Степова С.В., Шевченко Р.Ю., Перевезій С.С.

Україна, Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Перспективи розвитку франчайзингу в Україні

Франчайзинг – це система просування на ринку товарів і/або послуг та/або технологій, яка базується на тісному і тривалому співробітництві між юридично і фінансово незалежними одна від одної сторонами – франчайзером і франчайзі. У рамках цієї системи, Франчайзер передає Франчайзі право на здійснення бізнесу згідно з концепцією франчайзера.

Суть франчайзингу полягає у наданні одним суб'єктом підприємницької діяльності (франчайзером) права на здійснення певної діяльності із використанням його торговельної марки, технологій, ноу-хау та інших об'єктів інтелектуальної власності іншому суб'єкту підприємництва (франчайзі) протягом встановленого терміну на обмеженій території і на визначених умовах. Таке право має назву франшизи.

Основні принципи співпраці по франчайзингу:

·        франчайзер є власником торговельної марки.

·        франчайзер має перевірену бізнес-ідею.

·        франчайзі керує точкою під вивіскою франчайзера як незалежний підприємець, його заробітком є прибуток від діяльності.

·        франчайзі є власником майна, що знаходиться в точці.

·        франчайзер передає франчайзі знання того, як власне необхідно вести діяльність (ноу-хау).

·        франчайзі сплачує вартість франшизи (одноразово), а також періодичні відрахування за користування з ноу-хау (безпосередньо у формі платежів або побічно в націнках на товар, що купуються у франчайзера).

·        франчайзі часто не має можливості самостійно визначати ціни товарів або послуг у своїй точці.

·        зазвичай франчайзі має можливість самостійно формувати асортимент, у рамках, визначених франчайзером.

·        принципи співпраці франчайзера і франчайзі регулює франчайзинговий договір, а інструкції, як власне вести діяльність, зібрані в операційному підручнику.

Так, у Сполучених Штатах Америки у 1991-1993 роках саме за допомогою франчайзингу було подолано економічний спад країни. Також, як показують дослідження, сьогодні річний обсяг роздрібних продажів у сфері франчайзингу в США сягає більше 40% загального обсягу продажів і оцінюється американськими експертами більш ніж в 1 трлн. дол. США. Саме тому, на сьогодні, франчайзинг розглядається як успішна модель розвитку бізнесу, яка активізує свою діяльність й в Україні. За системою франчайзингу вже працюють більше 100 торгових марок не тільки зарубіжних, але й українських.

Cтану ринку франчайзингу в Україні у 2008 та 2009 роках:

1.    Найбільш прибутковими е компанії, які розвивають іноземні франшизи. Адже за критеріями розвитку та грошовим оборотам лідерами ринку франчайзингу є компанії, що представляють західні товари та послуги, такі як «Coca Cola», «Pepsi», «Carlsberg», «InBev», «TNK-BP», «Lukoil», «Empik», «Ліга Інвест», «Дельта Спорт». Однак до десятки найприбутковіших лідерів ввійшла також одна українська компанія-франчайзер — «Система швидкого харчування» (FFS). Цей факт вказує на те, що українські компанії в майбутньому можуть стати конкурентами іноземним франшизам.

2.    Найбільша частка ринку належить франчайзинг-компаніям Майстер франчайзі, які на території України контролюють 30% грошового обороту. До таких компаній відносяться наступні: «ЕМРІК», «Дельта Спорт», «Ліга Інвест», «Helen Marlene» тощо.

3.    Франчайзинг є високоприбутковим та рентабельним бізнесом в Україні. У 2008 оборот грошових коштів першої десятки франчайзерів (зазначеної вище) склав близько 1,5 млрд. дол. США., а у першому кварталі 2009 — 850 млн. дол. США., тобто половину обороту 2008 року. Грошовий оборот кризового 2009 перебільшив результати 2008 року. При цьому слід зазначити, що економічна криза відобразилася й на ринку франчайзингу зниженням грошового обороту найбільш прибуткових франчайзерів: у середньому та високому сегменті громадського харчування на 30-40%, роздрібній торгівлі — 40-50%, будівництві — 60-70%. Отже, за стабільної економічної ситуації в країні оборот грошових коштів на ринку франчайзингу буде значно більшим.

