Сакун Л. М., Баличева А. І.

Кременчуцький державний університет ім. Михайла Остроградського

Шляхи підвищення якості продукції машинобудівних підприємств

 

В умовах сучасних ринкових відносин на міжнародному та європейському ринках вкрай  актуальною проблемою є пошук шляхів підвищення якості вітчизняної продукції. Інтегрований механізм управління якістю призначений для реалізації цілей у сфері якості й орієнтований як на мінімізацію всіх видів втрат, так і на узгодження функціонування виробничих циклів.

Для підвищення рівня якості та конкурентоспроможності готової продукції на підприємстві необхідно постійно впроваджувати новітні технології та одночасно контролювати якість  продукції в процесі технологічного циклу. При цьому процес контролю має супроводжуватись певними методиками контролю, класифікацією видів браку та відповідними організаційними прийомами його усунення.

Об’єктом дослідження обрано ВАТ «КВБЗ», який займається випуском продукції: вантажного вагонобудування (піввагони, бункерні вагони, вагони – платформи, криті вагони, вагони – цистерни, ходові та запасні частини), пасажирського вагонобудування (вагони серії 779 та 788), а також для метрополітенів (вагони метро, ескалатори, ходові частини метро та запасні частини), машинобудування (автогрейдери, спеціальна інженерна техніка, запасні частини) та металічних конструкцій (контейнери роликові та ковшові, також металічні конструкції за індивідуальними замовленнями).

Питанням якості на даному підприємстві приділяється велика увага. На ВАТ «КВБЗ» існує спеціальний підрозділ з управління якістю та сервісного обслуговування, який виконує функцію управління якістю (рис.1).

 

 

 

 

Подпись: Сервісній центр м. ХарківПодпись: Бюро РПР і СОБПодпись: Сервісний центр м. КиївПодпись: Бюро гарантійного обсл. транспорту соц. призначенняПодпись: Бюро гарант. обсл. вантажн. вагонобуд-ня, дор.-будів. техніки і іншого приладдяПодпись: БТК  зварювального і складального цехівПодпись: БТК  вагоноскладального цехуПодпись: БТК  ПТЦПодпись: Група  оформлення документів  на готову продукціюПодпись: БТК пресового цехуПодпись: БТК  цеху пасажирського вагонобудуванняПодпись: БТК  термічного цехуПодпись: Група внутрішнього аудиту і дослідницького контролюПодпись: Центральна калібрувальна лабораторіяПодпись: Електротехнічна калібрувальна лабораторіяПодпись: Група стандартизації і сертифікаціїПодпись: Група забезпечення якостіПодпись: Лабораторія ЛКМ і ГСМПодпись: Хімічно – аналітична лабораторіяПодпись: Механіко -  металографічна лабораторіяПодпись: Лабораторія  неруйнівного контролюПодпись: Спектрально – хроматографічна лабораторія                                                                                                                                

 

 

 

                                                                                        

 

 

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис 1. Структурна схема управління якістю на ВАТ «КВБЗ»

 

Відділом технічного контролю було запропоновано заходи, що сприятимуть підвищенню якості готової  продукції на ВАТ «КВБЗ» (таблиця 1).

Таким чином, для завоювання підприємством стабільної позиції як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках, потрібно мати таку систему менеджменту якості, яка орієнтується на випуск конкурентоспроможної продукції. Такою може бути інтегрована система менеджменту якості, яка включає в себе стандарти серії: ISO 9000, ISO 14000, QS 9000 та інші.

 

 

 

 

 

 

Таблиця1.

Заходи по підвищенню якості продукції

  

№ п/п

Зміст заходів

1

Для ремонту обладнання виготовити люнет для шліфування циліндрів на ханінговально-шліфувальному верстаті ХШ83АН

2

Для підвищення якості профілю деталей 779.2325.048; -055; -056; -057 при складанні впровадити гнуття листів даху пасажирського вагону на 4-х валковій згинальній машині МСА-3020 «DAVI»

3

З метою підвищення якості фарбування виробів придбати обладнання для миття вагонів «Керхер» в кількості 1 шт., фарбувальну установку «Кремлін» в кількостіи2 шт. та безповітряну установку «Graco» в кількості 2 шт.

4

Для збільшення ємності складу № 4 (для зберігання балки надресорної і бокової) і виключення необхідності очищення лиття від бруду виготовити стелажі ВК 9995-0462сб (10 шт.)

5

Для оперативного контролю вмісту компонентів у змащуючо - охолоджуючій рідині, яка застосовується в процесі механічної обробки деталей на металорізальних верстатах, придбати оптичний рефрактометр.

6

З метою забезпечення надійної експлуатації вагонів замінити дзеркала дверей і санвузлів на дзеркала з загартованого скла за ГОСТ 8727-88 на моделі 61-779 і її модифікації.

 

Поряд з тим очевидно, що в новому столітті продовжиться пошук масштабних і загальновизнаних концепцій типу стандартів ISO 9000, QS 9000 тощо, міжнародних і національних моделей ділової досконалості, реалізація яких дає найбільшу гарантію якості споживачам і одночасно зменшує ізольованість організацій у спробах знайти власні оптимальні рішення. Можна передбачити, що подальший розвиток практики буде пов'язаний із переходом від менеджменту якості до якості загального менеджменту організації. Якість дедалі більшою мірою буде визначати стратегію підприємства в умовах ринкової економіки.

 

ЛІТЕРАТУРА:

 

1. Євдокимова Н. М., Кирієнко А. В. Економічна діагностика : навч.-метод. посіб. – К. : Вид-во КНЕУ, 2003. – 200 с.

2. Аристов О. В. Управление качеством: учеб. пособ. для вузов / О. В. Аристов. – М.: ИНФРА-М, 2003. – 240 с.

3. Карначева Т. Г. Оценка затрат на качество продукции // Автоматизация и современные технологии, №6, 2004 – с.15-16