Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Невмержицький А.П.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Діагностування навчальних досягнень учнів на уроках трудового навчання.

Контроль та перевірка результатів процесу навчальної і трудової діяльності на уроках трудового навчання є обов’язковим компонентом процесу навчання, але особливого значення набуває по закінченню кожного етапу розробки та виготовлення об’єкту проектування. Суть контролю досягнень навчання полягає у виявленні рівня засвоєння навчального матеріалу та вмінь і навичок практичного застосування, які повинні відповідати освітньому стандарту з трудового навчання. Однак дидактичне поняття контролю результатів навчання має значно ширше розуміння в сучасній педагогіці та методиці. Контроль та перевірка результатів навчання трактується дидактикою як педагогічна діагностика.

Діагностика – це з’ясування умов і обставин, у яких протікає процес навчання; отримання чіткого уявлення про ті причини, які сприяють чи перешкоджають досягненню накреслених результатів. Як бачимо, діагностика має більш широкий і глибокий зміст. Вона розглядає результати у тісному зв’язку з шляхами і способами діагностування. Крім традиційних: контролю, перевірки, оцінки знань і умінь, діагностика включає їх аналіз, виявлення динаміки, тенденцій, прогнозування подальшого розвитку результатів навчально-трудової діяльності .

Видатний педагог і психолог П.П.Блонський ще в перші роки становлення радянської школи надавав виняткового значення проблемі об’єктивності контролю знань, умінь і навичок, закликав працювати над питаннями вимірювання рівня успішності і розвитку учнів .

Метою діагностування навчальної діяльності на уроках трудового навчання в 5-9 класах є своєчасний вияв, оцінювання і аналіз протікання навчального-трудового процесу в зв’язку з його продуктивністю.

Комплексна діагностика навчальних досягнень є багатоаспектним поняттям в умовах реалізації проектно-технологічної системи трудового навчання. Це засіб виявлення, перевірки, оцінювання результатів проектно-технологічної діяльності; облік якості знань, умінь та навичок; системний цілеспрямований процес здійснення зворотнього зв’язку “учень – учитель”; порівняння фактичних результатів творчого проектування із запланованими, які встановлені освітніми та технологічними стандартами; спосіб здійснення проектно-технологічної діяльності та коригування навчально-трудового процесу; сукупність рецептивних дій для порівняння сприйнятого з конкретним або абстрактним еталоном; важлива функція керування навчально-трудовим процесом.

Завданнями комплексної діагностики знань, умінь та навичок учнів на уроках трудового навчання є:

-            прояв і розвиток системи трудової компетентності особистості;

-           підвищення зацікавленості у вивчені навчального матеріалу;

-           стимулювання систематичної самостійної навчальної і трудової діяльності;

-           одержання постійної інформації про стан засвоєння змісту програми з трудового навчання на всіх етапах проектування.

Саме діагностування є одночасно і повторенням, а повторення в певній мірі сприяє вдосконаленню знань, умінь та навичок. Елементами повторення є також і ті виправлення та доповнення, які вносить вчитель у процесі здійснення контролю. Оскільки діагностування вимагає від учня виконання певних дій, то воно є і вправою в цих діях, а відповідно, допомагає вдосконаленню вмінь та навичок. Контроль сприяє розвитку пам‘яті та мислення учня. Об’єктами діагностування на уроках трудового навчання є знання, уміння та навички учнів, досвід творчої діяльності, досвід емоційно-ціннісного ставлення до навколишнього світу.

Діагностування навчальних досягнень є важливим компонентом навчального процесу і його основними функціями є:

1)       визначення ступеня підготовленості учнів до вивчення і засвоєння необхідного навчального матеріалу;

2)       отримання інформації про характер проходження процесу проектування;

3)       виявлення результатів навчання для порівняння з наміченими цілями і визначення ефективності обраних організаційних форм, методів і засобів навчання.

Загальним родовим поняттям діагностики є “контроль”, який означає виявлення, вимірювання і оцінювання знань, умінь та навичок школярів.

Контроль у процесі трудового навчання – невід’ємний елемент навчально-трудового процесу, без якого неможливо уявити повний цикл педагогічної взаємодії між вчителем і учнем. Залежність продуктивності навчання від якості, кількості, повноти, своєчасності, глибини, об’єктивності контролю є загальною закономірністю дидактичного процесу. Для її повного практичного втілення необхідно чітко окреслити поняття, виявити залежності між факторами, які обумовлюють ефективність контролю. У шкільній теорії ще немає усталеного підходу до визначення понять “контроль”, “перевірка”, “облік”, “оцінка” та інших, з ними пов’язаних. Нерідко вони змішуються, взаємозамінюються, вживаються то в одному, то в іншому значенні.

Головною метою контролю як дидактичного засобу управління навчально-трудовим процесом є забезпечення його ефективності шляхом приведення до системи знань, умінь, навичок учнів, самостійного застосування здобутих знань на практиці, стимулювання проектно-технологічної діяльності учнів, формування у них прагнення до самоосвіти та самовдосконалення.

За допомогою контролю в процесі трудового навчання виявляється готовність учня до сприйняття, усвідомлення і засвоєння нових знань; отримується інформація про характер самостійної роботи в процесі навчально-трудової діяльності; визначаються ефективні організаційні форми, методи і засоби процесу трудового навчання; виявляється ступінь правильності, обсягу і глибини засвоєних учнями знань, вмінь та навичок в процесс проектно-технологічної діяльності. Це визначає зміст контролю, який змінюється із зміною дидактичних завдань. Разом з цим зміст контролю має включати інформацію, яка дозволить виявити вміння учня аналізувати, синтезувати, розуміти зв‘язки та залежності між фактами і явищами, послідовно і аргументовано викладати свої думки.