Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Податкові відносини як складова адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринкового господарювання в Україні

 

Стан шістнадцятирічної соціально-економічної кризи в країні підтверджує неможливість оперативного переходу економіки від планово-розподільного механізму господарювання до сучасної системи оподатковування без розвиненого механізму адаптації (з одного боку, національного податкового законодавства, з іншого боку, економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринкової конкуренції).

В економічно розвинених країнах в структурі податків переважають прямі податки. В Україні ж розширена частка непрямого оподатковування; частка прямих податків циклічно коливається. Такий стан податкової системи відповідає рівню функціонування податкових систем трансформаційного періоду. Прямі податки в структурі податкової системи й не можуть переважати в умовах низького рівня прибутковості населення, великої кількості нерентабельних підприємств.

Система податкового законодавства України, запозичена в економічно розвиненій Європі, є досить заплутаною, через що вітчизняні підприємства перетворюються в “підприємства, що переступили закон”. Одна з основних причин порушення податкового законодавства – невідповідність економічного базису країни системі оподатковування.

Податкові відносини (так само як цінові і фінансово-кредитні) є основною складовою системи адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринку. Без ефективно функціонуючого механізму оподатковування сільськогосподарські підприємства в принципі не можуть бути конкурентоспроможними. Механізм оподатковування є потужним механізмом стимулювання соціально-економічного росту, джерелом підвищення ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств, але в Україні податкова система відрізняється низькою результативністю й не відповідає рівню податкових систем Євросоюзу.

Адміністративний вплив на соціально-економічні процеси переважає над ринковим. Через фіскальні тенденційні закономірності, що сприяють активізації адміністративного втручання й підвищенню податкового тиску, система оподатковування не стимулює ефективне функціонування сільськогосподарського виробництва, а стримує його розвиток. У вітчизняній економіці процвітає “тіньовий бізнес”, проявляються можливості ухиляння від сплати податків у рамках чинного законодавства, непрозорі схеми реалізації сільськогосподарської продукції та ін.

У системі податкового регулювання України збільшилася кількість недостатньо обґрунтованих податкових пільг і безсистемних змін у податковому законодавстві, недостовірної статистичної інформації. Але ж податки, як економічна складова, економічна категорія, находяться безпосередньо між розподільними й перерозподільними відносинами (рух вартості від суб'єктів до держави). Розвиток національного податкового законодавства України пов'язаний з адаптацією до вимог законодавства ЄС та із забезпеченням високого професійного рівня підготовки законопроектів з питань оподатковування. 21.11.2002 р. прийнятий Закон України “Про Концепцію Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу” (№228-IV), а 18.03.2004 р. Верховною Радою України затверджений проект загальнодержавної програми адаптації законодавства до законодавства Євросоюзу (№1629-IV).

Механізм підтримки за допомогою акумуляції сум ПДВ можна вважати в перехідний період країни відносно ефективним, тому що не губиться „адресность” надання коштів, максимізується швидкість надходження коштів до виробника, виключаються джерела адміністративного втручання. Механізм підтримки за допомогою акумуляції сум ПДВ доцільно поки залишити в дії, але його необхідно вдосконалити, особливо в напрямку підвищення результативності цільового використання.

Період державної підтримки сільськогосподарських підприємств через механізм оподатковування в 2004 р. закінчився. У системі оподатковування регулююча функція реалізовувалася на низькому рівні, але фіскальна по об'єктивних причинах завжди була активізована. Від фіскальної функції оподатковування необхідно перейти до фіскально-стимулюючої. У механізм дії податку спеціально вбудований комплекс стимулів. На комплексі стимулів базується й податкове регулювання. Податок буде фіскально ефективний тільки в тому випадку, якщо досягне цілей функціонування з мінімальними для бюджету витратами. Прозорості механізму дії податку сприяє затвердження нових правил податкового обліку на базі загальновизнаних бухгалтерських принципах і гармонізація податкових і бухгалтерських правил виявлення фінансової результативності (сільськогосподарських підприємств зокрема).

Механізм оподатковування є джерелом підвищення ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств, а конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств України прямо визначається ефективністю функціонуючого механізму оподатковування. Податкові відносини є основною складовою системи адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринку.

Основними причинами, що стримують адаптацію економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до ринкових умов, є нестабільність податкового середовища; фіскальні тенденційні закономірності системи оподатковування; безсистемні зміни податкового законодавства; невисокий рівень податкової привабливості як інвестиційного ресурсу; певна частина недостатньо обґрунтованих податкових пільг; неоптимальний рівень податкової централізації ВВП; невідповідність систем Євросоюзу й інших. Оцінка процесу податкового планування дозволяє виявити шляхи підвищення ефективності функціонування сільськогосподарського підприємства.