К.е.н. проф. Михайлов М.Г., Грищенко Ю.П.

Сумський національний аграрний університет

 

Облік і аудит грошових коштів

 

Розвиток економічної системи в ринковій економіці в значній мірі визначається наявністю, спроможністю забезпечувати достатнє надходження та ефективне використання грошових коштів.

Рахунки обліку грошових коштів розрізняються залежно від видів валют, які має в своєму розпорядженні підприємство, і місць зберігання грошей: каса, розрахунковий рахунок, валютний рахунок, картковий рахунок, лімітна чекова книжка, депозитний рахунок, тощо.

Планом рахунків передбачено такі рахунки обліку грошових коштів підприємства, що перебувають на поточних рахунках у банках:

-          поточні рахунки у банках -  за кожним відкритим у різних банках рахунком у бухгалтерському обліку відкривається окремий субрахунок;

-          інші рахунки у банках, також  відкривається окремий субрахунок, залежно від мети відкриття того чи іншого рахунка.

Дорожні чеки підприємства використовуються для розрахунків при скеруванні працівників підприємства у відрядження. Ці чеки можуть бути пред’явлений для отримання готівкової валюти в банк або обмінний пункт за місцем знаходження особи, якій видано дорожній чек. Комісійна винагорода, що стягується банком при обміні дорожніх чеків, включається до складу витрат на відрядження і відноситься на валові витрати у податковому обліку за наявності виправдувального документа. Використання дорожнього чека для розрахунків за товари і послуги неможливе.

Аудит – особлива самостійна форма незалежного контролю. Цей вид послуг є найбільш правдивою і достовірною перевіркою фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання. Думки і висновки аудиторів своєчасно здатні попередити підприємства про недоліки ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, а отже і застерегти від небажаних наслідків, штрафних санкцій та витрачання грошових коштів, які завжди конче потрібні і яких ніколи не вистачає.

Складовою аудиторської перевірки фінансово-господарського стану підприємства є аудит грошових коштів, який проводиться за такими напрямками: аудит касових операцій; аудит операцій на поточному рахунку; аудит операцій на валютному та інших рахунках у банках.

Важливим способом отримання даних є тестування за раніше підготовленими питаннями, зокрема, це можуть бути такі питання:  чи укладена угода про матеріальну відповідальність касира; чи створені умови, що забезпечують збереження грошових коштів; чи проводяться раптові перевірки каси; чи повністю заповнюються реквізити в касових документах; як дотримуються встановленого ліміту каси; чи провіряється відповідність проведених банківських операцій угодам та ін.

Грошові кошти є дуже важливі при аналізі платоспроможності і подальшого існування кожного суб’єкта господарювання. Тому на кожному підприємстві повинні створюватися всі умови для ретельного контролю за оприбуткування, видачею та рухом грошових коштів.

 

Література:

1.  Закон України „ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. №291// Бухгалтерський облік і аудит, №9, 1999

2.  Кузмінський А.М., Кузмінський Ю.А. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник.- К.: Все про бухгалтерський облік, 2003

3.  Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку.-Житомир, ЖТІ,2000.

4.  Будняк Л.М. " Потреба в грошових коштах с. - г. підприємств" // Збірник наукових праць. Вип. 8.- Камянець Подільський. - 2000.-267с.

5.  Кравченко Т.В. " Склад та структура грошових коштів підприємств "// Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. Вип.5.-Л.-1999.-с.53-56.