119,263 млрд.грн., тоді як величина зобов’язань зросла на 277 млрд.гри, порівняно з 2007 роком. Серед основних складових зобов’язань найстрімкіше зростали кошти фізичних осіб — за останні три роки їх сума зросла більш ніж на 319 млрд. Грн., або у 2 рази. Темпи приросту коштів юридичних осіб був дещо меншим.Більш детальну інформацію про якість зобов’язань може дати алаліз її структури.

    Основними ресурсами формування зобов’язань банків України станом на1.01.09.є:

      1) кошти фізичних осіб — 213,2 млрд.грн.

      2) кошти юридичних осіб- 143,9 млрд.грн.

      3) строкові вклади інших банків і кредити, що отримані від інших банків.

   Аналізуючи більш детально структуру зобов’язань банків України за 2007 і 2008 рр., слід зазначити, що у 2007р. кошти фізичних осіб зростали вищими темпами, ніж кошти юридичних осіб. Про підвищення рівня довіри  до національної банківської системи свідчить постійне зростання депозитів населення у банках. Кошти населення у 2008р. зросли на 30,4%, а кошти юридичних на 28.5% порівняно з минулим періодом.

      З початку 2009 р. кредити отримані від міжнародних та інших фінансових     організацій, зросли порівняно з 2007 роком на 2,7 %. Також протягом 2008 року спостерігається зростання інших зобовязань банку на 3.1%.Підбиваючи підсумки проведеною вище аналізу, можна визначити основні тенденції змін у структурі ресурсної бази банків України у 2007 — 2008 рр.:

     - основними компонентами  ресурсного потенціалу банків України впродовж зазначеного періоду були кошти фізичних осіб, кошти юридичних юридичних осіб та отримані міжбанківські кредити.

     - вагому роль у формуванні ресурсної бази банків відіграють кошти юридичних осіб, однак їх частка у сукупних пасивах банківської системи України мас поступову тенденцію до зниження - 22,6% у 2007 р. проти 15,5% у 2008 p.; спостерігається різке зростання коштів фізичних осіб.

      Значної уваги заслуговує аналіз ресурсної бази банків з іноземним капіталом, у структурі якої спостерігаються деякі відмінності. Так, протягом минулого року спостерігалося збільшення кількості банків з іноземним капіталом з 47 до 53, з них 17 банків зі 100%-м іноземним капіталом.

   Hа сьогоднішній день особливо важливого значення набуває розроблення ефективних напрямів удосконалення ресурсної бази банків, до яких варто віднести такі:

   1) Подальше нарощення капіталу комерційними банками.  Частина комерційних банків України збанкрутувала внаслідок неповернення наданих кредитів. Уникнути цього можна було б за наявності достатнього розміру власного капіталу, здатного покрити значні втрати ресурсів, та зваженої кредитної  політики.

   2) Збільшення обсягів залучених коштів банків. Для збільшення свого ресурсного потенціалу основна увага з боку банків повинна приділятися мобілізації необхідного обсягу ресурсів, провідне місце у структурі яких має відводитись коштам населення.

    Отже, зміни основних показників щодо джерел формування банківських ресурсів вказують на підвищення фінансової стабільності банків та їхнє переорієнтування на інвестування реального сектора економіки; значне збільшення банківською системою залучених коштів за рахунок строкових вкладів фізичних осіб дас змогу  зробити висновок про зростання довіри населення до банків.

Література:

1. Л.М. Стрілецька / Тенденції формування ресурсної бази коерційних банків.// Збірник статтей  та доповідей 2 Всеукраїнської науково практичної конференції студентів та молодих вчених 2009р. МОНУ. Т.2 -С111-114.

2. Основні показники діяльності банків України на 1 січня 2009 р. // Вісник НБУ. - 2009. -   № 2. - С. 19.

3. А.В. Олійник / Оцінка ресурсної бази банків України // Регіональна економіка, - 2008. - №4. -С.127-133.

Добрый день , Михайлюк Іван Петрович Ваша работа принята!

Название секции: ЭКОНОМИКА. Банки и банковская система

Авторы: Михайлюк Іван Петрович

Название работы: ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ РЕСУРСНОЇ БАЗИ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ УКРАЇНИ

Количество страниц: 3

Количество сборников: 1

Страна: Украина

Мобильный телефон: 80966029326

Почтовый адрес: Михайлюк Іван Петрович, вул.Українська 4, с. Горошівці, район Заставнівський, Чернівецька обл., Україна

E-mail: ivan_muhaylyuk@mail.ru

Название конференции: Ключевые аспекты научной деятельности

Реквизиты для оплаты: Получатель: ДCП Схід , р/с 26005060056478 в КБ Приватбанк , г.Днепропетровск , МФО 305299 , ОКПО 30663998 Адрес получателя: 49000 , Украина , г.Днепропетровск , ул. Бердянская 61б

Сумма к оплате: 36 украинских гривен

Счет для оплаты Вы можете заказать по электронной почте info@rusnauka.com или факсу +38 0562 342961. Не оплаченные работы не печтаются , не забудьте в назначении платежа указать фамилии авторов.После оплаты просим выслать на отсканированную копию документа об оплате. После опубликования Ваша работа будет выслана на адрес :Михайлюк Іван Петрович, вул.Українська 4, с. Горошівці, район Заставнівський, Чернівецька обл., Україна

Ориентировочный срок публикации в течении 3-4 недели с момента проведения конференции.

Справки по телефонам +38 0562 342961 , +38 056 3701313 , e-mail: info@rusnauka.com