Экономічні науки/2.Облік и аудит

 

К.е.н. Фатюха Н.Г., магістр Лисун И.Г.,  

Запорізький національний технічний університет, Україна

ВПЛИВ ФАКТОРІВ ВИРОБНИЦТВА НА ЗРОСТАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ БУДІВНИЦТВА

 

Наслідки кризи світової економіки для України виявилися в тому, що декілька великих материнських західних банків закрили ліміти кредитування на Україну. Погіршення умов кредитування будівельної галузі та застій на ринку житлової нерухомості поставив інвесторів в дуже скрутне становище, змусивши їх серйозно задуматися про виживання і подолання кризи ліквідності.  Відбувається зниження темпів будівництва, дорожчають будівельні матеріали, дуже важко отримати кредити банків, які знизили обсяги кредитування галузі. Для виходу з кризового положення прийнятий закон України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва».

Під стійкістю економічної системи слід розуміти систему економічних відносин, які забезпечують довгостроковий розвиток економічної системи за наявності механізмів саморегулювання і сприяють досягненню комплексного вирішення економічних, соціальних та екологічних проблем в умовах глобалізації світової економіки.

Кондратьєв М.Д. у своїй роботі пропонує динамічний підхід, який допускає дослідження системи в процесі зміни її елементів і їх співвідношень. Тому в динаміці стабільність економічної системи фактично означає її сталий економічний розвиток

У міру збільшення і складності ринкового середовища особливу актуальність для будівельного комплексу набувають питання забезпечення його розвитку, яке найчастіше асоціюється з удосконаленням технології виробництва, збільшенням виробничих потужностей, впровадженням інновацій, зростанням обсягів реалізації або підвищенням якості продукції.

У зв'язку з цим необхідно розглянути теоретичні і практичні питання розвитку економіки будівельної галузі в нових умовах.

Механізм управління стійким розвитком будівельної галузі, краще розглядати з точки зору концепції сукупного комплексу підприємств як своєрідного системного інтегратора - цілісного економічного суб'єкта, який поєднує в часі і в просторі різноманітні соціально-економічні процеси і отримує дохід шляхом використання системних мультиплікативних ефектів.

Сполучною ланкою між цими процесами служить потенціал - сукупність ресурсів і можливостей, які визначають характеристики розвитку галузі підприємств при зміні навколишнього середовища.

Під економічною стійкістю галузі або комплексу підприємств, нами пропонується розуміти таку організацію їх виробничо-господарської діяльності, яка дозволяє забезпечити стабільно зростаючі техніко-економічні показники, позитивну динаміку та ефективність діяльності і здатність адаптуватися до навколишнього і внутрішнього середовищ.

Розглянемо вплив зміни факторів за 2003 - 2009 рр.. спільно з його впливом на зміну економічної стійкості будівництва в Запорізькій області.

Для цієї мети побудуємо розрахункову таблицю 1 таким чином, щоб була відображена роль чинників, які впливають на економічну стійкість, які зміни відбулися з конкретним фактором виробництва, яке його обчислене нами вплив на приріст економічної стійкості, і яка абсолютна величина цього впливу на економічну стійкість будівельного комплексу Запорізькій області.

 

 

 

 

 

 

Таблиця1.Розрахунок впливу факторів виробництва на зростання економічної стійкості будівництва в Запорізькій області, 2003 - 2009 рр.

Фактори, що впливають на економічну стійкість

Зміни за 2003 - 2009 рр.. млн. грн.

Вплив на приріст економічної стійкості процентні пункти

Абсолютний результат впливу. млн. грн.

Зростання обсягів будівництва, млн. грн.

4416 – 479,5=3936,5

0,00474496

18,678

Зростання основних засобів, млн.грн.

2335,9–898,9=1437

–0,00536975

–7,716

Зростання оборотних коштів, млн грн.

2335,9–295,4=2040,5

0,014448

29,48

Збільшення середньомісячної зарплати грн.

951,6–289,4=662,2

0,00581

3,84

Залучення людського капіталу

5190,6–4368,4=821,6

0,001537

1,26

 

Дані таблиці дозволили побудувати рівняння, що відображає вплив факторів на валову додану вартість.

З рівняння видно, що:

- приріст вартості валового продукту на 1 млрд. грн. сприяє зростанню валової доданої вартості на 1,9 млн. грн.;

- приріст основних засобів будівництва та оплати праці негативно позначається на збільшенні валової доданої вартості.

- великий вплив має величина оборотних коштів, на кожний один мільйон грн. її приросту буде отримано 0,73 млн. грн. валової доданої вартості.

- позитивно залучення людського капіталу на кожен мільйон грн. його зростання буде отримано збільшення валової доданої вартості на 0,10599 млн. грн.

З проведеного розрахунку на основі даних наведеної таблиці слід вважати що зростання основних засобів негативно впливає на стійкість будівельного підприємства. А приріст величини оборотних коштів, залучення людського капіталу та приріст вартості валового продукту мають позитивний вплив на стійкість будівельного підприємства.