Фактори впливу на показник рентабельності підприємств

Король В

Студент ВНАУ

Науковий керівник: Дюк А.А.

асистент кафедри аграрної економіки ВНАУ

 

 

Розглянуто фактори впливу на  показник рентабельність підприємств. Визначено пряму залежність на рентабельність та їх взаємодію.

Ключові слова:  рівень рентабельності, собівартість продукції, прибуток, рентабельність продажу.

 

Постановка проблеми.

Прибутки сільськогосподарських підпри­ємств формуються за результатами реалізації виробленої продукції, продуктів її переробки (як на власних переробних потужностях, так і на потужностях інших структур, які перероб­ляють сільськогосподарську продукцію на да­вальницьких засадах) та іншої промислової продукції власного виробництва, а також на­дання різних послуг і здійснення іншої діяльності.[2]

У сучасних умовах вивчення абсолютної вели­чини прибутку є ще недостатнім для аналізу та оцінки ефективності результатів окремих галузей і господарства в цілому. Виробництво різних про­дуктів рослинництва і тваринництва характеризу­ються різним співвідношенням прибутку і вироб­ничих витрат. Тому необхідно порівняти здійснені витрати з отриманим прибутком, що дозволить визначити ефективність витрат і дохідність під­приємства, тобто рентабельність.[2]

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Незважаючи на це, аналіз рівня рентабель­ності виробництва продукції сільськогоспо­дарських підприємств України все ще зали­шаються недостатньо дослідженими.

Більшість вітчизняних вчених не акценту­вали увагу на дослідженні комплексного ме­ханізму управління прибутком сільськогоспо­дарських підприємств як фактора їх успішного функціонування в умовах ринкової конку­ренції. Наукові та практичні розробки даної проблематики крізь призму міжнародного досвіду є надзвичайно актуальними на сьо­годнішній день.[2]

 Дослідження показника рентабельності в ринкових відносинах виконуються такими науковцями як: Андрійчука В.Г., Приказюк О.В., Вітков М.С., Збарський В., Мазур Н.А., Ситник В.П.  

Мета дослідження. Мета даної статті полягає в дослідженні показника рентабельності підприємств та джерел його формування.

Виклад основного матеріалу.

 

Прибуток посідає одне з головних місць  у загальній системі вартісних інструментів ринкової економіки. Він є го­ловною метою підприємницької діяльності, основним спонукальним мотивом будь-якого бізнесу.

Рентабельність являється від­носинами характеристиками фінансових ре­зультатів та ефективності діяльності сільськогосподарського підприємства. Вони вимірюють дохідність підприємства з різних позицій і гру­пуються у відповідності з інтересами учасників економічного процесу ринкового обміну. Вони дозволяють оцінювати результативність вкладених ресурсів. У фінансовій практиці виокремлюють такі ос­новні групи показників рента­бельності: рентабельність підпри­ємства, рентабельність продукції, рентабельність капіталу (ак­тивів) підприємства.[4]

У вітчизняній практиці сіль­ськогосподарських підприємств найбільш поширеним є рівень рента­бельності, що обчислюється як відношення прибутку до повної собівартості реалізованої продукції. Даний показник показує, скільки на кожну витрачену в господарстві гривню (чи іншу грошову одиницю) отримано прибутку. У економічній літературі описується розра­хунок відносних показників рентабельності за наявності позитивних фінансових результатів — прибутків. Такий підхід є упередженим. Адже при виявленні збитків від господарської діяльності, безперечно, важливо не тільки констатувати цей факт, а й зна­ти рівень збитковості, тобто скільки збитків припадає на кожну вкладену у виробництво грошову одиницю. Рівень рентабельності (збитковості) мож­на визначити по окремих видах продукції, по галузях та по гос­подарству в цілому.[2]

Зарубіжні дослідники пропонують визначати ефективність використання як всього авансованого капіталу (рентабельність активів), так і окремо — рентабельність влас­ного капіталу.

Зазначимо, що норма прибутку характеризує ефективність використання ли­ше виробничих засобів, а не всього авансова­ного капіталу, тобто не приймає до уваги фон­ди невиробничого призначення, вилучені кош­ти тощо. Показник рентабельності авансованого капіталу не знайшов широкого застосування в вітчизняній практиці в минулому.

