Економічні науки/3. Фінансові відносини

Панасюк Л.В, Мартинюк Т.В.

Буковинська державна фінансова академія

Аналіз проблем сучасних наук

Дана робота направлена на розгляд проблем наук. У фокусі нашого дослідження знаходяться  проблеми сучасної науки. Метою даного дослідження є дослідити та проаналізувати проблеми науки.

Наука є найважливішим щаблем розумового розвитку людини, вершинним і наймогутнішим досягненням людської культури.

Наука виникла в момент усвідомлення незнання, що викликало об’єктивну необхідність здобуття знань.

Наука – це динамічний розвиток системи знань про об’єктивні закони природи, суспільства і мислення, отримані і перетворені у безпосередню продуктивну силу суспільства в результаті спеціальної діяльності людей; сфера людської діяльності [3].

Досягнення науки, технічний прогрес сприяють розвитку суспільства.

Світовий досвід свідчить, що темпи розвитку тієї чи іншої держави багато в чому залежить від підтримки розвитку науки.

Ось чому будь-яка держава тільки тоді може розраховувати на перспективне майбутнє, коли в ній на найвищих рівнях буде досягнуто розвитоку науки. Але на даний момент у науковій сфері простежується низка негативних тенденцій:

1. Недостатня матеріальна база, обмежений доступ до новітньої наукової інформації. Відсутність належного фінансування зумовила відставання українських науково-дослідних установ за оснащеністю, засобами автоматизації, науковими приладами, матеріалами, літературою від одно профільних установ розвинутих країн щонайменше на 10-15 років. Вітчизняні науковці мають обладнання та інформації у 100 разів менше, ніж їхні західні колеги, а доступ до найновішої інформації має фактично лише 1% фахівців [2].

2. Зниження ефективності функціонування наукових установ. Якщо 2005 р. принципово нові технічні рішення на рівні винаходу містила кожна четверта розробка вітчизняних науковців, то 2007 р. – лише кожна шоста. У цей час питома вага розробок, що за своїм техніко-економічними характеристиками перевищили кращі світові аналоги, знизилась до 4,1% проти 6% 2005 р. Понад 90% нових технологічних розробок не впроваджується у виробництво. Фундаментальні дослідження поступаються місцем прикладним, що в перспективі може призвести до значного відставання від інших країн на магістральних наукових напрямках.

3. Внутрішній і зовнішній “відплив розумів”. Щороку внаслідок міграції Україна втрачає до 10 тис. дипломованих спеціалістів. Найбільше цінуються на Заході українські генетики, фізіологи, біохіміки, фізики-теоретики. Цей процес веде до катастрофічних втрат. По-перше, підготовка спеціаліста з вищою освітою, вченим ступенем, плюс втрачена вигода від використання такого спеціаліста становить, за розрахунками фахівців ООН, 300 тис. доларів [1]. По-друге, за оцінками експертів, процес деградації вітчизняної науки може стати незворотним, якщо країну залишать 10-15% найперспективніших молодих спеціалістів. Не менш загрозливим є внутрішній “відплив розумів”. Скрутний фінансовий стан, падіння соціального престижу вченого призвели до того, що понад 20% науковців держави перейшло до комерційних структур.

   4. Найболючішим питанням сьогодення виступає фінансування науки, оскільки, відомо, що держава мало виділяє коштів. Відомо, що в розвинених країнах на науку витрачається від двох і більше відсотків ВВП, а в нас сьогодні – показник витрат з розрахунку на одного науковця на 2 порядки менше від країн, що розвиваються. Скажімо, у південній Кореї це 60 тис. доларів, США – 180 тис., Україні – всього 700 доларів [4].

Проаналізувавши наукові досягнення українців за останнє десятиліття, можна зробити єдиний висновок, що наука розвивається вкрай повільно.

І саме тому, на нашу думку, для покращення стану науки України необхідно:

1.          Удосконалити мережу науково-дослідницьких вищих закладів, їх чисельний склад та структуру.

2.          Покращити фінансування наукових закладів та їх робітників.

3.          Підвищити авторитет науковця у суспільстві та покращити кадрову роботу.

4.          Прийняти ряд законів про науково-технічну політику, про Академію наук.

5.          Стабілізувати економічну систему у країні.

6.          Створити блок законодавчих актів, які зрегулюють процес відпливу розумів.

Якщо виконувати всі ці пункти, я впевнена, що наука досягне високого рівня розвитку, створить кращі умови для досягнення бажаних результатів.

Літератури:

1.          Білуха М.Т. Основи наукових досліджень: Підр. для студент. екон. спец. вузів. – К.: Вища школа, 1997. – 236 с.

2.          Свердан М.М., Свердан М.Р. Основи наукових досліджень: Навч. посібн. – Чернівці: Рута, 2007. - 352 с.

3.          www.ukrainref.com