Економічні науки/ 5. Управління трудовими ресурсами

 

Головач Ю.В., Бацала О.В

Науковий керівник: Заєць К.Д.

 

Буковинська державна фінансова академія

 

ЗАЙНЯТІСТЬ ТА СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ

 

Проблема зайнятості посідає одне з найважливіших місць на сучасному етапі формування соціально-економічної політики держави, зокрема в умовах фінансово-економічної кризи. Зважаючи на перспективність українського села та той факт, що чисельність сільського населення становить 31,7%, варто звернути увагу на можливості соціально-економічної перебудови села в контексті сільського господарства [4]. Адже ситуація, що склалась нині у сфері зайнятості сільського населення, невтішна. Чисельність безробітних з числа сільських жителів складає 215,9 тис.осіб за офіційними даними станом  на 01.02.2010 р., що становить 5,7 % [5]. Основну увагу варто приділити областям Західної України, в яких частка сільського населення є переважною, зокрема в Чернівецькій, Івано-Франківській, Тернопільській та Закарпатській областях в сільському секторі налічується 56-58 % домогосподарств.  Крім того, в аграрних областях переважає і відсоток не працевлаштованих незайнятих громадян (наприклад, в Івано-Франківській області відмічено скорочення даного показника на 1,5% і складало в січні 2009 року 3,8%)[6].

Так, у Тернопільській області на 1 жовтня 2008 р. частка безробітних громадян, що проживають на селі склала 62,4 %, при цьому молодь до 35 років складала 38,4 %  зареєстрованих безробітних. У Чернівецькій області на вересень 2008 р. із загальної чисельності безробітних, які перебували на обліку, 75,1 % становили мешканці сільської місцевості, з них 33,7 % – це молодь віком до 35 років. У Закарпатській області на червень 2008 р. безробітних нараховувалося 70,3 % мешканців сільської місцевості, з них 34,7 % сільська молодь [7].

Дослідженням проблеми зайнятості сільському господарстві та соціально-трудовими відносинами на селі займались Величко А.Є., Жибак М.М., Замора О.І.[1,2,3].

Аналізуючи економічну активність сільського населення, варто сказати, що  за підсумками 2008 року вона становить 65, 6 % від всього сільського населення.  Щодо якісного складу зайнятих на селі, слід сказати, що середній вік працюючих у сільському господарстві за останні 5 років складає 58 років,  а, отже, працювати в селі залишаються люди передпенсійного та пенсійного віку. Водночас, чисельність потенційно освіченої молоді зменшилась на 53,3 тис.осіб, тобто в 2-3 рази [1].

Основною перешкодою високому рівневі зайнятості в сільськогосподарському виробництві, є відсутність перспектив та низький рівень оплати праці. Диференціація оплати праці у економіці серед видів діяльності склалась так, що найвищі показники заробітної плати за підсумками січня 2010 року пов’язані з фінансовою діяльністю - 4179 грн. В сільському господарстві середня заробітна плата складає 1114 грн., що порівняно з середньою зарплатою по всіх видах діяльності в економіці України (1916 грн.) складає 58,14% [5].

Важливим аспектом у забезпеченні соціально-трудової стабільності є соціальне партнерство, що реалізується через укладання трудових угод. Станом на 31.12.2009 року укладено та зареєстровано майже 95 тис. колективних договорів, ними охоплено біля 9 млн. працівників, що складає 83,9% до облікової кількості штатних працівників, а з числа працівників сільського господарства - 86,9% всіх штатних працівників [8].

Важливою перешкодою зайнятості в селі є нерозвиненість соціальної інфраструктури. У понад 12 % сіл немає жодного об’єкта соціальної сфери та побутового обслуговування, майже зруйнована система громадського транспорту. Така ситуація і зумовлює незайнятість трудових ресурсів в сільській місцевості та депопуляцію. Рівень благоустрою житла сільських домогосподарств нижчий, ніж міських. На селі лише кожне п’яте домогосподарство має водопровід та обладнане каналізацією, газовою колонкою – 5 %, централізованим газопостачанням 43 %, телефонним зв’язком 20 %. В Україні сьогодні 50 % усіх медичних послуг в сільській місцевості надається на первинному рівні. За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2008 р. до закладів охорони здоров’я, розташованих у сільській місцевості, було направле­но 1964 молодих спеціалістів (46 % від загальної чисельності випускників медичних закладів державного замовлення). Але статистичні дані не від­сте­жують відсоток медичних працівників, які залишають сільські медичні заклади при першій нагоді через низьку заробітну плату, відсутність сучасного медичного обладнання, невирішеність житлово-побутових умов. Враховуючи сучасний стан, сільський мешканець, зокрема молода людина на селі, є психологічно мотивованою на переїзд до більш, з її точки зору, соціально захищеного міста, регіону або ж країни [7].

Для подолання вказаних проблем слід забезпечити ефективну державну підтримку, а саме: удосконалення орендних відносин, створення сприятливих умов праці і проживання в сільській місцевості. Першим кроком до цього є реформування правової бази з метою сприяння соціально-економічній перебудові села з врахуванням європейського вектору інтеграції України відповідно до вимог Єврокомісії.

Держава повинна посилити і соціальну функцію через обґрунтовану оплату праці і соціальні гарантії та забезпечити зацікавленість працівників і роботодавців в покращенні соціально-трудових відносин, що є важливим чинником мотивації, вирішити питання транспортного зв’язку сільської місцевості з містом, забезпечити впровадження на державному рівні гарантованого робочого місця в аграрному секторі із забезпеченням рівня середньої заробітної плати по відповідному регіону. 

На сучасному етапі особливо сільська молодь потребує комплексної державної підтримки, в першу чергу в отриманні якісної базової та професійної освіти, створенні умов медичного обслуговування та працевлаштуванні. 

У напрямку подолання безробіття серед сільської молоді вже є певні позитивні зрушення, пов’язані з становленням фермерства на селі та розвитком інфраструктури зеленого туризму. Проте ці два напрямки знаходяться у стадії розвитку та потребують розробки і прийняття на регіональному та державному рівнях програм, направлених на визначення правового статусу цих сфер діяльності, забезпечення умов початкового кредитування, встановлення пільгових податко­вих періодів тощо.

 

Література:

1.                Замора О.І. Основні тенденції формування і використання трудових ресурсів в аграрних підприємствах // Актуальні проблеми економіки.-2009.-№4(94).-С.85-90

2.                Величко А.Є. Кризові явища в соціально-трудових відносинах сільського господарства України//Економіка АПК –2008.-№4.-С.141-145

3.                Жибак М.М. Організаційно-економічні проблеми зайнятості сільського населення // Економіка АПК – 2008.-№11.-124-129

4.                www.ukrcencus.gov.ua/news/article;684/

5.                www.ukrstat.gov.ua

6.                stat.if.ukrtel.net

7.                www.niss.gov.ua/Monitor/november08/6.html

8.                www.fpsu.org.ua/images/stories/images/2010/March/100310/analyz_100310.doc