Экономические науки/10.Экономика предприятия.

Васильев В., Недрянко А.А.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского, Украина

ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ І СТРУКТУРИ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

За роки незалежності в Україні значними темпами почало розвиватися підприємництво. Питанням підприємницької діяльності приділяється значна увага в законодавчих і нормативних актах України, науковій літературі. В той же час питання забезпечення безпеки, створення організаційно-економічного механізму, регулювання підприємницької діяльності розглядаються недостатньо.

Результати аналізу визначень безпеки підприємницької діяльності, що мають місце в дослідженнях економістів, дозволити сформулювати наступне визначення. Безпека підприємницької діяльності – це стан безпеки, при якому забезпечуються стале, стабільне функціонування підприємництва та умови, що сприяють запобіганню зовнішніх і внутрішніх загроз підприємницькій діяльності, задоволенню економічних інтересів та потреб підприємств. Вона є складовою підсистемою економічної безпеки і повинна включати такі напрямки: умови, охорона та безпека праці, безпека в екологічній сфері, безпека в соціально-трудовій сфері, фінансова безпека, технологічна безпека, безпека життєдіяльності в умовах надзвичайних ситуацій.

Розвиток механізмів регулювання безпеки підприємницької діяльності займає особливе місце і має велике значення в ході формування безпеки і захисту від небезпек. Розробку такого механізму важко переоцінити, як під кутом показників безпеки в основних сферах і видах підприємницької діяльності, так і в контексті визначення економічних витрат. Пошук оптимальних, стійких моделей розвитку в країнах з ринковою економікою призвели до помилок, повязаних з розширенням і зменшенням державного втручання в захист населення, що призвело в кінці 80-х років ХХ століття до виникнення фінансових проблем в забезпеченні виконання відповідних програм, а також до дефіциту бюджету на різних рівнях управління.

При визначенні концептуальних основ сутності механізму регулювання безпекою підприємницької діяльності, який є складовою частиною господарського механізму, важливо мати на увазі, що зміст і характер його дії, перш за все, зумовлений комплексом техніко-технологічних, соціально-економічних чинників та станом екосистем, природокористування та інших складних систем. Крім того, слід враховувати, що функціонування цього механізму відбувається в рамках системи загального економічного механізму, в якому існують досить складні структурні господарські елементи, які регулюють формування окремих складових системи безпеки підприємницької діяльності.

Регулювання можна розглядати як процес цілеспрямованого впливу на управляючу і ту, що управляється, частини системи для підтримки встановленого закону руху системи в цілому. В цьому значенні регулювання виступає як функція управління.

Економічний механізм регулювання безпеки підприємницької діяльності включає два основних блоки. Перший блок пов’язаний з розробкою і реалізацією довгострокових програм, завдань щодо формування безпеки підприємницької діяльності, виявлення, ідентифікації загроз та відбиття небезпек, тобто із стратегією безпеки підприємницької діяльності.

Другий блок обумовлений вирішенням тактичних і оперативних завдань, які передбачають розробку та запровадження заходів щодо попередження загроз і небезпек в забезпеченні безпеки підприємницької діяльності, прийняття економічно обґрунтованих рішень щодо формування безпеки, стабілізації обстановки, ліквідації наслідків від виникнення нещасних випадків на виробництві.

Головним в регулюванні безпеки підприємницької діяльності на будь-якому рівні і будь-якому об’єкті є позбавлення можливості прояву негативних наслідків. В цьому випадку тільки затребувана відповідальність може бути гарантом тієї самої управлінської організації, яка ставить управління в пряму залежність від власного системного рівня розвитку, власного потенціалу самоврядування, в якому регулювання є лише покриттям мінімальної кількості витрат, яких не вистачає тій чи іншій підсистемі безпеки підприємницької діяльності для нормального функціонування  всіх її складових.

До структури і елементів економічного механізму в системі безпеки підприємницької діяльності потрібно віднести: форми організації суб’єктів управління безпекою підприємницької діяльності; форми економічних зв’язків; економічні стимули і важелі впливу на ефективність роботи суб’єктів безпеки підприємницької діяльності; методи, форми, структуру управління; організаційно-економічний механізм регулювання безпеки підприємницької діяльності; правові форми і методи регулювання; соціально-психологічні фактори впливу на суб’єкти та об’єкти управління.

При цьому одним з напрямків використання організаційного механізму регулювання безпеки підприємницької діяльності є створення організаційного режиму, що включає набір організаційних і соціальних засобів. Такий режим може бути створений, виходячи з розуміння регулювання безпеки підприємницької діяльності з урахуванням специфіки в діяльності об’єкта, які у будь-якому випадку повинні дати позитивний результат, і перенесення основної управлінської роботи на розв’язання незапрограмованих завдань в означеному напрямку.

Отже, сучасний механізм організаційно-економічного регулювання безпеки підприємницької діяльності повинен задіяти всі важелі, які спроможні забезпечити відповідний і бажаний ефект в усіх підсистемах безпеки підприємницької діяльності.

Література

1. Юркова Т.И., Юрков С.В. Економіка підприємства. - К.: 2004. - 274 с.

2. Абчук В.А. Безопасность предпринимательства. - СПб.: Издательство "Альфа", 2003. - 544 с.