Харченко Ю. М.

Харківський національний економічний університет

КОМПЕТЕНТНІСТНИЙ ПІДХІД В СИСТЕМІ ОЦІНКИ ПЕРСОНАЛУ КАДРОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

 

Головним елементом підприємства є його співробітники. Вони складають основну статтю капіталовкладень з погляду витрат на їх наймання та навчання, що покликано підвищити результативність і ефективність їхньої праці, а це, у кінцевому рахунку, впливає на ефективність функціонування підприємства й організації в цілому. Але досягти ефективність їх праці можливо лише за умови побудови ефективної системи управління ними. Тому одним із найважливіших питань в діяльності підприємства є кадровий менеджмент.

У зв’язку з цим, розробка системи оцінки персоналу кадрового менеджменту на підприємствах є актуальною та потребує практичного використання.

Теоретичні і практичні аспекти оцінки персоналу в системі кадрового менеджменту були досліджені у працях таких вчених, як М.О. Бесєдіної, О.М. Бородіної, О.А. Богуцького, В.І. Бусової, М.Д. Виноградського, А.М. Віноградської, В.П. Галушко, А.К. Гастєвої, В.В. Гончарової, М. Армстронга, П. Роберта М. Ноу, К. Маркса, Платона, А. Сміта та ін.

Метою даного дослідження є обґрунтування сутності компетентністного підходу в оцінці персоналу та визначення необхідності його використання в кадровому менеджменті.

Для цього необхідно реалізувати такі завдання: на основі наукової літератури визначити важливість оцінювання персоналу та доцільність впровадження компетентністного підходу оцінки кадрів в Україні.

Найчастіше під терміном "менеджмент людських ресурсів" розуміють мобілізацію співробітників за допомогою активної роботи лінійних та функціональних менеджерів [1, с. 6].

Отже, кадровий менеджмент - менеджмент, спрямований на розвиток і ефективне використання кадрового потенціалу з урахуванням можливостей самореалізації кожного працівника в межах цієї організації, метою якого також є задоволення потреб організації у кваліфікованих кадрах. Для досягнення цих цілей кожному підприємству необхідна наявність ефективної системи оцінки персоналу [2, с. 4].

Оцінка персоналу являє собою систему виявлення певних характеристик співробітників, які потім допомагають керівнику в прийнятті управлінських рішень, спрямованих на збільшення результативності підлеглих [3, с. 143].

Оцінка персоналу допомогає вивчити ступінь підготовленості працівника до виконання саме того виду діяльності, якою він займається, а також виявити рівень його потенційних можливостей з метою оцінки перспектив росту, а також розробки кадрових заходів, необхідних для досягнення цілей кадрової політики [4].

Підприємства використовують різноманітні методи оцінювання персоналу. До сучасних методів відносять метод інтерв’ю, анкетування, метод порівняння, класифікації, тестування, метод оцінки на основі моделей компетентності і т.д. Кожен з них допомагає вирішувати свої завдання.

На думку автора статті, важливість оцінки персоналу полягає не тільки в оцінюванні умінь і навичок, які притаманні робітнику в даний час, а також у виявленні потенційних здібностей удосконалювати їх у майбутньому. Отже, в оцінці персоналу необхідно використовувати таку методику, яка буде враховувати ці особливості. Одним з найбільш ефективних методів такої оцінки є компетентністний підхід, який з моменту його створення не отримав достатнього визнання в Україні, але в даний момент, в період розвитку сучасної ринкової економіки, активно використовується багатьма провідними організаціями країни.

Компетенції були «придумані» для того, щоб описати вимоги до працівників компанії, наявність яких дозволить досягти стратегічних цілей компанії. Іншими словами, щоб організація успішно просувалася до наміченої мети, їй потрібна команда, де кожен учасник належною мірою володіє потрібними ключовими компетенціями. Тому основне завдання оцінки: дізнатися, чи відповідає команда вимогам до неї (чи володіє компетенціями). І якщо ні, то як наблизити команду до її «ідеального» бачення. Звідси виникає друге важливе завдання оцінки - формування індивідуальних планів розвитку співробітників [5, с. 5].

Отже, компетентнісний підхід - підхід, який описує інтелектуальні та ділові якості працівника, його навички міжособистісної комунікації, необхідні для успішної професійної діяльності в рамках існуючої в організації корпоративної культури.

Використання компетентністного підходу дозволяє значно знизити кількість помилок при прийнятті кадрових рішень. Саме тому, цей підхід може забезпечити той прорив, який необхідний у розвитку оцінки, тому що сьогодні спостерігається своєрідне «замкнуте коло», яке характеризується вкладенням модифікації в одні й ті ж самі засоби оцінки персоналу, що дає не той результат, який очікується фахівцями.

Компетентністний підхід вже довів свою ефективність в багатьох зарубіжних країнах і тому його доцільно розвивати в Україні.

 

1. Фейнхензен М. А., Берт Й. М., Кріс А. И. Менеджмент людських ресурсів / / Моск. журн. - 2008. - № 8 / 9.

2. Щокін Г. В. Основи кадрового менеджменту: Підручник. - 5-е изд., Стереотип. - К.: МАУП, 2004. - 280 с.

3. Гавкалова Н.Л. Менеджмент персоналу, навчальний посібник, Харків ВД «ІНЖЕК» 2004. - 275 с.

4. Francoise delamare le deist Jonathan Winterton. Human Resource Development International (Міжнародний розвиток людських ресурсів), Vol. 8, No. 1, 27 - 46, March 2009. Переклад: Епутаев Ян Юркевич 21 січня 2009

5. Інтеграція вищої економічної освіти у Європейський освітній простір. Тематичний збірник нормативно-правових документів. (Укл. Афанасьєв М. В.). - Харків. Вид. ХНЕУ, 2005. – 144 с.