Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

Сергієнко В.А.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Структура навчально-методичного комплексу для забезпечення індивідуальних траєкторій навчання студентів

У педагогічній літературі останнього десятиліття все більше уваги звертається на необхідність підготовки студентів вищих навчальних закладів до роботи в швидко змінних умовах суспільної і професійної діяльності.

Перетворення, що здійснюються в політичній і соціально-економічній сферах життя суспільства, породжують новий погляд на особу фахівця, вимагають професійно підготовлених, самостійно мислячих людей. У зв'язку з цим перед сучасною педагогічною наукою і практикою навчання у вищих навчальних закладах стоїть завдання забезпечити не тільки глибоке і міцне засвоєння системи знань, а в набагато більшому ступені - вільний розвиток особи, творчого потенціалу кожного із студентів.

Особливе місце у реалізації фахової підготовки посідає індивідуалізація навчального процесу. Урахування можливостей кожного студента сприяє утвердженню особистісно-орієнтованого характеру професійної освіти. Впровадження ідей гуманізації розглядається на сучасному етапі розвитку педагогічної науки як пріоритетний напрям освіти. Індивідуалізація навчання на основі використання навчально-методичних комплексів (НМК) повинна задовольняти вимогам гуманізації навчального процесу.

Кредитово-модульна система організації навчального процесу дозволяє проектувати індивідуальні освітні траєкторії на основі ECTS і забезпечує можливість проходження навчального матеріалу  як по лінійній траєкторії (послідовне проходження модулів), так і по розгалуженій, в рамках якої ті або інші модулі можуть бути виключені або додатково включені в програму залежно від початкової підготовки студента і його індивідуальних інтересів

Під поняттям індивідуальна траєкторія навчання будемо розуміти спосіб організації навчального процесу, при якому той хто навчається має можливість обирати послідовність вивчення окремих модулів навчальної дисципліни з урахуванням індивідуальних особливостей. При цьому повинні створюватися оптимальні умови для навчання і розвитку кожного з тих, хто навчається.

Для забезпечення індивідуальних траєкторій навчання студентів пропонується наступний склад навчально-методичного комплексу дисципліни. Весь обсяг дисципліни поділяється на окремі модулі в залежності від кількості, кредитів, що відводяться на її вивчення. Кожний модуль містить:

·        інформаційний блок (І-блок);

·        модуль, що містить практичні заняття (П-блок);

·        контролюючий блок (К-блок).

 

 

 


                                                           

 

 

 

 


                                                                                                              

Пnm

 

П11

 

П1m

 

Пn1

 
 


                                                                                      

 

Рис.1 Структура НМК дисципліни

Кожний із блоків містить блоки-варіанти подачі інформації в залежності від психологічних, особових та навчальних параметрів тих, кого навчають.

Відповідно до індивідуально-особових особливостей того, хто навчається, його успішності, розробляється індивідуальна траєкторія вивчення дисципліни і на її основі встановлюється індивідуальний план учбової діяльності та графік виконання завдань по самостійному вивченню дисципліни.

Вона містить позначення блоків-варіантів кожного типу кожного модуля, наприклад, І12→П11→К13→…→Іn1→Пn3→Кn1.

Спільно з викладачем аналізується якість проведеного планування, заповнюються відсутні і оптимізуються наявні елементи плану і графіка.

Подальші дослідження передбачають розробку І, П, К – блоків відповідно до індивідуально-особових особливостей того, хто навчається.

Література:

1.                 Осин А.В. Мультимедиа в образовании: контекст информатизации. – М.: Агентство «Издательский сервис», 2004; 2-е изд. – М.: Ритм, 2005. – 320с.

2.                 Осин А.В. Электронные образовательные ресурсы нового поколения: открытые образовательные модульные мультимедиа системы.// Интернет-порталы: содержание и технологии. Сборник научных статей. Вып.4, с.12-29. – М.: ГНИИ ИТТ «Информика»; Просвещение, 2007.