к.е.н. Курмаєв П. Ю.

Науково-дослідний економічний інститут, м. Київ

Прогнозування соціально-економічного розвитку регіону: теоретичні аспекти

 

На сьогоднішній день прогнозування є одним з найважливіших інструментів у системі державного регулювання регіонального розвитку.

Сучасний етап глобалізаційних процесів та високий  ступінь мінливості факторів зовнішнього та внутрішнього середовища, які впливають на розвиток економіки України, визначають необхідність викорис­тання нового, більш досконалого інструментарію аналізу, моделювання і прогнозуван­ня процесів, які відбуваються на всіх рівнях господарського комплексу країни.

З метою забезпечення ефективності державної регіональної політики необхідно прогнозувати соціально-економічні результаті її реалізації.

На нашу думку, прогноз – це визначення за допомогою обумовленої сукупності наукових прийомів та методів можливого майбутнього стану (тенденцій розвитку) об’єкта прогнозування, що враховує вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища.

Існують різні підходи до визначення етапів регіонального прогнозування соціально-економічного розвитку. Нами виділено чотири етапи:

     аналіз ситуації;

     розробка і обґрунтування прогнозної моделі з урахуванням особливостей структури економіки регіону;

     розробка   сценаріїв розвитку (заходи економічної політики з урахуванням реакції бізнесу);

     розрахунки моделі, визначення достовірності прогнозу.

Зазначені етапи реалізуються послідовно.

Метою першого етапу є дослідження економіко-географічних особливостей  регіону, його порівняльних переваг, визначення диспропорцій розвитку для обґрунтування прогнозної моделі і визначення можливих варіантів соціально-економічного розвитку регіону. Необхідна також екстраполяція довгострокових тенденцій, оскільки проблемні питання можуть виникнути лише через певний проміжок часу.

Мета другого етапу – моделювання, яка полягає в розробці моделей, що дозволяють прогнозувати соціально-економічний розвиток регіону, аналізувати і порівнювати отримані варіанти. Причому основні параметри моделі доцільно було б коректувати, щоб враховувалися зміни зовнішнього середовища і найважливіші напрями регіональної економічної політики.

На другому етапі прогнозування регіонального соціально-економічного розвитку можна виділити, на нашу думку, декілька стадій. Перша стадія - концептуальна, полягає у виборі, враховуючи структуру економіки регіону, моделі, яка б описувала соціально-економічні процеси і необхідної для її функціонування додаткової інформації. На цій стадії визначаються фактори впливу на регіональну економіку.

Друга – інформаційна – це сукупність процедур щодо збору необхідної інформації,  її представлення в зручному для подальших розрахунків вигляді. Модель повинна бути побудована таким чином, щоб ефективне її функціонування потребувало якомога меншої частки експертної інформації.

Третя стадія (ідентифікація) - уточнення параметрів моделі, розробка програмного забезпечення, визначення змін параметрів моделей у майбутніх періодах .

Метою третього етапу є розрахунки і визначення варіантів розвитку економіки регіону. По кожному з варіантів аналізується динаміка основних елементів моделі та факторів впливу зміни зовнішніх умов і внутрішньорегіональної економічної політики. В результаті отримаємо сценарії соціально-економічного розвитку регіону, на основі яких відбувається корекція регіональної економічної політики.

Запропоновані в результаті прогнозування сценарії розвитку є інформаційною базою для розробки конкретних кроків (зміни законодавства, надання преференцій, оптимізація схем фінансування і інвестування, зміни організації управління і інше) в процесі реалізації регіональних комплексних, галузевих і територіальних програм.

 

Література:

1.     Панасюк Б.Я. Прогнозування та регулювання розвитку економіки /Б.Я. Панасюк. – К.: Поліграфкнига, 1998. – 304 с.

2.     Редкозубов С. Статистические методы прогнозирования в АСУ /С.Редкозубов. – М.: Энергоиздат, 1981. – С.12-24