Король В.О.

Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького

    Україна Угорщина: принципи транскордонної взаємодії

Стабільні та збалансовані відносини двох сусідніх держав – незалежної України  та Угорської Республіки тривають 19 років і створюють міцну основу  для подальшого розвитку добросусідського співробітництва. Індикатором взаєморозуміння та поваги між двома країнами є безпосередні контакти на спільному кордоні. Характеристика українсько-угорського кордону, як політико-економічної та культурно-етнічної системи є важливою у методології дослідження двосторонніх відносин. Адже на прикладі сумісного кордону України та Угорської Республіки можна прослідкувати еволюцію його функцій: з фільтруючої та захисної до контактної.

Згідно угоди, підписаної урядами сусідніх країн  у лютому 1993 р., мешканці трьох районів Закарпатської області та  угорського месьє Саболч-Сатмар-Берег мають змогу вільно перетинати кордон в двох напрямках [1, 101]. Цього ж року було засновано міжнародну асоціацію "Карпатський Євро регіон".  До  її складу увійшли,  окрім України та Угорщини, також Польща, Словаччина і Румунія.  Власне, "Карпатський Євро регіон" є організаційною формою транскордонного співробітництва загальноєвропейського типу і слугує прикладом україно-угорського співробітництва на багатосторонній основі  [4, 81 ].

У 1995 р. між Україною і Угорською Республікою був укладений "Договір про режим державного кордону, співробітництво та взаємодопомогу з прикордонних питань" [2]. Обидві країни зобов’язувались поважати територіальну  цілісність одна одної і непорушність існуючого між ними державного кордону. Керуючись бажанням  визначити  правила  підтримання режиму на українсько-угорському   державному    кордоні    та    забезпечити співробітництво і взаємну допомогу з прикордонних питань, держави домовились про те, що лінія  кордону  між   Україною   і   Угорською Республікою  встановлюється  згідно пункту  3 статті 1 Мирного договору між Союзними  Державами та Угорщиною, підписаного в Парижі 10  лютого     1947 р. 
 Особливе значення у контексті зміцнення добросусідських відносин має Угода  між Україною та Угорською Республікою про пункти пропуску через державний кордон  від 28 травня 1998 р. [3]. Угода  передбачає покращення прикордонного пасажирського i вантажного сполучення, розширення пропускної спроможності пунктiв переходiв кордону. У спільному  договорі 1997 р., підписаному  у Будапешті чітко визначено, що "транскордонне співробітництво – це спільна діяльність, яка направлена на поглиблення відносин між органами місцевого самоврядування  та державної виконавчої влади Договірних Сторін. Це співробітництво здійснюється в межах компетенції органів місцевого самоврядування та державної виконавчої влади, які визначаються національним законодавством країн Договірних Сторін" [6, 34]. Статтею  7  закріплено  основні  сфери транскордонної взаємодії: розвиток населених пунктів та регіонів; транспорт і зв'язок;  охорона навколишнього середовища; туризм; гуманітарне співробітництв; проблеми населення прикордонної зони [5, 16].  Впродовж 2003 р. низка двосторонніх договорів між Україною та Угорською Республікою переукладалася. Після вступу Угорщини до ЄС державний кордон з  Україною став важливою складовою нових східних рубежів ЄС. Тому українські політики сподіваються, що тісне співробітництво Угорщини з західними сусідами "не дозволить шенгенським кордонам еволюціонувати до нових розмежувальних ліній в Європі" [7, 5 ]. Позитивно, що  Угорщина підтримала запровадження асиметричного візового режиму. Тобто, коли угорці в’їжджають до України без віз, а українці отримують безкоштовні візи для в’їзду на територію сусідньої держави [4, 82].  

Принципи та завдання транскордонної співпраці двох сусідніх держав викладені у Концепції спільного розвитку прикордонних територій України та Угорської Республіки. Мета концепції полягає в економічному розвитку регіону, сприянні суспільному згуртуванню, покращенню якості життя населення, що проживає на цих територіях та максимальному використанню наявних можливостей транскордонного співробітництва [6, 35].  Варто відзначити, що тісна прикордонна співпраця України та Угорщини позитивно впливає на притік  інвестицій та розвиток іноземного бізнесу.

Українсько-угорський політичний діалог дедалі поглиблюється. Особлива увага на сьогодні приділяється продовженню практики проведення спільних засідань українсько-угорських комісій, а саме: з питань економічного співробітництва, з питань транскордонного та прикордонного співробітництва, з питань охорони навколишнього середовища та з питань наукового та технічного співробітництва, з питань забезпечення прав національних меншин.

                                           

Література:

1.     Білан В. Українсько-угорський спільний кордон в геополітиці Східно-Центральної Європи // Науковий вісник Дипломатичної академії України. – Вип. 4. – К., 2000. – С. 97 – 104.

2.     Электронний ресурс. – Режим доступа: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=348_636.

3.     Электронний ресурс. – Режим доступа: //http://www.qdpro.com.ua/qdw/php/common/disarchieve/getdoc.php?isnvalue=15297.

4.     Кіш Є. За стандартами транскордонної взаємодії // Політика і час. – 2003. - №10. – С. 79 – 88.

5.     Кіш Є. Політико-правові засади українсько-угорського кордону в контексті розширення ЄС // Людина і політика. – 2003. - №6 . – С. 15 – 21.

6.     Красівський О., Гузинець Ю. Українсько-угорське транскордонне співробітництво у рамках Карпатського Єврорегіону // Вісник Львівського університету. Серія: міжнародні відносини. – 2008. – Вип. 25. – С. 33 – 39.

7.     Литвин В. Українсько-угорські відносини: історичні традиції та нові обрії співробітництва // Голос України. – 2004. – 29 травня. – С. 4 – 6.