Наукова конференція: «Актуальные проблемы современных наук»

(16-30 июня, Польша)

Секція: «Маркетинг и менеджмент»

 

 

Толочко К.В.

Національний фармацевтичний університет, м. Харків

 

Аналіз простатопротекторів за лікарськими формами, у яких вони надходять на фармацевтичний ринок

 

Увага до лікарських препаратів (ЛП) різного походження для лікування хвороб передстатевої залози (простатопротекторів) зростає. Це пов’язано з розповсюдженістю таких хвороб серед населення чоловічої статі у світі, в тому числі в Україні. Простатопротектори мають комплексно впливати на передстатеву залозу, здійснюючи протизапальну, антиоксидантну, антиішемічну, капіляропротекторну, антимікробну, відновлюючу дію з метою нормалізації її функції [2,3,4,5].

Фармакотерапевтична дія простатопротекторів багато в чому залежить від виду лікарських форм, за якими вони надходять на фармацевтичний ринок і далі використовуються для лікування хворих. Вид лікарської форми важливий також при індивідуальному підході до лікування кожного хворого і при лікуванні захворювань різної тяжкості. Вказане обумовило мету нашого дослідження зі з’ясування виду лікарських форм, у яких надходять простатопротектори на фармацевтичний ринок, а також прогнозування лікарської форми для нового вітчизняного ЛП, який нами створюється в НФаУ під керівництвом професора Ярних Т.Г.

Дослідження проводились з використанням математико-статистичних методів, порівняльного аналізу, вибіркового спостереження, експертної оцінки, з обробкою результатів за допомогою комп’ютерної програми «STATISTICA» (версія №6) [1,6].

Встановлено, що простатопротектори на світовий і вітчизняний фармацевтичний ринок надходять у вигляді 11 лікарських форм (див. табл.).

Таблиця

Питома вага лікарських форм, за якими простатопротектори надходять на фармацевтичний ринок

№ п/п

Вид лікарської форми

Фармацевтичний ринок

Питома вага на світовому ринку, %

Питома вага на вітчизняному ринку, %

1.     

Ампули

0,8

1,9

2.     

Гранули

2,0

1,9

3.     

Драже

3,0

4.     

Краплі

3,8

5.     

Капсули

21,7

18,4

6.     

Концентрати

0,8

7.     

Порошки

1,5

1,9

8.     

Розчини

12,0

14,8

9.     

Супозиторії

3,0

7,3

10.               

Суспензії

1,5

11.               

Таблетки

48,9

51,9

Всього:

100,0

100,0

 

Із табл. 1 видно, що з’ясовано 11 лікарських форм простатопротекторів, серед яких найбільша питома вага належить таблеткам (відповідно 48,9 і 51,9%), капсулам (21,7 і 18,4%), розчинам (12,0 і 14,8%). Аналіз показав, що на вітчизняному фармацевтичному ринку простатопротектори не представлені у лікарських формах: драже, краплях, концентратах і суспензіях. Тобто, в Україну вони надходять від закордонних і вітчизняних виробників у вигляді 7 лікарських форм. Для наглядності показники питомої ваги лікарських форм простатопротекторів на фармацевтичному ринку у порівнянні представлені на рис.

Із рис. видно, що загальна світова тенденція співвідношення питомої ваги лікарських форм простатопротекторів зберігається і на вітчизняному фармацевтичному ринку, коли переважають таблетки, капсули і розчини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. Результати порівняльного аналізу питомої ваги (%) видів лікарських форм простатопротекторів на фармацевтичному ринку

 

На підставі проведеного аналізу можна зробити висновок, що при створенні вітчизняних простапротекторів доцільно орієнтуватись на лікарські форми, у вигляді яких вони не представлені на нашому фармацевтичному ринку: драже, краплі, концентрати, суспензії. Але з точки зору фармакотерапії і фармацевтичної опіки, вказані лікарські форми мають чимало недоліків при вживанні та зберіганні простатопротекторів. Так, у залежності від різних шляхів введення простатопротекторів через ту чи іншу лікарську форму вони принципово різняться за всмоктуванням і транспортуванням в організмі хворого. Наприклад, таблетка в організмі проходить складний процес впливу різних чинників травної системи, включаючи дифузію вивільнення діючої речовини через шлунок або кишечник, а після всмоктування субстанції попадає в портальну систему печінки [7].

У зв’язку з цим, на заключному етапі, було проведено експертне опитування спеціалістів у галузі медицини і фармації, які мають досвід з лікування хворих простатитами. Встановлено, що за вітчизняними методиками лікування таких хворих доцільно надавати перевагу простатопротекторам у вигляді капсул і супозиторіїв. Так, простатопротектори у вигляді капсул призначаються для введення перорально, тобто через рот. Цей варіант найбільше простий і зручний. Діюча речовина всмоктується в тонкій кишці і надходить до кров’яного русла десь через 30 хв. Використовуючи різні види капсул можна впливати на процес всмоктування і швидкість дії ліків.

Простатопротектори у вигляді супозиторіїв призначені для ректального введення через пряму кишку, яке передбачає швидке всмоктування (7-10 хв.). Крім того, є переваги і в тому, що при введенні до організму хворого діюча речовина не підлягає впливу чинників шлунково-кишкового тракту.

Із рис. видно, що за з’ясованою питомою вагою ці лікарські форми серед простатопротекторів представлені досить вагомо на вітчизняному фармацевтичному ринку: капсули – 18,4% і супозиторії – 7,3%. Представлені вони і на світовому фармацевтичному ринку, відповідно, капсули – 21,7% і супозиторії – 3,0%.

 

Висновки. Проведені дослідження дозволили з’ясувати лікарські форми за якими простатопротектори надходять на світовий і вітчизняний фармацевтичний ринок (відповідно, 11 і 7 найменувань), серед яких найбільшу питому вагу займають таблетки, капсули, розчини і супозиторії.

Обгрунтовані перспективні лікарські форми для нових вітчизняних простатопротекторів – супозиторії і капсули.

 

Література

1.   Гаркавий В.К. Статистика: Підруч. – К.: Вища школа, 1995. – 415 с.

2.   Компендіум 2000 (2001 – лікарські препарати). За ред. В.М. Коваленко, О.П. Вікторова. – К.: МОРІОН, 2000. – С. 6-48.

3.       Мнушко З.М., Вінник О.Ю., Страшний В.В. Аналіз асортименту вітчизняної фармацевтичної продукції // Актуальні проблеми фармацевтичного маркетингу: Зб. наук. праць. – Х.: Основа, 1999. – С. 33-36.

4.   Простатопротектори / С. М. Дроговоз, Т.А. Бухтіарова., В.В. Росіхіна та ін. – Х.: ООО «Виробниче підприємство Плеяда», 2005. – 184 с.

5.   Россихин В.В., Чистяков А.Г., Зайченко Г.В. Клинико-экспериментальная характеристика современных простатопротекторов // Провизор. – 2007. – №2. – С. 32-36.

6.   Теорія статистики: Навч. посіб. / Г.І. Мостовий, А.О. Дєгтяр, В.К. Гаркавий та ін. – Х.: Вид-во Хар РІ УАДУ «Магістр», 2002. – 300 с.

7.   Фармацевтичні та медико-біологічні аспекти ліків: Підручник для слухачів інститутів, факультетів підвищення кваліфікації фахівців фармації: У 2т. Т. 1 / І.М. Перцев, І.А. Зупанець, Л.Д. Шевченко та ін.; За ред. І.М. Перцева, І.А. Зупанця. –Х.: Вид-во НФаУ, 1999. – 464 с.