Секція «Економічні науки»

Підсекція №6

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

КОНЦЕПЦІЯ НЕПЕРЕРВНОЇ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ УНІВЕРСИТЕТУ

 

В Україні слід активізувати традиційну наукову діяльність в університетах, забезпечивши єдність науки і освіти, як взаємопов'язаний процес досліджень та передачі знань. Першим кроком на такому шляху стала ідея створення Державної цільової програми «Наука в університетах» на 2008 - 2012 роки, яка сформувалася на Міжгалузевій нараді з питань розвитку науки у вищих навчальних закладах України. Метою програми є забезпечення створення правових, економічних і організаційних умов для активізації наукової діяльності та поглиблення її взаємодії з навчальним процесом в університетах, утворення університетів дослідницького типу на засадах експерименту для підготовки висококваліфікованих фахівців та виконання конкурентоспроможних наукових розробок.

В сучасних умовах наукові розробки високого рівня виконуються менш як у 50 відсотках навчальних закладів. Деякі університети проводять наукові дослідження на недостатньому рівні, не впроваджуючи їх у навчальний процес, що негативно впливає на його якість.

Київською політехнікою зроблені перші суттєві кроки щодо наближення до зазначеної моделі дослідницьких університетів. Традиційно розвинута в КПІ навчальна й дослідницька робота на інституціональному рівні була доповнена третьою компонентою трикутника знань – інноваційною. В грудні 2006 року Законом України було створено науковий парк "Київська політехніка" з метою органічного поєднання досліджень з виробництвом і ринковою реалізацією високотехнологічної продукції та  постійним кадровим супроводженням цього процесу. Розпорядженням уряду було визначено порядок застосування цього закону, а також ухвалено рішення про проведення експерименту, згідно з яким Київському політехнічному інституту надається статус дослідницького університету для відпрацювання всіх складових зазначеної моделі.

Вирішенню перспективних завдань щодо запровадження інновацій у навчанні та вихованні підростаючого покоління сприяє створення в університеті закладу нового типу - політехнічного ліцею. Ліцей є колективним членом Малої  академії наук «Дослідник». Понад 200 ліцеїстів стали переможцями та призерами міського туру МАН.

Політехнічний ліцей активно ділиться власним досвідом з іншими навчальними закладами України. З першого дня існування Ліцею планувалось також реалізувати неперервну освіту, тому:

- десятки випускників ліцею достроково, в 10-му класі, закінчували 11-й клас і вступали на перший курс  Національного технічного університету України «КПІ»;

- при НТУУ«КПІ»створено навчально-науковий комплекс

«Ліцей – Університет», у рамках якого Політехнічний ліцей отримав право:

а) впровадити 12-річну освіту; б) проводити навчання ліцеїстів 11-го та 12-го класів за програмою першого та другого курсів НТУУ «КПІ» за обраними ліцеїстами спеціальностями; в) випускники 12-го класу вступали на перший курс НТУУ «КПІ» чи Міжнародний університет фінансів і за один рік, завдяки суміщенню екстернатної  та денної форм навчання, ставали студентами ІV курсу.

Це давало можливість: залучати до навчання найсильніших, в освітньому розумінні, учнів шкіл; частково поповнювати кількість студентів на місця відрахованих; створити конкуренцію студентам тих спеціальностей, на які вступали наші випускники.

Неперервна освіта була успішно реалізована: відбулося чотири випуски таких ліцеїстів - це близько 300 випускників. Та законодавчо питання неперервної освіти і нині остаточно не вирішено.

Наступним етапом інноваційної діяльності став 2003 рік, коли в Політехнічному ліцеї була започаткована безконфліктна освіта. Методика безконфліктної освіти розроблена на базі розкриття педагогічного трикутника: компромісного підходу до навчання учня як з боку самого учня, так і його батьків та викладачів. Сутність безконфліктної освіти можна викласти так:

-         читання лекційного матеріалу – рівневе;

-         практичні завдання, лабораторні роботи, консультації та інше – рівневі;

-         оцінювання навчальних досягнень – рівнево-ступеневе.

Починаючи з 2003 року, робота Політехнічного ліцею є показником того, що якість в освіті може бути реалізована тільки через спільну діяльність менеджменту і маркетингу. Бо менеджмент – це управлінська основа закладу освіти, а маркетинг – це обєднувальна сила всіх його співробітників, яка спрямована на досягнення місії та мети.

Підготовка фахівців високого рівня на базі Політехнічного ліцею сприятиме створенню університету нового дослідницького типу для комплексного проведення наукової й освітньої діяльності. В Україні слід активізувати традиційну наукову діяльність в університетах, забезпечивши єдність науки і освіти, як взаємопов'язаний процес досліджень та передачі знань.

У сучасних умовах дослідницькі університети мають найбільш вагому підтримку з боку держави для проведення наукової й освітньої діяльності. Міжнародний досвід свідчить про те, що зараз  відбувається поєднання понять «елітний університет» і «дослідницький університет». Найбільшого розвитку дослідницькі університети набрали в США. У 2000 році в США було майже 260 дослідницьких університетів. Концепція дослідницького університету ґрунтується на тісній інтеграції освіти і наукових досліджень у межах університету, включаючи використання досліджень у практиці навчання студентів.