Київський національний університет  імені Тараса Шевченка

Економічний факультет

Спеціальність “Облік і аудит”

І  курс магістратури заочної форми навчання

Мамонова  Д.А.

                                                                                                            Darina A. Mamonova

                    Науковий керівник  Шарманська В. М.

 

 Cутність та порядок оцінки якості та ефективності судово-бухгалтерської експертизи.

 Essence and order of estimation of quality and efficiency of  forensic accounting expertise.

 

Актуальність теми визначається тим, що за результатами оцінки якості та ефективності судово-бухгалтерської експертизи може бути прийнято рішення про застосування її результатів в якості джерела доказів за справою.

Дослідження та оцінка експертного висновку є базою та елементом загальної оцінки судово-бухгалтерської експертизи. Остання може бути здійснена відповідними суб’єктами в двох напрямах: на підставі визначення її якості та ефективності. Ці категорії є взаємопов’язаними, але не є тотожними.

Ефективність судово-бухгалтерської експертизи - це характеристика, яка визначає її результативність. Напрями оцінки судово-бухгалтерської експертизи визначаються суб’єктами оцінка залежно від поставлених цілей.

Критеріями якості експертизи слід вважати: наявність помилок у експертному висновку, наявність документально обґрунтованих заперечень сторін у справі або третіх сторін, кваліфікація експерта-бухгалтера, дотримання ним процесуальних вимог, обрана експертом методика експертного дослідження.

Оцінка якості судово-бухгалтерської експертизи має здійснюватися за наступними напрямами: оцінка експертного висновку на предмет достовірності, коректності посилань на нормативно-правові акти, дотримання процесуальних вимог при проведенні судово-бухгалтерської експертизи та оцінка компетентності експерта-бухгалтера, що проводив експертне дослідження.

За результатами оцінки якості судово-бухгалтерської експертизи може бути прийнято рішення про застосування її результатів в якості джерела доказів за справою або про призначення додаткової чи повторної експертизи.

Під ефективністю судово-бухгалтерської експертизи слід розуміти відповідність досягнутих в процесі її здійснення результатів поставленим завданням (встановленим вимогам до порядку проведення експертизи та узагальнення результатів) та витратам на її проведення.

При визначенні ефективності експертизи необхідно застосовувати системний підхід та враховувати її подвійну природу: ефективність окремої експертизи, ефективність експертної роботи. У зв’язку з чим визначається ефективність окремих елементів системи і в кінцевому рахунку інтегральний показник

Ефективна судово-бухгалтерська експертиза – це система, яка надає об’єктивну та достовірну інформацію про фактичні обставини справи, що підтверджена наданими матеріалами справи. Також експертиза не буде вважатися ефективною, якщо в ході її проведення не дотримано процесуальні вимоги.

Ефективність судово-бухгалтерської експертизи передбачає отримання наступних ефектів:

1.  Соціального ефекту - який полягає в тому, що за результатами експертизи на основі винесених вироків до суб’єктів, що допустили порушення законодавства застосовуються каральні заходи.

2.  Економічного ефекту - полягає в тому, що за результатами розгляду судових справ забезпечується повернення коштів, використаних не за цільовим призначенням до державного бюджету або суб’єктам господарювання.

Основні критерії оцінки ефективності судово-бухгалтерської експертизи:

1. Результативність - передбачає виявлення обсягу засобів, що використовувалися з порушенням законодавства, або тих, що використовувалися неефективно, або тих, що використані не за цільовим призначенням;

2. Дієвість  - полягає у виявленні обсягу засобів повернутих до державного та місцевого бюджетів, кількість рішень прийнятих за результатами проведеного експертного дослідження.

3. Економічність - передбачає визначення обсягу засобів затрачених на проведення експертизи (витрати часу та витрати коштів).

Ефективна та умовно-ефективно судово-бухгалтерська експертиза надає можливість суб’єктам призначення експертизи ґрунтувати свої висновки на висновках експерта-бухгалтера та забезпечує доказову силу експертного висновку.

Ефективності роботи експерта-бухгалтера доцільним є визначення наступних показників:

1. Коефіцієнту завантаженості експертів-бухгалтерів, що працюють в експертних установах, що враховує кількість проведених окремим експертом-бухгалтером експертиз та кільґкість експертиз, що направлені для проведення в експертну установу.

2. Коефіцієнт результативності роботи експерта-бухгалтера, що враховує кількість успішних експертиз проведених експертом-бухгалтером, тобто експертиз, за результатами яких не було призначення додаткових чи повторних експертних досліджень, та загальну кількість експертиз, які були проведені експертом-бухгалтером.

Для визначення ефективності безпосередньо експертизи доцільним є визначення коефіцієнту окупності витрат на судово-бухгалтерську експертизу, що враховує обсяг коштів, повернутих до бюджету чи господарюючим суб’єктам за результатами судового розгляду справи на підставі експертного висновку, витрати на проведення експертизи та індекс інфляції.

Ефективність експертної роботи пов’язана з підвищенням якості експертних досліджень. Її визначення ускладнюється, у зв’язку з тим, що вона носить зовнішній характер і орієнтована на користувачів інформації.

Підвищення ефективності судово-бухгалтерської експертизи можливе на основі дії інтенсивних та екстенсивних факторів.

До інтенсивних факторів пропонуємо відносити: застосування науково-обґрунтованих методів та сучасних методик проведення досліджень; застосування комп’ютерних технологій в ході проведення дослідження; налагодження чіткої та злагодженої взаємодії між суб’єктами призначення та проведення експертизи; підвищення професійної компетентності експертів-бухгалтерів.

 Екстенсивні фактори включають: збільшення часу для проведення експертних досліджень; збільшення кількості осіб, що залучаються до проведення експертного дослідження; матеріальне стимулювання експертів-бухгалтерів, які залучаються до проведення експертизи.

Метою визначення якості та ефективності судово-бухгалтерської експертизи є оцінка рівня її результативності, визначення факторів, що впливають на неї та виявлення резервів її підвищення.

Порядок оцінки ефективності проведених судово-бухгалтерських експертиз та якості її результатів спрямований на надання допомоги працівникам правоохоронних органів у оцінці результатів та якості проведених експертних досліджень та сприятиме розробці заходів з попередження правопорушень (тобто виконанню правоохоронними органами профілактичної функції).

 

 

1.   Закон України “Про судову експертизу”: Затв. Постановою Верховної Ради України від 25.02.1994 р. № 4038-ХІІ // чинний, зі змінами і доповненнями.

2.     Бутинець Ф.Ф.  Судово-бухгалтерська експертиза: Навчальний посібник. – Житомир: ПП «Рута», 2004. – 460 с.

3.      Білуха М.Т. Судово-бухгалтерська експертиза: Підручник. – К.: Видавнича компанія “Воля” – 2004. – 656 с.

4.     Мумінова-Савіна Г. Г. Судово-бухгалтерська експертиза: Навчальний посібник. / Київський національний економічний університет. — К. : КНЕУ, 2003. — 202с.

5.      Суслов Д.А., Эгорова Е.В., Сальников К.Е. Финансово-экономическая экспертиза. – М.: ООО “Издательство “Элит”, 2007. – 104 с.

6.      Шеремет А.П. Криміналістика: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 472 с.