Нікітенко Г.А.

Науковий керівник:

Доцент Камінський П. Д.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Залучення прямих іноземних інвестицій транснаціональних корпорацій в економіку України

 

Для сучасної світової економіки з її процесами глобалізації характерна значна концентрація капіталів, кількісний та якісний ріст транснаціональних корпорацій (ТНК) та фінансових груп, розмитість економічних кордонів країн та прискорене формування єдиного загальносвітового ринку. У контексті цих явищ проблемою глобалізації є наслідки від впливу переміщення капіталу транснаціональними корпораціями у формі прямих інвестицій (ПІІ) у різні країни на економіку цих країн.

За класифікацією ООН, прямі іноземні інвестиції (foreign direct investments) — це інвестиції, що включають управлінський контроль над національним господарюючим суб'єктом з боку господарюючого суб'єкта іншої національності. ПІІ передбачають встановлення довгострокових відносин, що свідчать про глибоку зацікавленість інвестора в закордонному суб'єкті, в який вкладено інвестицію. Щодо суті вкладення коштів існують два різновиди прямих інвестицій ТНК:

1.     Так звані прямі інвестиції «зеленої зони» (greenfield FDI), що утворюють нові дочірні компанії (філії). За останні роки такий вид інвестицій становить менше ніж 20% від всього обсягу прямих іноземних інвестицій. Оплата таких інвестицій здійснюється переважно «живими» грошима.

2.     Трансграничні злиття і поглинання (cross-border mergers and acquisitions M&A) — зміна управління активами і діяльністю компанії, що приєднується внаслідок інвестиції. У випадку трансграничного злиття поєднуються активи та операції двох фірм для створення нової компанії. Функції управління активами й операціями передаються від колишньої національної компанії до іншої (закордонної) компанії, причому перша компанія стає дочірньою компанією/філією компанії, що зробила поглинання. Трансграничні злиття і поглинання становлять понад 80% обсягу ПІІ у світі.

Залучення іноземних інвестиційних капіталів в економіку України є важливим джерелом забезпечення інвестиційного розвитку країни. Україна має певні досягнення, що характеризуються обсягом залучених ПІІ, які за даними Держкомстату збільшились за останні п'ять років на 24150,4 млн. дол. США і на початок 2007 року становили 21186 млн. дол. США, а на початок 2008 року - 29489,4 млн. дол. США. Обсяги ПІІ на 01.04.2008 склали 32895,7 млн. дол. США. Крім того, за перший квартал 2008 року до України було залучено ПІІ на суму 32895,7 млн. дол. США.

Найбільше іноземних прямих інвестицій у 2006 році до України надійшло з Німеччини -5620,7 млн. дол. США (або 26,5% від загального обсягу отриманих Украіної ПІІ), а у 2007 -  з Кіпру - 5941,8 млн. дол. США, що становило 20,1% від усього обсягу ПІІ , тоді як з Кіпру за цей період надійшло 3011,7 млн. дол. США (14,2%). На 01.01.2008 року найбільший обсяг ПІІ в економіку України надійшов з країн ЄС. Головними країнами-інвесторами , на які припадає 59,4% загального обсягу інвестицій, є Кіпр – 5941,8 млн. дол. (20,1% загального обсягу інвестицій) Німеччина – 5917,9 млн. дол., (20,1%), Нідерланди – 2511,2 млн. дол. (8,5%) Австрія –2075,2 млн. дол. (7%), Великобританія – 1968,8 млн. дол. (6,7%).

Особливістю прямих іноземних інвестицій в економіки всіх країн, у тому числі і в Україну, є те, що переважний обсяг ПІІ надходить від транснаціональних корпорацій, які реалізують свої стратегічні цілі розвитку через інвестиції в інші країни. Прихід ТНК у певну країну та вихід національних корпорацій на зовнішні товарні і фінансові ринки — це економічне явище, яке має назву «транснаціоналізація» економіки. Воно сприяє інтеграції економіки певної країни у світову економіку, тобто залученню у процес глобалізації.

Нині ТНК контролюють понад 50% світового промислового виробництва, 67% міжнародної торгівлі, понад 80% патентів і ліцензій на нову техніку, технологій та ноу-хау, майже 90% прямих зарубіжних інвестицій. Майже всю торгівлю сировиною на світових ринках контролюють ТНК. Оборот найбільших ТНК часто перевищує державнi бюджети i навiть ВНП деяких держав. Вражають також показники зайнятості та темпи їх зростання у найбільших ТНК.

Вплив прямих закордонних інвестицій транснаціональних корпорацій на економічний розвиток країни має як позитивні, так і негативні наслідки.

Позитивні наслідки транснаціоналізації економіки полягають насамперед в отриманні доступу до додаткових джерел фінансового капіталу, нових технологій та потенціалу інновацій, у використанні сучасного організаційно-управлінського досвіду. Доступ до найсучасніших матеріальних ресурсів забезпечується тим, що ТНК мають унікальні можливості у сфері оптимізації власного матеріально-технічного забезпечення. Вони можуть закуповувати дійсно найкращі та найдешевші компоненти виробництва та види сировини для підвищення рівня конкурентоспроможності.

Особливо важливим для економіки країни-реципієнта є прискорення інноваційного розвитку, а саме приналежність до мереж ТНК дає змогу прискорювати залучення передових технологій. Тобто інноваційний розвиток України буде посилюватись результатами науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, які надходитимуть у формі інвестицій ТНК.

Таким чином, залучення іноземних інвестиційних капіталів в економіку України є важливим джерелом забезпечення інвестиційного розвитку країни. Іноземні інвестиції принесуть для економіки України додаткові робочі місця, новітні технології та виробничу культуру і відносини. Цим процесом потрібно керувати, щоб не втратити ознак своєї національної ідентичності та державності. Тому метою всіх регулюючих заходів прямих інвестицій ТНК є, з одного боку, створення зацікавленості ТНК у створенні структурних ланок в Україні за умови поліпшення галузевої структури економіки, а з другого — недопущення дискримінації національних товаровиробників та порушення рівноваги фондового ринку.