4.    Франчайзинг е економічно вигідним для держави. Адже цей бізнес створює нові робочі місця, що сприяє ефективному функціонування держави. Кількість персоналу, який працював у франчайзерів у 2009 році становив більше 200 тис. чол.

5.    Зростає зацікавленість у розвитку бізнесу з франчайзингу у підприємців. Про це свідчить внутрішня статистика компанії «ТРІАРХ». Адже у 2008 році до компанії надійшло 523 запити на покупку франшизи, а у 2009 таких запитів було 2000. Це свідчить про швидкий розвиток ринку франчайзингу та його прибутковості. Також це може говорити про те, що фінансова криза сприяє розвитку франчайзингу, адже більшість людей, що стали безробітними та мали грошові заощадження, стали активно цікавитися можливостями створення власної справи з мінімальними ризиками.

6.    Розширення галузей франчайзингу. Підприємства, що функціонують на умовах франчайзингу, діють в 15 галузях, основними з яких є: роздрібна торгівля, громадське харчування, бензозаправні комплекси, виробництво. За інформацією компанії «ТРІАРХ» у 2008 році найбільше запитів купівлі франшизи надійшло стосовно таких галузей: громадське харчування, роздрібна торгівля, будівельні матеріали, послуги дитячого розвитку, послуги тощо. У 2009 такі запити стосувалися наступних галузей: громадське харчування, роздрібна торгівля, послуги, сільське господарство, вендінг, клінінг, дизайн та архітектура, дистрибуція, охорона здоров'я, туризм, готельний бізнес, догляд за тваринами. Таким чином, досить помітним є те, що зростає зацікавленість ринку франчайзингу до нових галузей, що сприяє його розвитку та розбудові в Україні.

7.    Висока перспективність галузевого розвитку. За даними дослідження, в Україні ще є чимало галузей, що в перспективі будуть діяти на умовах франчайзингу. Адже в цих галузях на сьогодні присутня дуже низька конкуренція, але вони є прибутковими та перебувають на стадії становлення в Україні.

Отже, видно, що на ринку франчайзингу на тлі позитивних тенденцій є й прояви негативу, але це не суперечить висновку, що франчайзинг буде ще не один рік стрімко зростати в Україні, адже даний напрямок зосереджує в собі не лише вітчизняні бренди, але й відомі світові бренди, що беззаперечно є найкращим стимулом для споживачів продукції чи послуги.

Саме тому ринок франчайзингу можна розглядати як перспективний напрямок ведення комерційної діяльності на території України та слід очікувати зростання числа франчайзерів та, особливо, франчайзі. Головними чинниками зростання ринку франчайзингу у 2010 та у майбутніх роках в Україні будуть наступні:

1. Зростання безробіття. За даними Держкомстату України, за січень-червень 2008 було зареєстровано 1401,2 тис. безробітних осіб, за аналогічний період 2009 ця цифра зросла до 2010,4 тис. осіб, тобто на 43%. Таке значне зростання безробіття стало наслідком економічної кризи 2008 року. Саме з грудня 2008 року почалися масові скорочення робітників, і до сьогодні ця тенденція зберігається, адже багато промислових підприємств припинили свою діяльність, а підприємства малого та середнього бізнесу зупинили наймання персоналу. За таких умов очікується зростання ринку франчайзингу, як тільки вихід з кризи стане загальним в економіці країни. Адже купівля франшизи дозволяє заснувати власний бізнес під брендом вже відомої в країні або навіть у світі організації. Таким чином, населення, що залишилося без роботи, все більше зацікавлюється створенням власної справи і розглядає франчайзинг як перспективний варіант її запровадження, тому що бізнес по франчайзингу має набагато більше шансів на успіх, ніж самостійне започаткування підприємства.

