Экономические науки / 6. Маркетинг и менеджмент

 

к.е.н. Бєлозерцев О.В., ст. Гришко І.Л.

Донбаський державний технічний університет

 

Провокаційний маркетинг як різновид реклами

Зараз стає очевидним, що традиційні  ATL-BTL-технології  втрачають свою ефективність. Це  ствердження можна пояснити тим, що обсяги реклами постійно зростають. Телебачення, «наружка», преса - всі основні носії інформації перенасичені рекламою. На центральних ТВ-каналах реклама сьогодні займає вже 25-35 % вечірнього  ефіру. На 1000 метрів автодоріг міста Києва  приходиться до 60 білбордів. До 70 % площ в глянцевих журналах займає реклама. Як наслідок, постійно зростає вартість розміщення рекламних модулів. В цілому з 2001 по 2007 рік тарифи на рекламу в різноманітних ЗМІ зросли на 50-60%. Разом з тим, регулярно вносяться зміни до Закону України «Про рекламу»,  додаючи все нові і нові обмеження. У наслідок цих обмежень постійно зростає потік «прихованої» реклами («спонсорінг»,  продакт-плейсмент, PR та ін.). Проте головним наслідком зростання обсягів реклами, зростання тарифів і впровадження різноманітних  заборон є відношення до реклами споживача. Серед розмаїтості реклами споживач спроможний запам’ятати лише 1/27 частину. Тобто, більша частина реклами викликає у споживача втомленість, відторгнення або, навіть, ненависть.

В цих умовах дуже важливо знайти нові способи донесення до споживачів інформації про товари та послуги, нові прийоми діалогу з аудиторією. Особливо важливо це для інтегрованих структур бізнесу (ІСБ), тому що принцип диференціації цінової політики ІСБ зумовлює зростання попиту на маркетингові послуги, для реалізації тієї частини продукції, яка не підлягає продажу в рамках однієї ІСБ. 

Одним з таких нових способів є провокаційний маркетинг (provocative marketing, PM). Цей метод заснований на абсолютній новизні кожного проекту. РМ не дає готових рішень, він працює таємно, впливає на підсвідомість, інтригує й втягує в емоційну гру, призиває споживача самостійно шукати зашифрований зміст рекламного повідомлення. РМ провокує створення суперечливих думок, породжує хвилю слухів. РМ - набагато більше економічний, чим традиційна реклама, спосіб розкручування бренда. У провокаційному маркетингу немає й не може бути стандартних механік. Але, з певною часткою умовності, можна говорити про такі вже сформовані та апробовані  прийоми РМ, як: city teaser, sexvertising, wom technology, scandal strategy, life placement, ambient media, flash mob, viral marketing.

 Роздивимося кожен з ник більш детально.

1.        Сity teaserця технологія міських провокацій будується за принципом "Teaser-Event-Revelation". Сутність цього принципу складається з трьох елементів: 

-          teaser – загадка, інтрига. На цьому етапі мети рекламної кампанії й саме ім'я бренда тримаються в таємниці. Представники цільової аудиторії стають свідками дивних, непояснених, приваблюючих увагу подій, але не розуміють їхнього значення;

-          event – можливий етап City teaser; шоу-захід, що широко анонсує наступну подію;

-          revelation – заключний етап кампанії. На цьому етапі організатори, бренд і зміст "дивних подій" відкриваються цільовій аудиторії й засобам масової інформації.

2.        Sexvertisingце використання в якості рекламоносіїв "крапок інтересу". Провокаційне шоу, побудоване на експлуатації сексуальних мотивів. Дана технологія має обмежену сферу застосування.

3.        WOM technologyтехнологія "вірусного" поширення інформації за рахунок ефекту "сарафанного радіо". Стаючи свідками яких-небудь дивних подій (унікальні інсталяції, непояснені дії групи перехожих, забавні театралізовані акції й ін.), люди розповідають про них друзям, родичам, знайомим; фото й відео матеріали стихійно поширюються в Інтернеті.

4.        Scandal strategy – технологія просування бренда, яка заснована на скандальних, шокових ситуаціях, що мають глибокий емоційний вплив на аудиторію й мають широкий резонанс. Дана технологія має обмежену сферу застосування.

