Економічні науки/5.Управління трудовими ресурсами

 

Жиленкова К.Є

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туга-Барановського, Україна

Соціальний пакет як елемент оплати праці

 

На національному ринку праці все більш активно використовується така форма винагороди за працю як соціальний пакет, який згідно з Кодексом законів про працю України слід розуміти як елемент заробітної плати, що відноситься до додаткової заробітної плати і інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Дослідженням проблеми використання соціального пакету у процесі оплати  праці займалися такі вітчизняні і закордонні вчені як: А. Аткінс, Дж. Джанлоп, О. Кузнєцова, І. Новак, В. Новіков, У. Тейлор та інші.

Актуальність даної проблеми пояснюється тим, що ефективність оплати праці залишається недостатньо вивченим питанням, і, як наслідок, відсутній взаємозв’язок між кваліфікацією робітника та величиною заробітної плати.

Дослідження та узагальнення практики додаткового стимулювання праці показало, що соціальний пакет доцільно розглядати як надання роботодавцем працівнику благ у вигляді пільг, компенсацій, соціальних гарантій і привілеїв понад розмір його основної заробітної плати. Соціальний пакет повинен включати у себе як базові соціальні гарантії, що передбачені законодавчо, так і ті блага, надання яких здійснюється за ініціативою роботодавця (додаткові блага). Необхідно, щоб до складу базового соціального пакету входили:

1) загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

2) виплата у повному розмірі заробітної плати належної працівнику;

3) забезпечення умов праці передбачених законодавством України про працю та соціальне забезпечення;

4) надання гарантій та соціальних пільг передбачених колективним договором.

Крім того виділяють мотиваційний соціальний пакет, що визначається як блага, що передбачений законодавством і надаються роботодавцем працівникові понад гарантії. У ньому, в свою чергу, виокремлюють конкурентний та компенсаційний соціальний пакет. Останній передбачає відшкодування особистих витрат, пов’язаних з роботою. Це може бути відшкодування роботодавцем витрат на мобільний зв'язок, транспорт та ін.. Конкурентний пакет охоплює забезпечення здоров’я працівників, розвиток корпоративної культури, навчання, підвищення кваліфікації, мотивація праці, відпочинок і розваги.

Структуру соціального пакета повинна відповідати стратегії підприємства, його цілям, стану ринку праці та загальних тенденції на ньому, законодавству, системі оподаткування, розміру компанії та її фінансовим можливостям, потребам працівника, рівню посади працівника та ін..

Згідно з проведеними соціологічними опитуваннями, для працівників різного рівня пріоритетними у складі соціального пакета є різні складові. Так для топ-менеджерів найбільш бажаним елементом соціального пакету є медична страховка для себе (77% опитуваних), на другому місці – медична страховка для родини (66%), і на третьому – безкоштовне навчання (33%) та абонемент до фітнес-клубу (33%). Менеджери середньої ланки розташовують пільги за ступенем важливості таким чином: безкоштовне навчання (61%), медична страховка для себе (54%), медична страховка для родини (54%), можливість отримання кредиту на купівлю житла (54%), оплата мобільного зв’язку (46%). Виконавчий персонал віддає перевагу медичній страховці для себе (65%), далі йде безкоштовне навчання (59%) та на третьому місці можливість отримання кредиту на купівлю житла (35%) і оплата харчування в офісі (35%).

Структура і величина соціального пакету є потужним елементом впливу на ступінь фізичного та соціального залучення працівників, індивідуальну та організаційну дієвість, ефективність соціально-трудових відносин між роботодавцем та працівником. Для самих компаній соцпакет є одним з критеріїв солідності, стабільності, успішності, а також показником рівня корпоративної культури.

На користь системи соціальних пакетів можна привести такі аргументи:

· економічні – при централізованому придбанні пільг компанія забезпечує підвищення загальної вартості компенсаційного пакету, що надається працівнику, знижуючи при цьому обсяг прямих грошових виплат;

· «історичні» - історія власної трудової діяльності формує у робітника звичку до певних безкоштовних або пільгових послуг, відмова від яких може стати суттєвим де мотивуючим фактором;

· Корпоративні – будь-якій сучасній компанії необхідно формувати однорідну корпоративну культуру, наприклад, за рахунок створення єдиного кола спілкування. Надання (у рамках соціального пакету) можливості спільного проведення вільного часу (спрот-клуби, корпоративні свята та ін.) сприяє підвищенню командної згуртованості та схожого світосприйняття у співробітників.

Таким чином, соціальний пакет є елементом додаткової заробітної плати, що дозволяє безпосередньо впливати на виробничий процес і впливає на встановлення ефективних соціально-трудових відносин між працівником та роботодавцем. Соціальний пакет має велике значення в формуванні лояльності працівників, внутрішньої стабільності та зовнішньої привабливості компанії.

 

Література:

1.  Верховна Рада України «Кодекс законів про працю України». – Велес: 2008. - 135 с.

2.  Скитяева И., Чернова Е. Социальный пакет: статья расходов или инструмент управления? // управление компанией. – 2005. - №12

3.  Поліщук І. Не зарплатою єдиною. Принцип комплектації соціального пакета компанії. // Український діловий тижневик «Контракти». – 2004. - №51