Д. е. н. Багрова І.В., к. е. н. Гетьман О.О., магістр Макєєва Н.С., Муштей І.І.

ДВНЗ Український державний хіміко-технологічний університет

ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА ФІНАНСОВОЇ ДІАГНОСТИКИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Ефективність прийнятих управлінських рішень залежить від того, наскільки якісно проведений фінансовий аналіз. Аналіз фінансового стану будь-якого підприємства в сучасних ринкових умовах є нагальною потребою, адже жоден керівник не в змозі приймати управлінські рішення, спрямовані на збільшення прибутку, якщо не вирішено аналітичні задачі і не складено відповідний звіт про результати проведеної економічної діагностики, що забезпечить ефективність управління підприємством, його високий рівень конкурентоспроможності.

До практичних проблем проведення фінансової діагностики діяльності підприємств можна віднести проблему її автоматизації. Для розробки прикладної програми фінансової діагностики діяльності підприємства використаємо методику, запропоновану О.О. Гетьман [2], що передбачає систематичну й усебічну оцінку діяльності підприємства, уможливлює критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства, створює передумови для визначення проблем у фінансовій діяльності та способів ефективного використання фінансових ресурсів, а також їх раціонального розміщення.

Перевагою запропонованої інформаційної системи над іншими прикладними програмами економічного характеру, наприклад "1С", "Інфо-Бухгалтер", "Парус", "Казна-клієнт", "Турбо-Бухгалтер", "Інфософт", "Галактика", є те що вони передбачають ведення обліку господарської діяльності, а запропонована нами програма – її аналіз. Вибір мови програмування базується на зручному інтерфейсі користувача та наглядному представленні даних. Запропонована програма фінансової діагностики підприємства дає змогу особі, що приймає рішення, проводити всебічний аналіз діяльності підприємства, витрачаючи на це мінімум часу. Представлення інформації у зручному надрукованому вигляді по кожній групі коефіцієнтів окремо, а також усіх груп у загальному звіті з обґрунтованими характеристиками кожного розрахованого показника надає можливість керівництву підприємства приймати ефективні управлінські рішення та надати рекомендації по поліпшенню його стану. Програма дозволяє уникнути арифметичних і логічних помилок при розрахунках показників фінансової діагностики діяльності підприємства. На відміну від "1С:Підприємства" запропонована програма фінансової діагностики була створена з метою проведення всебічної діагностики фінансового стану підприємства. Вона ґрунтується на найбільш повній та систематизованій кількості показників, що поділяються на групи за своїм економічним змістом.

Запропонована програма ґрунтується на базі даних, яка формується за допомогою вхідних даних зі статей бухгалтерської звітності: баланс підприємства (рис. 1) та звіт про фінансові результати (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1 - Вікно балансу підприємства

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2 - Звіт про фінансові результати підприємства

 

Після занесення вхідних даних автоматично розраховуються фінансові коефіцієнти, котрі винесено окремо на сім форм в меню Reports. На рис. 3 зображено вигляд форми «Group 1», яка містить коефіцієнти першої групи:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3 - Зовнішній вигляд форми «Group 1»

Напроти кожного коефіцієнту є коментарій, що відображає економічний зміст показника (рис. 3). Після розрахунку коефіцієнтів наведено загальний висновок по всій групі. В програмі передбачено аналіз більш конкретної інформації – до якого нормативного значення має наближуватись кожен із розрахованих коефіцієнтів. Головний звіт програми розрахунку коефіцієнтів фінансової діагностики зображено на рис.4:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 4 - Головний звіт програми

Сформульовані висновки, отримані в результаті використання інформаційної системи, мають суттєве практичне значення, оскільки на їх основі є змога обґрунтовувати свої рішення фінансовому аналітику.

Література

1.                 Бланк И.А. Управление активами. – К.: «Ника-Центр», 2000. – 720 с.

2.                 Гетьман О.О., Шаповал В.М. Економічна діагностика: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Київ, Центр навчальної літератури, 2007.-307 с.

3.                 Савчук В.П. Финансовая диагностика и мониторинг деятельности предприятия: практические подходы и технологи: Науч. пос. – К.: Висшая шк., 2004. – 343 с.