Економічні науки/6.Маркетинг и менеджмент

Рандіна А.М., Буянова І.А.

Буковинська державна фінансова академія

Маркетинг у сфері соціальних медіа - новий канал комунікації із споживачем та інструмент дослідження уподобань аудиторії

 

З розвитком ринкових відносин люди стали купувати інакше. Вони стали прискіпливими і вимогливими, старі методи продажу товарів та послуг на них вже не діють. Старим каналам просування довіряють менше, проте бізнес триває. Тільки його просування приймає нові форми. Сьогодні одним з найбільш ефективних інструментів для просування товарів та послуг та для комунікації брендів з цільовими аудиторіями є соціальні мережі.

Сучасні Інтернет-сервіси забезпечують користувачів усіма можливими інструментами для спілкування одне з одним – відео, чати, зображення, музика, блоги, форуми тощо. Для бізнесу ж соціальні мережі виступають новим каналом комунікації із споживачем та інструментом дослідження уподобань аудиторії.

Серед сучасних маркетологів, які досліджували цю тему, можна виділити К. Олтюиза,  О. Завойко, Н. Будкевич, Ю. Масієнко, О. Чуксина.

Соціальна мережа – це спільнота людей, об’єднаних однаковими інтересами, уподобаннями, або тих, що мають інші причини для безпосереднього спілкування між собою.

Перша соціальна мережа з'явилась в Інтернеті в 1995 році: американський сайт Classmates.com пропонував відшукати своїх однокласників, колег та друзів. Зараз у мережі Classmates.com зареєстровано більше 40 мільйонів активних користувачів з США та Канади.

У 2001 році з’явилася перша соціальна мережа, спрямована на професійний розвиток – Ryze (500 тисяч користувачів); 2003 рік – поява Linkedіn (зараз – більше 20 мільйонів користувачів), Hi5 (80 мільйонів користувачів); 2004 рік – orkut (понад 16 мільйонів користувачів на кінець 2006 року), Facebook (80 мільйонів користувачів), Friendster (50 мільйонів користувачів), MySpace тощо. Шалений успіх MySpace у 2005 році (за два роки існування сервісу його аудиторія виросла до 47,3 мільйонів осіб) призвів до швидкого розростання соціальних мереж та збільшення їх популярності серед користувачів [2].

Тенденцію соціальних мереж до локалізації підтверджують факти: в Україні, за різними даними, найбільш популярними соціальними мережами є російсько- та україномовні Однокласники.ру, які налічують понад 1,3 млн. користувачів, ВКонтакте – 700 тис., Connect – 240 тис., FaceBook -163, 8 тис. осіб та Tuse – 140 тис. Однокласники.ру вже зареєстрували домен .ua та заявили про відкриття офісу в Києві. У 2005-2006 роках в Україні відкрився ряд локальних проектів: "Дерево друзей“,  AtlasKit,    Tuse, а 2007 рік став піковим – розпочали діяльність соціальні молодіжні мережі Стрелка, Friends.ua, Connect, НаВстрече та Фолк [1].

Будь-які ресурси, що передбачають взаємодію учасників мережі, сьогодні стають середовищем розвитку нового інструменту – маркетингу у сфері соціальних медіа, чи, як його ще називають SMM (Social Media Marketing). Маркетинг у сфері соціальних медіа – це обов’язковий елемент в інструментарії будь-якого висококласного оптимізатора (SEO).

Маркетинг у сфері соціальних медіа може забезпечити вашому ресурсу у мережі як додатковий трафік, так і значну кількість нових посилань. Дуже часто консервативні маркетологи недооцінюють можливості SMM та віддають перевагу традиційним методам, тоді як молодше покоління інтернет-підприємців наполегливо і послідовно використовує надпотужний потенціал соціальних мереж.

 Соціальні медіа дають можливість, минаючи посередників, спілкуватися з кінцевими споживачами, тестувати попит, дізнаватися, що подобається або не подобається вашій цільовії аудиторії, а  найважливіше - вони дозволяють робити це абсолютно безкоштовно.

Інтернет-маркетинг - це практика використання всіх аспектів традиційного маркетингу в мережі Інтернет, що зачіпає основні елементи маркетинг-міксу: ціна, продукт, місце продажу та просування. Основна мета - отримання максимального ефекту від потенційної аудиторії сайту.

Перевагою Інтернет-маркетингу, в першу чергу, є надання споживачу можливості отримати інформацію про товари. Будь-який потенційний споживач може, використовуючи інтернет, купити товар. Хоча, якщо  інформація про товар буде відсітня, або споживач не знайде її, то, швидше за все, він придбає товар у конкурента. Окрім інструментів прямого впливу (реклами та спонсорства), соціальні медіа створюють чудові можливості для вивчення уподобань аудиторій. Завдяки можливості відслідковувати поведінку людей у тематичних спільнотах, групуванню користувачів за інтересами, дослідженню зміни та взаємозв’язку переконань та уподобань соціальні мережі можуть бути альтернативою фокус-груп та іншим традиційним дослідницьким інструментам.

