Студент Ваньчик І.А.,  к.т.н., доц Лапковський С.В.

Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут

Універсальні насадки для пилососів

На даний момент існує дуже багато фірм-виробників пилососів, які десятки років трудяться на світовому ринку, але ще жоден з них ще не вирішив проблеми очистки складнопрофільних поверхонь в зручний та дешевий для нас шлях.

Кожен з цих виробників комплектує свої пилососи комплектами різноманітних насадок (рис. 1).

Рис. 1. Насадки для пилососів

 

Кожна з цих насадок має своє призначення, але жодна з них не є універсальною, особливо, коли необхідно здійснити чищення складнодоступних або складнопрофільних поверхонь (кути між стінами і стелею, між стінами і підлогою, поверхні радіаторів опалення, ступінчасті поверхні тощо) (рис. 2).

Рис.2. Проблемні місця

 

Зрозуміло, що обробити їх за допомогою звичайних насадок до пилососу неможливо. Тобто, до істотних недоліків цих насадок слід віднести неможливість прибирання бруду зі складнодоступних або складнопрофільних ділянок (кути, ніші, тощо) у декількох площинах одночасно, при прибиранні закритих поверхонь, де немає можливості розвернути всмоктуюче сопло пилососа.

Провевши патентний пошук, автори знайшли декілька конструкцій насадок, за допомогою яких можна вирішити дану задачу.

Конструкцію першої насадки (Патент Російської федерації RU 2 256 383 C2) зображено на рис. 3. Ця насадка містить корпус, встановлений у ньому всмоктуючий патрубок і платформу з опорними елементами. Платформа має вбудований патрубок, закріплену в його нижній частині втулку, ручку для переміщення.

Рис. 3. Насадка (Патент Російської федерації RU 2 256 383 C2)

 

Конструкцію другої насадки (Патент Російської федерації RU 2 264 780 С1) зображено на рис. 4. Ця насадка виконана у вигляді щітки. Згинна всмоктувальна щітка збирання, поєднана з корпусом пилососа через повітряний канал, втягує повітря і пил з поверхні, що підлягає очищенню, що містить корпус щітки, з'єднаний з повітряним каналом, і безліч рухливих рамок, кожна з яких має всмоктуючий канал для втягування повітря і пилу, причому кожна рамка встановлена в корпусі щітки з можливістю обертання відносно корпусу щітки навколо осі обертання під дією зовнішнього зусилля, щонайменше, одну передню рамку, що перекриває безліч рухливих рамок, з можливістю закриття відкритого кінця корпусу щітки. Використання заявленої щітки дозволяє здійснити очистку великих площ.

 

Рис. 4. Насадка (Патент Російської федерації RU 2 264 780 С1)

 

Конструкцію третьої насадки (Патент Російської федерації RU 2 262 286 С1) зображено на рис. 5. Корпус цієї насадки згинається при чищенні кутової зони стіни і входить в щільний контакт з нею, внаслідок чого підвищується міра зручності при використанні, при цьому легко можна очистити і широку зону. Насадка, що згинається, включає верхню і нижню корпусні деталі, виконані з множиною всмоктуючих проточних каналів у внутрішньому просторі верхньої і нижньої корпусних деталей. Допоміжні насадки шарнірно приєднані до протилежних сторін верхньої і нижньої корпусних деталей. Кутова насадка переміщається вперед і назад погоджено з поворотом допоміжних насадків.

Рис. 5. Насадка (Патент Російської федерації RU 2 262 286 С1)

 

Конструкцію четвертої насадки (Патент Російської федерації RU 2 257 128 С1) зображено на рис. 6. Ця насадка виконана у вигляді щітки. Насадка складається з корпусу з виконаними в ньому наскрізними каналами, встановленого в корпусі всмоктуючого патрубка та знімної пилоповітрепроникненої перегородки, що перекриває торцевий всмоктуючий отвір корпуса. Насадка забезпечена встановленою на корпусі з зазором відносно кромок всмоктуючого отвора корпусу пилозсувною частиною, що складаються з мінімум одного незамкнутого пилезсувного елемента. Пилезсувні елементи розміщені на зовній торцевій поверхні перегородки з можливістю зміни продольного положення и від’єднання.

Рис. 6. Насадка (Патент Російської федерації RU 2 257 128 С1)

Конструкцію п’ятої насадки (Патент Російської федерації 2 254 800 С1) зображено на рис. 7. Ця насадка теж виконана у вигляді щітки. Турбінна щітка містить корпус щітки, що має верхній кожух і нижній кожух, що має всмоктуючий паз, крізь яке повітря всмоктується з поверхні, що очищається, вузол перетрушувача, що має щетини, розташовані із заданими інтервалами, турбінний вузол, з можливістю обертання утримуваний усередині нижнього кожуха і такий, що обертається повітрям, що всмоктується в турбінну щітку всмоктуючою силою, генерованою пилососом, і вузол передачі зусилля, що забезпечує обертання вузла перетрушувача і турбінного вузла спільно один з одним. Для чищення поверхонь, що мають незакріплений матеріал, такий як ковдра або інша тканина, всмоктуючий паз нижнього кожуха має безліч ребер для запобігання засмоктуванню ковдри або іншої тканини в корпус щітки всмоктуючою силою, генерованою пилососом. Щетини входять в контакт з поверхнею, що очищається, проходячи крізь вікна у всмоктуючому пазу, обмежені безліччю ребер. Турбінна щітка дозволяє користувачеві зручно чистити поверхні, що мають незакріплений матеріал, за допомогою запобігання засмоктуванню ковдри або тканини в турбінну щітку. Переважно, верхній кожух виконаний з прозорого матеріалу

Рис. 7. Насадка (Патент Російської федерації 2 254 800 С1)

Всі наведены вище насадки призначены для обробки складнопрофільних поверхонь, але жодна з них не є універсальною.

Авторами була розроблена принципіально нова конструкція універсальної насадки. Загальний вигляд конструкції цієї насадки (варіанти виконання) наведено на рис. 8.

Рис. 8 Загальний вигляд конструкцій універсальних насадок

 

Запропонована насадка для пилососа складається: з корпусу, який виконаний із еластичного матеріалу, по поверхні якого розташовані наскрізні отвори, корпус своїм патрубком з'єднується з всмоктуючим шлангом пилососа.

Принцип роботи нової насадки для пилососа наступний. Насадка для пилососа підводиться до складнодоступної або складнорельєфної за конфігурацією поверхні. Під час вводу насадка автоматично приймає форму поверхні прибирання за рахунок свого еластичного корпусу. Після цього вмикається пилосос і починається чищення вздовж двох і більше координатних напрямках одночасно за рахунок отворів, що розташовані по всій поверхні корпусу.

Запропонована нами конструкція насадок до пилососа дозволяє спростити процес обробки складнодоступних поверхонь, і, головне, є більш простою, і, разом з тим, більш дешевою і надійною.