УДК 339.332

Україна та Світова організація торгівлі

Сальдо В.В.

Інститут регіональних досліджень НАН України, м.Львів

 

Нині в суспільстві неоднозначно оцінюють намагання України щодо вступу до Світо­вої організації торгівлі (COT). Прогнозуються обґрунтовані і часто надумані негативні наслідки, а також не завжди обґрунтовані райдужні перспективи щодо подальшого розвитку національної економіки. Тому питання вступу України до COT вимагає де­тальнішого вивчення та посилення поінформованості суспільства.

Оскільки вступ України до СОТ залишається стратегічним напрямком зовнішньої політики нашої держави, важливо в цій сфері приймати раціональні рішення, ретельно аналізуючи і прогнозуючи можливі зміни, які можуть відбутися у бізнес-середовищі України у зв'язку з інтеграцією до Світової організації торгівлі. Це ж зумовлює необхідність політично відповідального й професійного підходу до аналізу сучасного становища української економіки та комплексної оцінки її відповідності стандартам СОТ. Адже, як свідчить попередній досвід вступу країн з перехідною економікою (до яких відноситься й Україна), від вступу до СОТ можна отримати суттєві переваги внаслідок доступу на глобальні ринки за умови конкурентоспроможності вітчизняної економіки та спроможності національної влади відстояти власні позиції в нелегких і часто доволі тривалих переговорах з Робочою групою; або отримати можливість вступу без зайвих очікувань, здавши власні позиції у переговорах і фактично втративши національну промисловість і стабільність в країні, – приклад Молдови, в якій імпортні тарифи після вступу знижено вдвічі за умови майже неконкурентноспроможної національної промисловості, та Киргизії, де протягом першого року членства в СОТ збанкрутувало близько 70% національної харчової промисловості.

Перше, що необхідно відмітити. Сьогодні уже не повинно стояти питання приєд­нуватися чи не приєднуватися Україні до COT. Воно однозначно визначено в держа­вній політиці, конкретизовано в указах Президента України про заходи щодо завер­шення вступу України до СОТ та в останньому Посланні Президента України до Вер­ховної Ради України про Європейську інтеграцію. Тому нині всі зусилля виконавчої влади, безумовно, мають бути спрямовані на виконання уже визначених заходів. До COT входять майже 150 країн світу, які забезпечують понад 90% загальносвітового торговельного обігу. Україна об'єктивно не може бути поза цією впливовою світо­вою організацією, зокрема ізолюватись від міжнародної кооперації з питань форму­вання сучасної світової продовольчої системи, маючи при цьому надзвичайно вели­кий агропромисловий потенціал, можливості якого повинні максимально використо­вуватись як в інтересах України, так і міжнародного співтовариства.

Друге. Україна проголосила про свій Європейський вибір і головною умовою Єв­ропейського Союзу щодо подальшої інтеграції є вступ України до COT.

Третє, що дуже важливо. Для отримання членства в COT Україна повинна при­вести свою політику у відповідність з усіма без винятку умовами цієї організації, в якій кожна країна або приймає всі ЇЇ умови, або не приймає, і тоді вона не може бути її членом. Отже, Україна має бути готовою до такої співпраці, насамперед щодо прискорен­ня переходу до ринкової економіки та продовження інституційних реформ. Зокрема, це стосується аграрного сектора щодо створення умов для подальшого конкурентно­го його розвитку.

Тому, враховуючи перспективу вступу до СОТ, існуючу конкуренцію на світовому ринку, необхідно запроваджувати більш жорстку систему упереджувальних заходів, щоб гарантувати конкурентоспроможність вітчизняної сільськогосподарської продук­ції. З цього приводу уже прийнято ряд важливих законів та інших нор­мативних актів, готується ще декілька законопроектів. Необхідна лише політична воля, об'єктивна та неупереджена оцінка ситуації для того, щоб закони запрацювали на повну силу.

Надзвичайно важлива і необхідна розробка нових видів стандартів на продовольчі товари, які відповідають нормам COT, вдосконалення ветеринарно-санітарних та карантинних вимог, встановлення жорстких, але обґрунтованих, обмежень на імпорт трансгенної та інших видів продукції, недозволених для ввезення згідно з вітчизня­ним законодавством.

Нині все ще не проведено комплексної оцінки наслідків приєднання України до СОТ. Звісно, така оцінка є досить складним завдання, оскільки вона, зокрема, передбачає такі складові елементи й аналітичні, прогнозні операції: оцінку наслідків для тисяч товарних груп; оцінку міжгалузевих ефектів; оцінку з урахуванням майбутніх змін законодавства, тарифів і методів регулювання зовнішньої торгівлі з урахуванням вимог СОТ. Наявні приблизні оцінки свідчать, що загальний вплив змін для економіки України не буде катастрофічним, проте для окремих секторів збитки від зростання конкуренції з імпортом можуть виявитися доволі драматичними.

Наслідки вступу України до СОТ будуть суттєво розрізнятися для окремих галузей. Переважним чином негативні наслідки від вступу до СОТ проявлятимуться в наукомістких і високотехнологічних секторах, а позитивні – у галузях, орієнтованих переважно на експорт. Вироблення позицій на переговорах у різних секторах економіки вимагають попереднього економічного і політичного рішення про стратегію їхнього розвитку.                                                                                                                 

Безумовно, в Україні зроблено дуже багато і продовжуються здійснюватися по­слідовні заходи щодо приєднання до Світової організації торгівлі. Розраховуємо, що найближчим часом розпочнеться підписання загального протоколу щодо вступу України до COT. Водночас необхідно зробити ще дуже багато для забезпечення продовження реформ в аграрному секторі, запровадження сучасних ефективних ри­нкових механізмів державної підтримки для формування конкурентоспроможного розвитку галузі.

Консолідація зусиль усіх гілок влади, регіонів, науки й освіти, підтримка міжнародних організацій дозволить цивілізовано, в інтересах всіх учасників  ринку і держави успішно вирішити проблеми щодо приєднання України до Світо­вої організації торгівлі.