Ст. Пахулюк М.О., ас.Нікіфорова Л.О.

Вінницький національний технічний університет

Проблеми мотивації праці на промислових підприємствах України

 

У промисловій сфері України спостерігаються соціально-економічні негаразди, що призводять до значного зниження престижу праці на промислових підприємствах, скорочення зайнятості у промисловості, безробіття, спаду виробництва промислової продукції. Тому дослідження проблемних питань мотивації праці на промислових підприємствах та вдосконалення системи соціально – економічних стимулів трудової діяльності є актуальним та пріоритетним особливо в період  організаційно-економічних змін, які відбуваються в економіці України.

Трансформації, що відбуваються у промисловості України, вимагають докорінних змін в економічних та соціально-трудових відносинах. Під час економічної кризи спостерігаються депресія соціально-економічного добробуту, подальше зниження зацікавленості працівників не тільки у високопродуктивній праці, але й у праці взагалі. Можна констатувати руйнацію мотивації трудової діяльності на промислових підприємствах , адже  діяльність людини зумовлюється реально існуючими у неї потребами, які мають бути задоволені. Прагнення працівника отримати певні блага за допомогою трудової діяльності і являє собою основу механізму мотивації праці. При вивченні мотивації доцільно зосередити увагу на дослідженні особливостей стимулювання праці з точки зору психології людини, на виявленні у працівників внутрішніх спонукань до роботи (захопленість працею, задоволення від неї, збагачення можливостей і змісту роботи).

На сьогодні через невиконання заробітною платою стимулюючої функції та  відсутність  реальних можливостей поліпшення соціально-економічного стану працівників промисловості, значну вагу для зайнятих  у виробництві відіграють мотиваційні основи менеджменту підприємств.

Загальним фактором впливу мотивації праці на виробництво промислової продукції є зміна форм власності та господарювання, удосконалення організації системи матеріального стимулювання праці з урахуванням умов, які  складаються у кожному конкретному випадку. Щоб повернути заробітній платі втрачену нею стимулюючу функцію, необхідно демократизувати економічний механізм нових підприємств.

Також в покращенні якостей соціально-трудових відносин важлива роль відводиться профспілкам, оскільки суспільні відносини регулюються системою договорів між суб’єктами соціально-трудових відносин та інтересами  найманих працівників, що  захищаються  насамперед профспілками.

Завдяки урахуванню вищенаведених принципів у процесі вдосконалення існуючого механізму управління трудовою мотивацією на промислових підприємствах різних форм власності можливо відкоригувати вплив внутрішніх факторів на ставлення працівників до праці і  відповідно  поліпшити ефективність мотиваційних механізмів виробничих підприємств.

Отже, у контексті забезпечення добробуту працівників і подолання наслідків економічної кризи в період продовження трансформаційних процесів, необхідно привести заробітну плату у відповідність до встановленого мінімального розміру, наближатись до рівня прожиткового мінімуму  та  обґрунтувати мінімальну погодинну оплату праці, а також опрацювати тарифні сітки, відрядні розцінки і схеми посадових окладів працівників різних підприємств. Стимулювання персоналу на підприємствах має здійснюватись комплексно, тобто  моральне заохочення та забезпечення має бути еквівалентним виконаній роботі, а оплата праці – сприяти створенню умов оптимізації та підвищення ефективності мотиваційного механізму. Необхідно акумулювати творчі, інтелектуальні сили, сприяти ефективній зайнятості молоді на підприємствах, адже давно назріла потреба створити якісно новий суспільно-психологічний клімат на промислових підприємствах, який би  сприяв соціально-економічним новаціям та більшій самореалізації працівників промисловості. Також на промислових підприємствах різних форм господарювання слід відкоригувати вплив внутрішніх факторів на ставлення працівників до праці і відповідно поліпшити ефективність мотиваційних механізмів виробничих підприємств.

 

 

 

Література:

        1. Яновский А. Поощрение клиентов и мотивація сотрудников // Менеджмент и кадры. – 2006. – №2. – С.19.

2. Завадський Й.С. Менеджмент: Підручник. Т.2 Вид.2-е.- К.: УФІМБ,2002.-640с.

          3. Пахулюк М.О., Нікіфорова Л.О. Генезис потреб людини // Проблеми формування нової економіки ХХІ століття. – 2008. − №3. – с.94.