УДК 657                                                                                        Семчук І.В.

Житомирський державний технологічний університет

 

КОНСОЛІДОВАНА ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ В УМОВАХ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ: ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ

 

Розвиток ринкової економіки, поява нових форм об’єднань підприємств, особливо таких, що мають в своїй структурі дочірні підприємства в різних регіонах, ускладнення зв’язків між суб’єктами господарювання вимагають вдосконалення інформаційного забезпечення управління, основою якого є бухгалтерський облік та фінансова звітність. Одним із факторів поліпшення якості облікової інформації є використання новітніх інформаційно-комп’ютерних технологій для управління господарською діяльністю суб’єктів господарювання.

Вирішення питання впровадження інформаційних систем бухгалтерського обліку в складних організаційних структурах, а також використання таких інформаційних систем при складанні фінансової звітності на різних рівнях управління стає нагальною потребою.

Проблемі розвитку інформаційних технологій в обліку для управління об’єднаннями підприємств присвячені праці вітчизняних вчених О.М. Брадула, П.Є. Житного, В.М. Костюченко. Проте більшість проблемних питань нині залишаються невирішеними, а саме створення єдиної інформаційно-комп’ютерної системи бухгалтерського обліку для групи підприємств та формування її консолідованої фінансової звітності засобами програмних продуктів.

Для успішного впровадження комп’ютерної інформаційної системи обліку в групі підприємств доцільно врахувати такі її особливості:

· організаційну структуру групи підприємств;

· господарську діяльність всіх підприємств групи;

· побудову бухгалтерської служби групи підприємств;

· масштаби комп’ютеризації бухгалтерського обліку окремих підприємств;

· систему внутрішнього контролю групи підприємств.

Наведені особливості групи підприємств дозволять визначити напрями комп’ютеризації обліку діяльності групи підприємств.

Створення єдиної інформаційно-комп’ютерної системи бухгалтерського обліку для групи підприємств залежить від організації інформаційних систем обліку окремих підприємств групи. Зазначені системи повинні бути типовими, сумісними й здатними до процесу синхронізації даних в межах групи підприємств. Необхідно відмітити, що кожне дочірнє підприємство групи має локально встановлений програмний комплекс, а головне (материнське) підприємство, в свою чергу, отримує лише фінансову звітність дочірніх підприємств, на основі якої формується консолідована фінансова звітність групи підприємств.

Відповідно, для оперативного отримання достовірної консолідованої фінансової звітності комп’ютерна програма головного (материнського) підприємства повинна формувати наступні звіти:

· звіт про фінансові інвестиції та дивіденди;

· звіт про взаєморозрахунки в межах групи підприємств (дебіторська та кредиторська заборгованості);

· звіт про придбання товарів, робіт, послуг підприємствами групи від сторонніх осіб;

· звіт про реалізацію товарів, робіт, послуг підприємствами групи стороннім особам;

· звіт про фінансові результати від внутрішньогрупової реалізації продукції (робіт, послуг);

· звіт про показники діяльності господарських та географічних сегментів групи підприємств.

Проте процес складання консолідованої фінансової звітності може бути неможливим, якщо інформаційні системи обліку підприємств, що входять до складу групи, не синхронізовані відповідним чином для подання регулярних та перевірених даних для консолідації. В такому випадку, доцільно впровадити єдину інформаційно-комп’ютерну систему бухгалтерського обліку для групи підприємств на основі єдиного програмного продукту. При цьому вважаємо, що облікова політика підприємств групи обов’язково повинна розкривати інформацію про застосування програмних продуктів в обліку.

Огляд основних програмних продуктів для комп’ютеризації бухгалтерського обліку великих підприємств та здійснення консолідації фінансової звітності, які представлені на ринку, дозволив визначити найбільш оптимальний на даний момент програмний продукт – це інформаційна система “1С:Предприятие 8.0 Управление производственным предприятием”. Даний продукт має весь спектр можливостей для забезпечення управління групою підприємств та складання її консолідованої фінансової звітності, а отже, використовуючи такий програмний продукт, систему бухгалтерського обліку групи підприємств можливо повністю автоматизувати та синхронізувати, а також формувати звіти для процесу консолідації.

Отже, встановлено, що основними передумовами належної автоматизації процесу консолідації звітності є сформований єдиний комплекс інформаційно-комп’ютерних систем у межах групи підприємств, який підтримує єдиний формат інформаційних ресурсів та підсумкових звітів. Відповідно, розроблені форми спеціальних внутрішніх звітів дозволяють спростити процес консолідації звітності зі збереженням належного рівня суттєвості й достовірності звітності.