Економічні науки/

 

Арич М.І.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Аналіз розвитку авіаційної галузі в Україні

 

  Авіаційний транспорт як складова єдиної транспортної системи України вирішує завдання щодо організації міждержавних транспортних зв'язків, задоволення потреб народного господарства і населення в авіаційних перевезеннях і роботах як на території України, так і за її межами. Становище, в якому знаходиться авіаційна галузь України, вказує на ряд проблем, таких як знос основної частини діючого парку авіакомпаній, невідповідність повітряного парку міжнародним стандартам, погіршення стану аеродромної сітки та багато      іншого [1].

Функціонування авіаційної галузі в сучасних умовах поставило перед наукою і практикою ряд проблем щодо розвитку. Про­стежуючи сучасні наукові дослідження, можна відзначити, що основна увага приділяється діяльності авіакомпаній Ук­раїни та визначенню основних проблем у цій галузі. Проблемам діяльності авіакомпаній в Україні присвятили свої праці такі науковці, як Кононова Л.Н., Бардак В., Кулієв Ю.Ф., Артамонов Б.В., Тихонов В.М., Фриндлянд А.А.,  Чубукова Т.П.  та інші.

На сьогодні діяльність авіаційного транспорту України   забезпечують   97   авіакомпаній різних форм власності та підпорядкування, 32 аеропорти (держави або комунальна власність), з яких 19 мають статус міжнародних. Рейтинг пасажирських авіаперевізників продовжують очолювати провідні вітчизняні авіакомпанії «АероСвіт», «Міжнародні авіалінії України», «Донбасаеро», «Українські-Середземноморські авіалінії», «Донбасавіа » які на сьогодні контролюють близько 90% загальнодержав­них перевезень (3,5 млн. пасажирів).

На сьогодні ЗАТ «Авіакомпанія «АероСвіт» є лідером українського ринку міжнародних авіаперевезень за абсо­лютною більшістю показників: кількістю перевезень, об­сягом пасажирокілометрів, кількістю постійних та чартерних маршрутів, парку повітряних суден для міжна­родних перевезень [2]. Зараз авіакомпанія «АероСвіт» має у своєму розпорядженні найбільший в Україні сучасний парк повітряних суден, що формують середньомагістральні сімейства Boeing-737 та далекомагістральні лі­таки сімейства Boeing-767.

Другим за значимістю укра­їнським перевізником є компанія «Міжнародні Авіалінії України» (МАУ). Її ринкова частка є значно меншою за частку «АероСвіту». Парк повітряних суден компанії складають дев'ять середньомагістральних літаків [3].

Третя за обсягом пасажирських перевезень в Україні авіакомпанія «Українсько-Середземноморські авіалінії» займає ринкову частку, що становить 16%. Парк повітряних суден цієї авіакомпанії складають сім літа­ків: один літак AirbusA-320 (за більшістю льотно-техніч­них характеристик аналогічний літакам моделі Boeing 737-400), чотири літаки DC-9 (за більшістю льотно-технічних характеристик аналогічні літакам моделі  Boeing 737-200), один літак Ту—134 VIP та один Ан-24.

2006 рік для цивільної авіації є роком подальшого підвищення її ролі в пасажирських та вантажних перевезеннях, задоволенні потреб народного господарства в роботах як на території України, так і за її межами [4].

Згідно зі статистичними даними за 2006 рік 49 вітчизняних авіакомпаній здійснили 91.8 тисяч комерційних рейсів. Послугами наших авіаком­паній скористалось майже 4,4 млн. пасажирів. темп зростання становив 14,1%. Крім того, авіаперевізниками України перевезено 98.9 тисяч тонн вантажів і пошти.

Середній відсоток комерційного завантаження на міжнародних регулярних рейсах зріс з 58,7% у 2005 році до 62,7% у 2006, на внутрішніх регулярних рейсах з 50,8 до 54,2%. Всього, за статистичними даними, за 2006 рік 13 наших авіакомпаній здійснили майже 30 тисяч регулярних рейсів до 45 країн світу, перевезено майже 2,2 млн. пасажирів [1].

До України виконували регулярні польоти 49 іноземних авіакомпаній з 29 країн світу. Найбільші обсяги пасажирських перевезень здійснювалися між Україною та Росією, Німеччиною, Чехією, Великобританією Угорщиною, Австрією, Ізраїлем, Туреччиною, Францією, Польщею та Нідерландами.

Пасажиропотоки через аеропорти України за 2006 рік зросли на  5,6% і становили 7,4 млн. пасажирів, поштовантажопотоки — на 5% і становили 39,8 тис.тонн. З них 4,6 млн. пасажирів та 30.3 тис. тонн пасажирів та пошти (темп зростання порівняно з 2005 роком відповідно 7,6 та 5,2%) обслуговано ДМА «Бориспіль» — основним вітчизняний аеропортом. Зросли пасажиропотоки також в аеропортах «Харків» (на 13,7%). «Донецьк» (на 18,6%), «Одеса» (на 18,4%), «Львів» (на 17,9%). «Дніпропетровськ» (на 19,1%) [4].

За 9 місяців 2007 року кількість перевезених авіаційним транспортом пасажирів та вантажів  також має тенденцію до збільшення [3].

Протягом останніх років у галузі цивільної авіації продовжилось зростання обсягів перевезення, як пасажирів, так і вантажів, з вагомими темпами. Слід зазначити, що такого прогресу вдалося досягти завдяки спробам подальшої модернізації та відновленню парку повітряних суден, розширенню географії міжнародних польотів. Також, проведене дослідження дало змогу виявити існуючі проблеми в даній галузі, що потребують негайного вирішення та залучення інвестицій: збиткова експлуатаційна діяльність, моральний та фізичний знос парку літаків, світова криза авіатранспорту, погіршення стану аеродромної сітки, вартість перевезення дорожча порівняно з іншими видами транспорту.

Література

1.Новикова М.В. Сучасні тенденції діяльності авіаційної галузі  України // Формування ринкових відносин в Україні.-2008.-№1(80).-С.163-167.

2.Соколи І., Олейникові О. Цивільна авіація України: тенденції, перспективи, пріоритети // Економіст.-2007.-№5.-С.28-30.

3.www.me.gov.ua – Міністерство економіки України.                                                                                   4. www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики України.