З урахуванням діючих в Україні нових по­ложень (стандартів) бухгалтерського обліку для більш детального здійснення факторного аналізу формування фінансового результату може бути використана розширена система рентабельності через збільшення кількості показників прибутку, які використо­вуються в якості чисельника. Отже, чисельни­ками розширеної системи рента­бельності виступатимуть: 1) валовий прибуток (збиток); 2) прибуток (збиток) від операційної діяльності; 3) прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування; 4) прибуток (зби­ток) від звичайної діяльності; 5) чистий прибу­ток (збиток).[4]

Рентабельності продаж характе­ризує питому вагу прибутку від реалізації про­дукції (робіт, послуг) в отриманій виручці. Він відображає зміни в політиці ціноутворення і здатність підприємства контролювати собі­вартість реалізованої продукції, тобто ту части­ну коштів, яка необхідна для здійснення поточ­них витрат, що виникають в ході виробничо-господарської діяльності, сплати податків тощо. Даний показник відпові­дає всім критеріям суспільної ефективності — зниженню собівартості продукції, зростанню обсягів її виробництва і реалізації, а також підвищенню рівня споживчої вартості продук­ту. [4]

Найбільш повне уявлення про рентабель­ність виробничої діяльності підприємства дає відношення прибутку до робочого капіталу. Ці дані можуть бути застосовані для оцін­ки ефективності використання всього капіта­лу суб'єкта господарювання. Рентабельність власного капіталу свідчить про результати ви­користання тільки цієї частини капіталу.

Основною ознакою ринкової економіки, до якої перейшла наша держава, є конку­рентна боротьба, суперництво підприємців за одержання максимальних прибутків. У сільськогосподарському виробництві конкуренції притаманні відповідні особливос­ті. В умовах виникнення і дії конкуренції в агропромисловому виробництві важливого значення набуває досягнення балансу між постачальниками і споживачами сільсько­господарської продукції. Останнім часом в Україні внаслідок тривалої економічної кризи, що призвела до різкого зниження обсягів виробництва всіх видів сільськогос­подарської продукції та зростання реалізаційних цін на більшість її видів, значно скоротилося споживання населенням м'ясних і молочних продуктів, овочів, цукру, олії, плодів й інших продуктів.[3]

Оскільки при визначенні рівня рентабель­ності використовується собівартість, то досить важливим є правильне його обчис­лення.

Оскільки собівартість продук­ції є вихідною величиною при розрахунку рівня рентабельності, то зміна джерел покриття витрат відбивається і на рівні рента­бельності — із зменшенням собівартості про­дукції внаслідок таких суто облікових методів зростає рівень рентабельності.

Процес ціноутворення у сільському господарстві у нашій країні слабо узгоджується з динамікою виробництва і реалізації продукції, попиту та пропозиції.[1]

Зростання в нашій країні неплатоспроможності підприємницьких структур і насе­лення, втрата мотивації праці щодо виробництва високоякісної продукції, підвищення продуктивності праці та ефективності виробництва стали наслідком зниження рівня конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції.

Без дієвого грамотного і виваженoго втручання і  держави при вирішенні цих питань аж ніяк не обійтися. Успішного функціонування сільського господарства як показує світова практика можна досягти якщо галузь працюватиме на  ринкових засадах за державної підтримки.[5]

 

Висновки

 

Таким чином, зауважимо, що показники рентабельності в комплексі мають надзвичайно вели­ке значення для оцінки діяльності підприємств агросфери. Використання різних прибутку у якості чисельника (прибутку від реалізації продукції, прибутку до оподатку­вання, чистого прибутку тощо) коефіцієнта рентабельності дозволяє здійснювати фактор­ний аналіз формування фінансових результатів, і, крім того, — задовольняти різносторонні інте­реси всіх зацікавлених осіб (держави, влас­ників, кредиторів).

 

Література:

1.     Вітков М.С. Основні фактори інтенсифікації аграрного виробництва в перехідний період до ринку// Економіка АПК.- 2005.-2.-С.18-23.

2.     Збарський В.Оцінка показників рентабельності підприємства//Економіка АПК.-2008.-№6.-С.57-63.

3.     Мазур Н.А. Конкурентоспроможність виробництва сільськогосподарської продукції та основні напрями її підвищення// Економіка АПК.-2007.-№2.-С.123-127.

4.     Приказюк О.В. Методика оцінки рентабельності підприємства аграрного сектору//Облік і фінанси АПК.-2006.-№5-С.100-105.

5.     Ситник В.П. Впровадження наукових розробок у виробництво: стан і перспективи//Економіка АПК.- 2005.- №2.-С.81-87.