2.    Перехід економіки у стадію рецесії. За даними Держкомстату України: рівень промислового виробництва у 2009 році по відношенню до 2008 знизився майже на 30%. Біля половини (45,7%) підприємств є збитковими. Середньорічна інфляція у 2009 — 15%. Все це говорить про те, що вплив фінансової кризи на стан економіки країни є досить суттєвим і непрогнозованим. На даний час економіка України перебуває на стадії рецесії, тоді як ринок франчайзингу повільно зростає. Адже франчайзинг охоплює майже всі сфери економіки, до яких відносяться і ті, що за будь-яких економічних умов будуть прибутковими, наприклад, фармацевтика, послуги з догляду, ремонти тощо.

3.    Обвал фондового ринку. Ключові фондові індикатори світу впали на 32-49%, російські індекси ММВБ та РТС провалилися на 67 та 73% відповідно. Український лідер ПФТС з лідерів росту 2007-го перетворився на лідера падіння 2008 і з результатом -74,33% завершив цей рік на рівні 301,42. Фондовий ринок України зазнав погіршення показників ліквідності, що пов'язано з внутрішніми ризиками та впливом ситуації на світовому фінансовому ринку. Зокрема, за підсумками 2008 року спостерігається втрата позицій основних українських індексів фондового ринку, значне зниження біржового курсу акцій «блакитних фішок». Навіть за таких умов прибутки підприємств франчайзингу зростають.

4.    Розподіл бюджетних коштів на підтримку підприємств під час кризи відбувається на користь великих корпорацій та фінансово-промислових груп. Зазвичай лобіювання інтересів великих корпорацій та фінансово-промислових груп в уряді проводиться більш активно, в той час як малий та середній бізнес отримує мізерну підтримку. Таким чином, організації, що можуть самостійно уникнути або мінімізувати негативні наслідки впливу кризи, отримують ще й додаткові фінансові ресурси, а підприємства, що потребують фінансування, залишають без належної уваги. А у випадку з франчайзингом підприємець може самостійно обирати напрямок діяльності, кількість франшиз тощо і таким чином диверсифікувати ризики від франчайзингової діяльності для того, щоб за будь-якої кризи створити сталу прибутковість.

5.    Зниження вартості нерухомості та орендної плати. У 2009 на ринку нерухомості спостерігається обвал цін: базова вартість будівель на первинному ринку в гривнях станом на кінець листопада 2009 впала на 7,72%, рівень капіталовкладень в ринок оренди в третьому кварталі 2009 в порівнянні з аналогічним періодом минулого року знизився практично в два рази і склав $1,67 млн. долл. США. За таких умов заснування бізнесу на умовах франчайзингу створює додаткові переваги, основною з яких є нижчі початкові капіталовкладення.

Таким чином, франчайзинг в Україні є перспективним напрямком економічної діяльності і найближчими роками ми будемо спостерігати зростання цього сегменту. Також, слід відзначити, що економічна криза кінця 2008 стала однією з причин стрімкого розвитку франчайзингу в Україні у 2009 році. Адже за умови, коли більшість бізнес-проектів стають збитковими, франчайзинг залишається прибутковим бізнесом як для франчайзера, так і для франчайзі. Загалом, система франчайзингу має ряд переваг в організації бізнесу з меншими затратами та з більшою ефективністю, що підвищує конкурентоспроможність вітчизняної економіки.

 

Література:

1.     Ногочевський О. Франчайзинг в Україні: проблеми та перспективи // Економіст. – 2010. - №3. – с. 22-25.

2.     О. Даніков Проблеми побудови та функціонування франчайзингових систем в Україні // Маркетинг в Україні. – 2008. - №5. с. 62-69.

3.     О.В. Суповатий Особливості реалізації франчайзингу в Україні // Проблеми науки. – 2007. - №2. – с. 14-18.

4.     http://triarh-franchising.com