Бєда С.Ю.

Науковий керівник: Назаренко О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

 Туган-Барановського

Проблеми інформаційного забезпечення обліку операцій з грошовими коштами

 

         Грошовi кошти — це кошти в касі, на поточних та інших рахунках у банках, які можуть бути використані для поточних операцій. До їх складу входять готівка, кошти на рахунках банків і депозити до запитання в національній і іноземній валютах.

         В умовах формування системи бухгалтерського облiку i посилення вiдповiдальностi суб’єктiв господарювання за ефективнiстю використання усiх видiв ресурсiв одним iз найважливiших залишається питания збереження грошових активiв, обгрунтованостi i доцiльностi їх використання, законностi операцiй з грошовими активами i правильностi вiдображення їх у бухгалтерському облiку.

         Методологiчнi основи формування у бухгалтерському облiку iнформацiї про грошовi кошти в нацiональнiй i iноземнiй валютах та її розкриття у фiнансовiй звiтностi визначенi П(С)БО 1 “Загальнi вимоги до фiнансової звiтностi “ (наказ МФУ вiд 31.03.1999 р. 87), П(С)БО 2 “Баланс” ( наказ МФУ вiд 31.03 1999 р. № 87), П(С)БО 4 “Звiт про рух грошових коштiв” (наказ МФУ вiд 31.03. 1999 р. № 87) та П(С)БО 21 “Вплив змiн валютних курсiв” (наказ МФУ вiд 28.10. 2000р. 193).

У процесi управлiння пiдприємством в цiлому та управлiння грошовими коштами, зокрема, важливе значения має бухгалтерський облiк. Мета бухгалтерського облiку — надання зовнiшнiм та внутрiшнiм користувачам повної, правдивої i неупередженої iнформацiї про наявнiсть та рух грошових коштiв у розрiзi мiсць їх збереження. Завдання ж користувачiв — оцiнка, прогноз, контроль, аналiз отриманої iнформацiї. Щодо грошових коштiв — це прогноз руху грошових коштiв, контроль наявностi коштiв та дотримання лiмiту у касi та їх збереження.

         Актуальнiсть цих питань обумовлена практичною значимiстю методики облiку грошових коштiв для задоволення iнформацiйних потреб рiзних груп користувачiв фiнансової звiтностi.

Питанням теорiї i методологiї облiку грошових коштiв, пiдвищення якостi i корисностi iнформацiї про грошовi кошти з метою управлiння пiдприємством присвяченi роботи С.Ф. Голова, Ф.Ф. Бутинця, В.М. Костюченко, О. Шаповал, С.Л. Берези та iн [2,3,5]. Заслуговують уваги статтi у фахових виданнях таких авторiв, як В.М. Пархоменко, І. Лобза, А. Кириченко, М.М. Коцупатрий, З. Сахацька [4,5], у яких розглянуто питання облiку операцiй з грошовими коштами.

Аналiз численних лiтературних джерел показав, що багато авторiв вважають, що найбiльш значущою для зацiкавлених користувачiв є iнформацiя нормативно-планових показникiв i переважно управлiнського облiку. Обгрунтовується це наступним:

- iнформацiя управлiнського облiку вiдрiзняється оперативнiстю i може бути згрупована за будь-якими ознаками: за видами дiяльностi, за структурними пiдроздiлами, за господарськими операцiями i т.п.;

- аналiтична iнформацiя, отримана при використаннi даних фiнансової звiтностi, не вiдрiзняється оперативнiстю. Данi рiчної фiнансової звiтностi мають унiтарний характер i вiдображають результат дiяльностi пiдприємства в цiлому, причому за досить тривалий перiод часу. Стан грошових коштiв протягом звiтного перiоду може iстотно вiдрiзнятися вiд вiдбитого у звiтностi.

Управлiння грошовими коштами здiйснюється щоденно, бо керiвництву пiдприємства необхiдне оперативне надання iнформацiї для прийняття управлiнських рiшень. Воно спрямоване на регулювання операцiй з коштами на основi первинної та поточної iнформацiї, яку надає бухгалтерський облiк. Принципи формування первинного та поточного забезпечення облiку грошових коштiв базуються на загальних принципах ведения бухгалтерського облiку та складання фiнансової звiтностi, якi визначенi Законом України «Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi», ст. 4. Пiдприємства ведуть бухгалтерський облiк i складають фiнансову звiтнiсть у грошовiй одиницi України (стаття 5). Система первинного облiку грошових коштiв та формування iнформацiйної системи базується на пiдставi двох зведених документiв: звiту касира та виписки банку.

Готівкові кошти, що надходять в результаті реалізації продукції (товарів, послуг), характеризують головний показник основної діяльності підприємства, який знаходить узагальнення і відображення як у фінансовій, так і у статистичній звітності, відповідно: Форма № 2 «Звіт про фінансові результати»; Форма № 1-торг «Звіт про товарообіг»; Форма № 3-торг (квартальна, річна) «Звіт про продаж і запаси у торговій мережі і мережі ресторанного господарства».

Таким чином, облік грошових коштів в цілому відповідає вимогам користвачів щодо отримання інформації про їх наявність та рух. З ціллю удосконалення інформаційного забезпечення операцій з грошовими коштами потрібно:

- Міністерством фінансів, на яке покладено обов’язки державного регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності розробити i затвердити Положення (стандарт) бухгалтерського облiку «Грошові кошти»;

- клас 3 Плану рахунків бухгалтерського обліку розділити на два класи:  

1) грошовi кошти;

2) дебiторська заборгованiсть.

- кожне пiдприємство повинно самостiйно видiляти пiдсубрахунки для облiку грошових коштiв в фiлiях та операцiйних касах з метою контролю готiвки;

- рахунки другого порядку 313 “Iншi рахунки в банку в нацiональнiй валютii 314 Iншi рахунки в банку в iноземнiй валютi” слiд iменувати за назвою платiжних iнструментiв, за допомогою яких здiйснюються розрахунки на цих рахунках. Замiсть “Iнших рахункiв” доцiльно конкретно назвати “Акредитивний рахунок”, ”Картковий рахунок” i т.п. рахунки вiдповiдно видам платiжних документiв;

- впровадити застосування робочих таблиць про рух грошових коштiв, що дозволить  накопичувати протягом звiтного перiоду аналiтичну iнформацiю про їх рух;

- щоквартально проводити iнвентаризацiю коштів у касi, що необхiдно закрiпити у вiдповiдному Положеннi НБУ «Про ведения касових операцiй»;

- забезпечити внутрiшнiх користувачiв необхiдною iнформацiєю про рух грошових коштiв для прийняття ними управлiнських рішень та уникнення помилок при складаннi звiту.

 

Лiтература:

1. Положения про ведения касових операцiй в нацiональнiй валютi в Українi, затверджено постановою Правлiння Нацiонального банку Украни вiд 15.12.2004 р. 637 зi змiнами i доповненнями.

2. Береза С.Л. Облiк i контроль грошових активiв та дебiторської заборгованостi: теорiя i практика. -  // Автореферат дисертацiї на здобуття звання канд. екон. наук.-Київ,2003.-20 с.

3. Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. Посібник. – К.: Лібра, 2004.

4. Кiрiченко А. Облiк грошових коштiв у касi, — // ж. Бухгалтерський облiк i аудит, 2001.- с. 12-21.

5. Сахацька З., Шаповал О. Готiвкові кошти в облiку та звiтностi. - // ж. Бухгалтерiя, 2001.-с. 162-178.