УДК 339.9 (477.73)

ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ЗЕД ПРИЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ

 

Завтур Д.О., здобувач Інституту регіональних досліджень НАН України м.Львів

 

У процесі утвердження України як суверенної держави проблеми регіоналізації країни, регіональних підходів, регіональної політики набувають дедалі більшої уваги і потребують відповідного осмислення та конструктивного розроблення. Світова політика переконливо показує, що в сучасних геополітичних умовах пряма міжнародна співпраця на рівні регіонів різних країн найбільш ефективна і набуває все більшого поширення. Для України це один з головних механізмів щодо виходу на світовий ринок. І це стосується не тільки держави в цілому, а і кожного окремого її регіону, у тому числі і Причорноморського.

Державний менеджмент ЗЕД є об’єктом дослідження багатьох учених, серед яких Ю.Г.Козик, Н.С.Логвінова, В.Є.Новицький, І.Ю.Сіваченко, В.І. Топіха та ін. Однак дана проблема розглядається в основному на рівні країни і не достатньо досліджена на регіональному рівні. Тому, метою нашої роботи є вивчення та визначення особливості організації управління зовнішньоекономічною діяльністю регіону на прикладі Причорноморського реіону України.

В регіоні, як і в інших регіонах України, діють такі гілки влади: законодавча – обласні ради, які є представницькими органами влади; виконавча – обласні адміністрації. У обласних центрах – діють органи місцевого самоврядування: міські ради, міські виконавчі комітети. У межах своїх повноважень, що визначаються Конституцією України, іншими законодавчими актами, кожна з цих гілок регіональної влади здійснює контроль та управління діяльністю учасників зовнішньоекономічних зв’язків, розташованих на території регіону.

Найбільше значення в оперативному управлінні зовнішньоекономічною діяльністю на рівні регіону мають обласні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, створені з цією метою. При обласних адміністраціях створені Управління зовнішніх зносин та ЗЕД відповідних обласних державних адміністрацій та Управління з питань сприяння залученню інвестицій при обласних державних адміністраціях.

Управління зовнішніх зносин та ЗЕД Миколаївської обласної державної адміністрації  поряд з іншими структурними підрозділами сприяє інтеграції виробничого, фінансового, інтелектуального потенціалів території, а також  ресурсів та можливостей підприємств до сфери міжнародної кооперації, забезпечує захист інтересів та ефективність здійснення іноземних інвестицій на території області. Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки України та інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями обласної державної адміністрації та Положення про Управління зовнішніх та ЗЕД .

Завдання Управління закріплені в Положенні про Управління зовнішніх зносин та ЗЕД Миколаївської обласної державної адміністрації від 4.03.02 № 112-р. Основними серед яких є: забезпечення реалізації на території області державної політики у сфері зовнішніх зносин та ЗЕД; сприяння виконанню зобов’язань за міжнародними договорами України; розвиток міжнародного співробітництва у галузі економіки і торгівлі, захисту прав людини, боротьби з тероризмом, екологічні безпеки, охорони здоровя, науки, освіти та інших сфер суспільного життя; сприяння активізації зовнішньоекономічних зв’язків та виходу на зовнішній ринок розташованих на території області підприємств, установ, організацій; здійснення заходів та сприяння створенню належних умов, спрямованих на розвиток та організацію міжрегіонального, прикордонного та прибережного співробітництва у сфері ЗЕД тощо.  

  Що стосується Управління з питань сприяння залученню інвестицій Миколаївської обласної державної адміністрації, то основною метою його діяльності є забезпечення збільшення надходжень інвестицій в економіку області. До основних завдань управління входить також участь у проведенні державної інвестиційної політики, забезпечені в межах своїх повноважень захисту економічних прав і законних інтересів вітчизняних та іноземних суб’єктів господарювання.

Управління відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує розробку і організовує реалізацію заходів з формування позитивного інвестиційного іміджу Миколаївської області; здійснює в установленому діючим законодавством порядку регулювання інвестиційної діяльності; організовує роботу по залученню іноземних інвестицій для розвитку іноземного потенціалу області, в тому числі пошук іноземних інвесторів; бере участь в організації перебування інвесторів в області, в тому числі проводять переговори з офіційними представниками іноземних держав, акредитованих в Україні; забезпечує підготовку та надання інвесторам інформаційних матеріалів щодо економічного потенціалу, правового середовища, інвестиційних можливостей Миколаївської області; сприяє розвиткові міжнародного співробітництва підприємств, установ та організацій області з іноземними підприємствами з питань залученню інвестицій; сприяє розширенню міжрегіональних економічних зв’язків, спрямованих на збільшення інвестицій, разом з управліннями, відділами, іншими структурними підрозділами облдержадміністрації готує проекти відповідних угод;  забезпечує в межах своєї таємниці, контроль за її збереженням в управлінні тощо.

Отже, управління ЗЕД здійснють обласні державні адміністрації та їх підрозділи. Ці органи сприяють розвитку Причорноморського регіону як  інвестиційно привабливого регіону, сприяють розвитку міжнародного співробітництва у різних галузях економіки, підтримують підприємства та сприяють виникненню їх взаємовідносин з іноземними партнерами.