5.        Life placement сполучення театральних постановок і маркетингового просування, де як сцена виступає саме життя. Акторами є спеціально підготовлені промоутери, реквізитом – товар  або послуга, сценарієм - заздалегідь розроблений план кампанії, а глядачами виступаємо ми самі.

6.        Ambient Media — це засоби зовнішньої реклами, створені з використанням навколишнього середовища, у якому перебуває цільова аудиторія. Поняття «ambient media» виникло в британському жаргоні працівників ЗМІ приблизно в 2002 році. На сьогоднішній день воно є стандартним терміном у рекламній галузі й визначає нетрадиційні, або альтернативні ЗМІ.

Дефініція «ambient media» припускає 3 наступні аспекти:

-          альтернативний – поняття «альтернативний» у даному контексті охоплює специфічні області середовища, у яких мешкає цільова аудиторія й атмосферу цих областей. Увагу таргет-группи усе складніше завоювати, використовуючи стандартні (ATL) канали: пресу, радіо, телебачення, зовнішню рекламу й рекламу в кінотеатрах. Ambient media прямо веде до місця перебування таргет-группи й досягає її повсюдно: від метро до супермаркету або бара;

-          зовнішній – незважаючи на характер, близький до зовнішньої реклами, ambient media відмежовуються від традиційних комунікативних форм і просуваються ближче до споживача – в інтимну сферу цільової групи, – розробляючи нові носії, відмінні від класичних засобів масової інформації в громадських місцях;

-          що піддається плануванню – планування й оцінка ефективності ambient media виглядають інакше, ніж у класичній області. Такі категорії, як вартість тисячі контактів (CPT), пристосовані до засобів масової інформації, і не спроможні дати об’єктивну оцінку ефективності ambient media. В оцінці ambient media важливим параметром є гомогенність цільової групи й вдалість не стільки формату, скільки самого розміщення й доступності для цільової аудиторії.

7.                 Флешмоб — це заздалегідь спланована епатажна масова акція, у якій більша група людей (мобери) раптово з'являється в громадському місці, протягом декількох хвилин люди із серйозним видом виконують заздалегідь обговорені дії абсурдного змісту (сценарій) і потім одночасно швидко розходяться в різні сторони. Психологічний принцип флешмоба є в тому, що мобери створюють незрозумілу, абсурдну ситуацію, але поводяться в ній, начебто для них це цілком нормально й природно: серйозні особи, ніхто не сміється, усі перебувають у здоровому розумі, тверезі й осудні.

8.                 Viral marketingмаркетингова техніка, що використає існуючі соціальні мережі для підвищення поінформованості про бренд, товар або послугу. Вірусний маркетинг використовує звичку людей ділитися інформацією з іншими. Суть вірусного маркетингу в тім, що користувачі транслюють повідомлення, що містить потрібну інформацію, добровільно — за рахунок того, що вона їм цікава. Просування за допомогою вірусного контенту може приймати різні форми — відео, фото, флеш-ігри, навіть просто текст (наприклад, анекдоти). Вірусний маркетинг – це стратегія, при якій товар, послуга або їхня реклама, так впливають на людину, що вона «заражається» ідеєю поширення певного контенту й сам стає активним ретранслятором.

Використання одного з цих прийомів, або декількох в комплексі, може значно підвищити популярність продукції майже будь-якого підприємства за умов достатнього фінансування. Виходячи з того, що ІСБ, зазвичай,  мають достатньо коштів для проведення елементів PM, можна зробити висновок про те, що провокаційний маркетинг є одним із засобів підвищення конкурентоспроможності ІСБ.

Література:

 

1.   Л. Фаворіна, Маркетинг PRO №7, с7-8., 2007.

2.   Калмыков Н.Г., Провокационный маркетинг, или правила игры в современных реалиях // Актуальные проблемы экономики и управления: теория и практика: тезисы докладов I Международной студенческой научно-практической конференции: в № т. – Воронеж: Издательско-полиграфический центр ВГУ, 2008. – Том III. – 276 с., с 136.

3.   О. Харитонова, Журнал Коммерческий Директор, 4.11.2006.