Монастиренко Г.І

Гречина І.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган –Барановського, Україна

Деякі питання до управління прибутком банку

Досягнення високої ефективності функціонування банку є головною метою, яку ставлять перед собою його власники, вкладаючи кошти у банківський бізнес, а управління прибутковістю є одним із пріоритет­них завдань фінансового менеджменту банку. Актуальність теми полягає в тому прибуток є головною метою діяльності банків, та отримання його на достатньому рівні необхідно банківським установам для залучення нового капіталу, що дозволить збільшити обсяги та підвишити якість пропонованих послуг.

Сьогодні питання отримання прибутку і підви­щення ефективності банківського бізнесу надзвичайно актуальні. Однак, у науковій літературі ця проблема досліджена ще недостатньо. Вивченню цього питання присвячені праці І .А. Бланка [1],  П. Гринь [2], О.О. Примастка [3].

Метою статті є визначення підходів до управління прибутком бан­ківської установи.

Розглядаючи сутність прибутку з позиції банківського бізнесу, особливу увагу варто звернути на те, що прибуток є формою доходу підприємця, який вкладає власний капітал з метою досягнення окремого комерційного успіху, в той же час він є визначеною платою за ризик здійснення підприємницької діяльності.

Можна сформулювати визначення прибутку з урахуванням особливостей функціонування банківської установи: прибуток - це вираже­ний у грошовій формі дохід підприємця на вкладений капітал, плата за працю, за ризик ведення підприємницької діяльності, який є різницею між сукупним доходом і сукупними витратами в процесі здійснення цієї діяльності.

Головною метою управління прибутком є забезпечення максимізації добробуту засновників, учасників банку в поточному та перспективному періодах. Виходячи і цієї головної мети, система управління прибутком має вирішувати такі основні завдання:

1. Забезпечення максимізації розміру прибутку, який формується відпо­відно до ресурсною потенціалу банку і ринкової кон'юнктури;

2. Забезпечення оптимальної пропорційності між рівнем прибутку і при­пустимим рівнем ризику;

3. Забезпечення високої якості прибутку, що формується. Під час форму­вання прибутку банку мають бути, насамперед, реалізовані резерви його зрос­тання за рахунок операційної діяльності;

4. Забезпечення виплати необхідного рівня доходу на інвестований капі­тал власникам банку;

5. Забезпечення формування достатнього обсягу фінансових ресурсів за ра­хунок прибутку відповідно до завдань розвитку банку в майбутньому періоді;

    6. Забезпечення постійного зростання ринкової вартості банку;

Управління прибутком комерційного банку - це складний багатофунк­ціональний механізм, який складається з окремих елементів, тісно пов'язаних між собою. Управління прибутком банку як єдиного комплексу здійснюється на різ­них рівнях: на макрорівні; на мікрорівні .

Зміст окремих елементів управління рентабельністю банку має певну особливість, яка впливає на вищеназвані рівні. Планування доходів, витрат і прибутку банку як елемента управління рентабельністю банку на макрорівні включає такі напрямки:

- складання планового балансу доходів і витрат банку в межах бізнес-плану;

- планування на його основі достатньо процентної маржі;

- складання кошторису доходів і витрат банку;

- прогнозований розрахунок норми прибутку на активи та власний капітал;

- планування розподілу прибутку.

Враховуючи, що основна маса прибутку, яку отримує банк, - чистий дохід за активними операціями, то основна увага приділяється управлінню дохід­ністю активними операціями банку. Процентні ставки за активними опера­ціями повинні відповідати такому співвідношенню:

середньозважена відсоткова ставка за активними операціями >
> середньозважена відсоткова ставка за пасивними операціями  

+ достатня маржа.

Для цього на першому етапі розрахунків для кожного виду активів визна­чаються обсяги ресурсів різного типу, які фондують даний вид активних опе­рацій. На другому етапі на основі інформації про сформовану вартість пасивів різного виду розраховується середньозважена вартість ресурсів. На третьому етапі визначається процентна маржа за всіма активними опе­раціями як різниця між прибутковістю активної операції і вартістю ресурсів, які фондують цю операцію.

Таким чином, прибутковість банківського бізнесу є одним із найважливіших ін­дикаторів, які характеризують фінансові результати діяльності банків, є мате­ріальною основою їхнього подальшого функціонування та визначення рейтингу на банківському ринку.

Використані джерела:

1)     Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: В 2 т. - Т І. - К.: Ник:. Центр; Эльга, 2001.

2)     Гринь П. Некоторые проблемы деятельности коммерческого банка // Деньги и кредит.— 2003.- №3. - С. 48-53.

3)     Примастка О.О. Аналіз ефективності діяльності комерційних банків // Фінанси Украї­ни.- 2004,- №4. - С. 97-101.