Экология/2.Экологические и метеорологические проблемы

больших городов и промышленных зон.

 

Внукова Н.В., к. геогр. н., Желновач Г.М., аспірант

 

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

 

Додаткові фактори збільшення негативного впливу на автодоріг навколишнє середовище

 

При експлуатації автомобільних доріг виникає нагальна необхідність у використанні об’єктів сервісу, що забезпечують комфортне користування мережею автомобільних доріг. При цьому змінюється у більшу сторону вплив дороги на навколишнє середовище. Ці зміни повинні бути враховані при проведенні процедури оцінки впливу на навколишнє середовище ділянок доріг.
До об'єктів сервісу відносяться:
-    станції та пункти технічного обслуговування, 
-    пункти миття транспортних засобів, 
-    пункти технічного обслуговування (оглядові естакади та ін.), 
-    автозаправні та газозаправні станції, 
-    придорожні ринки, пункти торгівлі, харчування (споруди побутово-торговельного призначення), у т.ч. влаштовані за допомогою встановлення малих архітектурних форм, 
-    стоянки транспортних засобів (стоянки та майданчики для короткочасної зупинки, майданчики для відпочинку, стоянки, що охороняються) та видові майданчики, 
-    готелі, мотелі, кемпінги, туалети.
В останній час почала дуже активно розвиватися мережа зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг.
Зовнішня реклама – реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїзною частиною вулиць і доріг.
Основні вимоги до розміщення та оснащення об'єктів сервісу, розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами. При визначенні можливості розміщення об'єкта на конкретній ділянці автомобільної дороги під час обстеження необхідно встановити:
-    забезпеченість видимості у плані, профілі та бічної;
-    наявність та характеристики комунікацій та інженерних мереж; 
-    наявність аварійно небезпечних ділянок, місць концентрації ДТП;
-    можливість забезпечення водовідведення та, за потреби, очищення стічних вод;
-    умови для забезпечення безпеки дорожнього руху;
-    параметри поперечних та поздовжніх ухилів;
-    розташування зелених насаджень;
-    стан покриття проїзної частини;
-    умови для забезпечення збереження довкілля. 
Одним з основних негативних впливів на як навколишнє середовище так і на саму людину, що проявляється при експлуатації автомобільної дороги є автомобільні аварії, причини яких полягають як у недотриманні правил безпеки дорожнього руху водіями, так і дорожніми службами при проектуванні та експлуатації автодоріг. Одним з вагомих факторів збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод з вини Служби автомобільних доріг є видача дозволів на розташування об’єктів сервісу та зовнішньої реклами здовж автомагістралей без дотримання наступних правил: споруди об'єктів сервісу дозволяється розташовувати за межами тротуарів або узбіч на відстані не менше бічної видимості від крайки проїзної частини дороги, при розміщенні об'єкта на перехрещеннях автомобільних доріг наявність об'єкта не повинна зменшувати нормативні відстані трикутника видимості, наведені в таблиці 1. 
Таблиця 1 – Відстані трикутника видимості
Категорія дороги
Сторони трикутника видимості на перехрещенні доріг даних категорій, м, не менше ніж
І
ІІ
ІІІ
IV
V
I
300×300
300×250
300×200
300×150
300×85
II
250×300
250×250
250×200
250×150
250×85
II
200×300
200×250
200×200
200×150
200×85
IV
150×300
150×250
150×200
150×150
150×85
V
85×300
85×250
85×250
85×150
85×85
Отже, можна зробити висновок, що негативний вплив на навколишнє середовище проявляється у збільшенні навантаження на нього при експлуатації об’єктів сервісу за рахунок: утворення великої кількості побутових відходів на майданчиках для відпочинку, стоянках транспортних засобів, що призводить до необхідності постійного контролю за санітарним станом цих місць; утворення стічних вод при експлуатації пунктів технічного обслуговування, миття транспортних засобів, призводить до необхідності облаштування локальних очисних споруд; збільшення ризиків, пов’язаних з експлуатацією автозаправних та газозаправних станцій, як об’єктів, підвищеного рівня вибухо- та пожежонебезпеки; зменшення уваги водіїв при установці зовнішньої реклами вздовж автодоріг, що приводить до збільшення кількості аварій.

 

 

Література:

 

1.     Негров, Н.С. Эколого-экономическая оценка развития транспортных систем городов: авт. дис. канд. экон. наук: 08.00.05/ Н.С. Негров. – Ростов н/Д, 2003. – 19 с.

2.      Про затвердження Порядку видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування, Державна служба автомобільних доріг України наказ № 414, 29.09.2005.