Экономические науки/Региональная экономика

к. е. н. Карлова О. А.

магістр Шевченко А.М.

Харківська національна академія міського господарства,Україна

 

Дослідження туристського потенціалу

 Луганського регіону України

 

У сучасному світі туризм - це багатогранне явище, тісно пов'язане з економікою, історією, географією, архітектурою, медициною, культурою, спортом та іншими науками [2]. Туризм має великий вплив на такі ключові галузі економіки, як транспорт та зв'язок, будівництво, сільське господарство, виробництво товарів народного споживання та інші, тобто виступає своєрідним стабілізатором соціально-економічного розвитку. Згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про туризм»[1] туризм - тимчасовий виїзд особи з місця постійного проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових чи інших цілях без здійснення оплачуваної діяльності в місці перебування. Розвиток туризму грає важливу роль у вирішенні соціальних проблем цілих регіонів та окремих населених пунктів. У багатьох країнах світу саме за рахунок туризму створюються нові робочі місця, підтримується високий рівень життя населення, створюються передумови для поліпшення платіжного балансу країни. Необхідність розвитку сфери туризму сприяє підвищенню рівня освіти, вдосконаленню системи медичного обслуговування населення, впровадженню нових засобів розповсюдження інформації і т.д. У туристичній індустрії динаміка зростання об'ємів послуг, що надаються, приводить до збільшення числа робочих місць набагато швидше, ніж в інших галузях часовий проміжок між зростанням попиту на туристичні послуги і появою нових робочих місць в туристичному бізнесі мінімальний.

Луганський регіон в Україні має багатий туристсько-рекреаційний та історико-культурний потенціал[3]. Природно-заповідний фонд представлений чисельними природними заповідниками, ландшафтними парками, пам’ятками природи, заповідними урочищами та парками - пам’ятками садово – паркового мистецтва. Історико – культурний потенціал представлений багатьма пам’ятками містобудування і архітектури, пам’ятками історії, а також пам’ятками археології. Регіон також має потенціал для оздоровлення населення, представлений різноманітними санаторіями, санаторіями - профілакторіями, дитячими санаторіями та ін. Дані обставини створюють перспективу для розвитку в регіоні практично всіх видів туризму, що зможе задовольнити туристів з нашої країни та зарубіжжя.

Аналіз сучасного стану основних сегментів індустрії туризму Луганського регіону, проведений в дослідженні авторами, дозволив виявити позитивні і негативні сторони  розвитку галузі. За матеріалами державних органів в регіоні за 2008 рік було обслуговано 74287 осіб екскурсантів і туристів (туристів – 53265 осіб, екскурсантів – 21022 особи) [4]. Окремо виділимо загальну кількість обслугованих дітей та підлітків, що складає більше 10437 тисяч осіб (рис.1). Туристичний потік у 2008 році розподілився таким чином: іноземний туризм склав 0,21% , зарубіжний туризм –29,07%, внутрішній туризм – 70,72%. Основний іноземний туристичний потік був представлений громадянами Російської Федерації. Також країну відвідали громадяни Білорусі, Німеччини, Естонії, Польщі, Сполучених Штатів та Вірменії.

 

Рис.1 Кількість обслугованих дітей та підлітків

Найбільша завантаженість була в будинках, пансіонатах та базах відпочинку(рис. 2). Основний потік був представлений громадянами України, доля обслугованих іноземних туристів мала. Загальна кількість туроднів, наданих туристам становила – 329735 тис. діб, у тому числі на внутрішній туризм 203250 тис. діб.

 

Рис. 2 Кількість обслугованих туристів підприємствами розміщення

 

У 2008 році туристичну діяльність в області здійснювали 150 ліцензіатів, з яких 6 – туроператори. У порівнянні з 2007 роком кількість суб’єктів туристичної діяльності збільшилась на 35 одиниць, що складає 30,44%. У 2008 році обсяг наданих туристичних послуг склав 16168329 грн. Іноземним туристам реалізовано туристичні послуги на 75,982 тис. грн, на туристів, що виїжджали за кордон обсяг реалізації туристичних послуг склав 7774,881 тис. грн. До бюджету від туристичної діяльності надійшло 723,281 тис. грн. Балансовий прибуток суб’єктів туристичної діяльності області склав 4379,516 тис. грн. На розвиток матеріально-технічної бази було спрямовано 599,225 тис. грн. Середньооблікова кількість працівників суб’єктів туристичної діяльності складає 263 одиниці, у тому числі з вищою освітою 243 особи (рис. 3).