Перевагою є також те, що компанії, що використовують Інтернет-маркетинг, економлять гроші як на персоналі, який займається продажем, так і на рекламі. А головне, що Інтернет-маркетинг дозволяє розширити діяльність компанії з локального ринку на національний і міжнародний ринки. При цьому, як великі компанії, так і малі, мають більш врівноважені шанси в боротьбі за ринок. На відміну від традиційних рекламних медіа (друкованих, радіо і телебачення), вхід на ринок через інтернет є не надто витратним. Важливим моментом є те, що на відміну від традиційних маркетингових методів просування, інтернет-маркетинг дає чітку статистичну картину ефективності маркетингової кампанії. У порівнянні з іншими видами медіа, Інтернет-маркетинг росте дуже швидко. Він завойовує все більшу популярність не лише в бізнесі, але й звичайних користувачів, які хочуть просунути свій ефективний веб-сайт чи блог. Тим не менш, у розвинених країнах, витрати на Інтернет-маркетинг та рекламу становлять близько 5% від загальних рекламних витрат.

Проте існуючі обмеження в Інтернет-маркетингу створюють проблеми як для компаній, так і для споживачів. Якщо у споживача повільне з'єднання з Інтернетом, це призводить до ускладнення у використанні в рекламі анімованих роликів, презентаційних фільмів і високоякісної графіки, хоча, в принципі, проблема зі швидкістю - це питання часу, з кожним днем «повільних» користувачів стає все менше. Місце dial-up займає швидкісний Інтернет. Наступна незручність полягає в тому, що Інтернет-маркетинг не дає можливості споживачу випробувати товар до того, як зробити покупку. Але більшість споживачів вирішують цю проблему просто. Вони знайомляться з цікавлять їх товаром у звичайному магазині, а роблять покупку в інтернет-магазині. Німеччина, наприклад, прийняла у 2000 році закон (Fernabsatzgesetz, пізніше об'єднаний з BGB), за яким будь-який покупець може повернути товар, куплений через інтернет без жодних пояснень та отримати повне повернення грошей. Це одна з основних причин, чому в Німеччині так розвинена інтернет-торгівля.

Сучасні інструменти інтернет-аналізу оперують категоріями, які не завжди можливо застосувати при орієнтації на маркетинг у соціальних медіа. Такими як: кількість переглядів сторінок; кількість сторінок, які посилаються на сайт; трафік; географічна сегментація та кількість відвідувачів.

Якщо ми говоримо про SMM – то перша, асоціація, яка виникає – це чутки та вірусний маркетинг. Тому сегментація стандартних Web-метрик та їх відмежування від інструментарію SMM та вірусного маркетингу є ключовим завданням кожної людини та компанії, яка планує використовувати цей інструмент.

 Поява маркетингу у сфері соціальних медіа  зумовлена синтезом кількох тенденцій – зменшенням довіри до реклами та повідомлень традиційних медіа, та попитом на знання і досвід внаслідок надлишковості інформації та відсутності часу на її аналіз. Саме тому, основними завданнями маркетологів, які безпосередньо використовують цей маркетинговий інструмент, є:

1)     збільшення кількості RSS-підписників та закладок на необхідні статті;

2)     розміщення на сервісах соціальних закладок;

3)     дослідження кількості коментарів та активності коментаторів;

4)     створення нових посилань;

5)     проведення моніторингу вірусного аспекту кампанії та глибини досягнення повідомлення (наскільки  охоплюється ключова аудиторія);

6)     вивчення настрою, який панує сайті, кількості відвідувачів сайту тощо.

Самі по собі соціальні мережі навряд чи стануть альтернативою для маркетингових досліджень, оскільки є середовищем, в якому живуть цільові групи. Найбільш ймовірно,  мережі вимагатимуть розробки спеціального інструментарію для аналізу інформації, яка циркулює в них, і це справа найближчого майбутнього, проте вже зараз мережі, як і блоги, форуми та інші майданчики для обговорення використовуються для оперативного оцінювання новинок, трендів та тенденцій за допомогою традиційних методів – різних форм контент-аналізу. Таким чином, нові медіа можуть загрожувати традиційній односторонній моделі спілкування бренду з своїми цільовими аудиторіями. Проте для компаній, відкритих до змін та готових вступати в діалог зі споживачами, нові медіа відкривають нові можливості та канали спілкування з найрізноманітнішими цільовими групами.

 

Література:

1.         Барабаш А. Каждый пятый украинец уже в Итеренте/А. Барабаш //«Дело». - 2008.-№691(177).- С.12-13.

2.         Подоляк М. Маркетинг в социальных медиа. Стоит подумать, прежде чем начать/ М. Подоляк - http://www.marysam.com/social-media-marketing-ideas.

3.         Маркетинг в соціальних медіа.- http://socialmediamarketing2009.

4.          Федорак Я. Маркетинг у сфері соціальних медіа/Я. Федорак - http://management.com.ua