Економічні науки/Бухгалтерський облік та аудит

Глущенко Я.І.

Єсавочкіна Дар’я Костянтинівна

ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ АУДИТУ ОБЛІКУ ДОХОДІВ ЗА ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім.М.І.Туган-Барановського

Актуальність: питання дослiдження аудиту облiку доходу за видами дiяльностi на пiдприємствах є дуже важливим в наш час. Це пов’язано з тим, що з розвитком ринкових вiдносин та відносної стаблiзацi в економiцi краiни господарюючi суб’екти почали окрiм основної дiяльностi інвестувати вiльнi активи в фiнансову та iнвестиційну дiяльнiсть. Метою такої дiяльностi пiдприємства є отримання доходу. Фiнансовi результати вiдображають мету пiдприємницької дiяльностi; її доходнiсть i є вирiшальними для пiдприємства. Окрiм його керiвництва i колективу, вони цiкавлять вкладникiв капiталу (iнвесторiв), кредиторiв, державнi органи, в першу чергу податкову службу, фондовi бiржi, якi займаються купiвлею-продажем цiнних паперiв та ін.

Практичне значення показника доходу полягає в тому, що вiн характеризує загальну суму коштiв, яка поступає пiдприемству за певний перiод, і за вирахуванням податкiв, може бути використана на споживання та iнвестування.

Загальна величина доходу пiдприємства включає дохід вiд:

- реалiзацiї продукцiї, робiт, послуг;

- реалiзацiї матерiальних цiнностей i майна (матерiалiв, основних фондiв, нематерiальних активiв);

- позареалiзацiйних операцiй (пайової участi у спiльних пiдприємствах, здачi майна в оренду, цiнних паперiв, товарного кредиту, надходжень або витрат вiд економiчних санкцій тощо).

- надзвичайнi доходи. [3]

Метою ведення бухгалтерського облiку та фiнансової звiтностi за Законом України «Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi» [2] є надання користувачам для прийняття рiшень повної, правдивої та неупередженої iнформацiї про фiнансове становище, результати дiяльностi та рух грошових коштiв суб’єкта господарювання.

Метою аудиту доходів є встановлення об'єктивної іс­тини щодо достовірності, об'єктивності, правдивості й законності відображення в бухгалтерському обліку й фінансовій звітності доходів та фінансових результатів і донесення цієї істини через аудиторський висновок до користувачів інформації.

Для досягнення цієї мети необхідно:

- перевірити, чи відповідають показники за доходами і фінансовими результа­тами Звіту про фінансові результати в усіх суттєвих аспектах нормативним документам, які регламентують порядок його підготовки;

- перевірити достовірність показника прибутковості акцій;

- провести зіставлення показників за доходами і фінансовими результатами з відповідними показниками минулого року, з плановими завданнями;

- підтвердити або спростувати інформацію про доходи і фінансові результати діяльності, відображені у Звіті про фінансові результати, аудиторським вис­новком.

При перевiрцi правильностi вiдображення доходiв i фiнансових результатiв аудитору необхiдно впевнитися, що при складаннi Звiту про фiнансовi результати пiдприемство виконало основнi вимоги до рiчних звiтiв:

- всi операцiї повиннi бути зареєстрованi;

- всi операцiї повиннi бути зареєстрованi та представленi належним чином;

- зареєстрованi операцiї повиннi вiдповiдати реальностi;

- занесенi в правильний перiод;

- правильно оцiненi;

- всi операцiї стосуються пiдприемства;

- занесенi у вiдповiдний рахунок;

- правильно представленi в рiчних звiтах.

При проведенні аудиту необхiдно перевiрити дотримання порядку пiдготовки рiшень про розподiл прибутку акціонерного товариства, своєчасного його прийняття. Так, правлiння акцiонерного товариства зобов’язане протягом 30 календарних днв пiсля закiнчення фінансового року скласти звiт про стан справ в акцiонерному товариствi за минулий рiк, подати його ревiзiйнiй комісії акцiонерного товариства запросити для пiдготовки аудиторського висновку за звiтний перiод незалежного аудитора.

Таким чином, шляхи вдосконалення аудиту облiку доходiв за видами дiяльностi в умовах нацiональних i мiжнародних стандартiв з урахуванням практики та досвiду, такi:

1. Фiнансова звiтнiсть узагальнює i систематизує інформацію про дяльнiсть пiдприємств і є матеріалом для всебiчного аналiзу з метою прийняття ефективних управлiнських рiшень. Правильні висновки про діяльність пiдприємства можна зробити лише за наявностi достовiрної фінансової звiтностi, що передбачає проведення якiсного та об’єктивного аудиту.

2. Враховуючи те, що система аудиту в Українi знаходиться у процесi розвитку та вдосконалення, виникає необхiднсть у створенн системи контролю його якостi.

З. Методи вибiркової перевiрки використовуються аудиторами як для оцiнювання системи внутрiшнього контролю, так і для аудиторських процедур по сутi. З метою тестування контролю вибiрка застосовується для оцiнювання рiвня вiдхилень, а отже, ефективностi процедур контролю. Фактично усi незалежн аудиторськi перевiрки базуються на вибiркових перевiрках.

4. Потрiбно розробити досконалу методику складакня аудиторських робочих документiв. В аудиторський практицi України мається певний досвiд щодо такої методики складання аудиторських робочих документiв.

таблицiiяльнiсть, субрахунки).

Список використаної літератури:

1.     Закон України від 14.09.2006 «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006;

2.     Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»;

3.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»;

4. Гніденко Н.А. Розробка стандартів аудиту // Вісник ЛКА. Серія економічна – Випуск 16. – Львів, 2004.