 

Рис. 3 Динаміка обслуговування туристів та екскурсантів за 2006-2008 рр.

 

Проаналізувавши динаміку показників туристичної діяльності можна зробити висновок, що всі показники 2008 року в порівнянні з попередніми роками значно знизились. Це обумовлено економічною кризою в країні.

У регіоні працює 29 засобів розміщення гостей. Незважаючи на велику кількість місць, загострюється проблема розміщення туристів. В регіоні лише три готеля мають категорію "три зірки", які є основними для прийому іноземних туристів. Такий жалюгідний стан приймаючої бази не може сприяти залученню туристів, а навпаки відштовхує їх. Важливе значення у розвитку туризму мають підприємства громадського харчування. Кількість даних закладів, а також якість послуг впливають на туристську привабливість того чи іншого регіону. В даний час в області достатньо підприємств харчування, щоб повністю задовольнити попит туристів. Гірше йдуть справи в районах області, де мала кількість підприємств харчування доповнюється низькою якістю обслуговування. Багато підприємств харчування співпрацюють з туристським фірмами, обслуговуючи групи туристів. Для неорганізованих туристів необхідно поширювати рекламу ресторанів та кафе в готелях. Але так як більшість готелів мають у своєму розпорядженні ресторанами, вони можуть бути не зацікавлені в рекламі конкурентів. Тому тим кафе і ресторанам, які готові працювати на туристів, слід дати інформацію про свої послуги. Таким чином, для поліпшення системи харчування в Луганському регіоні необхідно:

    розповсюдження реклами в кафе та ресторанах;

    поліпшення якості обслуговування в тих кафе і ресторанах, де воно ще не достатньо високе.

В Луганському регіоні достатня кількість підприємств сфери розваги, їх кількість та якість послуг постійно зростають. Туристам пропонуються розваги на будь-який смак від музеїв, виставок, кінотеатрів до нічного клубного відпочинку. Для підвищення відвідуваності музеїв, виставок та інших об'єктів культурно-розважального характеру, а також для зручності туристів, вони працюють у свята і вихідні дні.

Ступінь розвитку транспортної інфраструктури надає великий вплив на туристську привабливість регіону. Луганський регіон перетинають великі автомобільні і залізні дороги, що з'єднують область з великими містами. Довжина автомобільних доріг загального користування 5,8 тис.км. В регіоні розвинена мережа залізниць. Розгорнута довжина шляхів складає 2380 км. В області 4 локомотивних депо, 62-е залізничні станції. Авіаційний транспорт в області представлений ВАТ «Авіакомпанія Луганські авіалінії», ОКП «Міжнародний аеропорт Луганськ» і Северодонецький аеропортом. Авіаційний транспорт зв'язує Луганськ з іншими обласними центрами України (Київ, Сімферополь) і деякими зарубіжними країнами. В цілому транспортна інфраструктура в регіоні знаходяться в задовільному стані.

Туризм надає вплив на збереження і розвиток культурного потенціалу, веде до гармонізації відносин між різними країнами і народами, примушує уряди, громадські організації і комерційні структури брати активну участь в справі збереження і оздоровлення навколишнього середовища. Умовою розвитку туризму в регіоні є створення сприятливого організаційно-правового і економічного середовища для розвитку цієї галузі, формування конкурентоздатного на світовому ринку туристичного продукту на підставі ефективного використання природного і історико-культурного потенціалу як регіону так і України, забезпечення її соціально-економічних інтересів і екологічної безпеки.

 

Литература:

 

1.                 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про туризм» – К., 2004.

2.        Кифяк В.Ф. Організація туристичної діяльності в Україні - Чернівці: Книги-ХХІ, 2003. - 300 с.

3.        Розпорядження Луганської обласної державної адміністрації
від 29.10. 2002 р. № 743 «Про затвердження Програми розвитку туризму в Луганській області на 2002 – 2010 роки»

4.        Зведені статистичні звіти управління культури і туризму Луганської ОДА за 2006-2008 роки.