Экономические науки / 10.Экономика предприятия

Соляник А. О.

ХНЕУ, Україна

Визначення задач та принципів планування грошових потоків на підприємстві

Важливими чинниками впровадження планування грошових потоків на підприємств є недостатність у підприємств грошових коштів для здійснення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності; не синхронність надходжень і витрат; ризик втрати платоспроможності. Планування грошових потоків є однією з найважливіших ділянок фінансової діяльності, метою якої є раціонально пов'язати або синхронізувати наявні грошові потоки для забезпечення фінансової рівноваги підприємства.

Зарубіжні вчені в своїх досліджен­нях визначають прогнозування грошових потоків як можливість визначення часу та обсягу надходження і витрачання грошових коштів [5]; вважають планування потоків грошових коштів частиною розробки плану оборотних коштів[6]; розглядають планування грошових потоків тільки у короткостроковому періоді. Останні роки планування грошових потоків набуває все більшої актуальності. Так, Н.В, Дубенко визнає необхідність тільки короткострокового планування [2]. На думку Г. О. Крамаренко, А. М. Поддєрьогіна планування грошових потоків дають можливість визначити джерела капіталу й оцінити його використання в наступному періоді [3, 4].

Постійне дослідження процесу планування грошових потоків надало змогу західним економістам прогнозувати надходження і планувати виплати, пов'язані з виробничо-інвестиційною діяльністю підприємства, розглядаючи різні варіанти розвитку подій, здійснюючи пошук оптимального плану грошових потоків. На сьогоднішній день стає необхідним адаптувати результати досліджень західних економісти до вітчизняних умов господарювання, розробити методичні підходи щодо планування грошових потоків, які базувалися б на нормативно-правовій базі України та були апробовані в практичній діяльності вітчизняних підприємств.

Найбільш поглиблено проблема планування грошових потоків досліджена в працях українського економіста І. А. Бланка [1], який вважає, що планування грошових потоків є процес розробки системи планів і планових показників формування різних видів даних потоків в операційній, інвестиційній  і фі­нансовій діяльності підприємства у наступному періоді.

Для вирішення цієї проблеми необхідно першочергово визначити задачі та сформулювати принципи планування грошових потоків підприємства.

Основними задачами планування грошових потоків підприємства є:

1)  забезпечення операційної, інвестиційної та фінансової діяльності необхідними грошовими ресурсами;

2)  раціональне використання грошових коштів;

3) вирівнювання платежів з метою уникнення надмірних коливань грошового потоку;

4)  здійснення контролю за утворенням та використанням платіжних засобів.

У процесі планування грошових потоків використовується поширена система прийомів та методів, за допомогою яких досягаються необхідні результати. До числа основних з них належать методи: техніко-економічних розрахунків, економіко-статистичні, економіко-математичні, порівняння, балансовий, екстраполяції чистого оборотного капіталу. До основних принципів планування грошових потоків в першу чергу необхідно віднести наступні:

1) принцип обґрунтування мінімально необхідного обсягу грошових коштів, який має бути в обігу підприємства для забезпечення його ліквідності. Даний принцип полягає у визначенні мінімальної суми грошових коштів, необхідної для продовження операцій підприємства і своєчасного вибору методів фінансування.

2)  принцип дотримання пропорцій розподілу грошових коштів між основними складовими виробничого процесу. Даний принцип полягає у визначенні розміру грошових коштів для обслуговування основного та оборотного капіталу.

3) принцип дотримання гнучкості планування грошових потоків. Принцип гнучкості планів грошових потоків промислових підприємств являє собою певний аналітичний орієнтир, який повинен задавати необхідну суму грошових надходжень для збалансування їх з плановими витратами, що має оперативно коригуватися у разі утворення резерву чи дефіциту коштів, тобто при зміні внутрішніх та зовнішніх умов функціонування підприємства.

4) принцип оцінки ефективності використання грошових коштів. Фундаментальний зв'язок руху грошових коштів з відтворювальними процесами, що відбуваються на підприємстві, визначають методику оцінки грошових потоків у процесі їх планування за різними критеріями.

5)  принцип адекватності інтервалів та способів планування. Вибір методу обґрунтування плану грошових потоків підприємства повинен здійснюватися з урахуванням часового виміру плану, що сприяє адекватності способів та строковості плану і, таким чином, підвищує точність прогнозних розрахунків.

Планування грошових потоків підприємства в су­часних умовах господарювання є складовим етапом фінансового планування. Досвід країн з розвиненою ринковою економікою свідчить про неухильне під­вищення ролі фінансового планування на підприємствах.

 

Література:

1). Бланк И.А. Управление денежными потоками. – К. : Ника- Центр, 2005. – 735с. 2) Дубенко Н.В. Аналіз руху грошових коштів./ Економічні науки.- Житомир: ЖДТУ, 2005.- № 2 (32).-340 с. 3) Крамаренко Г.О. Фінансовий менеджємент: Підручник для студ. вищ. навч. закладів / Г.О. Крамаренко, -К.: Центр навчальної літератури, 2006. 4) Фінанси підприємств. Підручник / За ред.. А.М. Поддєрьогіна. – К.: КНЕУ, 2005.- 482с. 5) Холт Роберт. Основы финансового менеджмента. – М.: Дело, 2000. 6) Шим Джей К., Сигел Джоэл Г. Финансовый менеджмент / Пер с англ.- М.: Инф.-изд. дом "Филинь", 2005. - 400с.