Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Чернишева С.В., Амоша Н.Ю.

 

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Висування управлінських ідей методом

“мозкового штурму”

 

 Деякі управлінські ідеї приносять успіх і славу своїм авторам та отримують широку популярність, а інші ні. Дослідники, що досягли широкої популярності, використовують свої концепції у викладанні в школах бізнесу і на внутрішньокорпоративних курсах. Їх ідеї обговорюють в книгах і журнальних статтях інші учені і практики, розділи з популярних робіт друкуються в підручниках. Але використання популярних ідей не обмежується часом життя авторів: створені ними концепції продовжують «квітнути» і після смерті учених. Отже, найбільш відомі автори робіт по менеджменту купаються в променях слави впродовж свого життя і знаходять безсмертя після неї.

         Вимоги, яким повинні відповідати ідеї:

-       ідея має бути своєчасною (тобто звертатися до проблем своєї епохи);

-       ідея повинна привертати увагу потенційної аудиторії - важливу роль в їх поширенні грають викладачі бізнес-шкіл, управлінські консультанти, повчальні компанії і видавництва;

-       ідея повинна бути направлена на вимоги, які відповідають індивідуальним потребам і думкам менеджерів, до яких вони звернені;

-        ідея повинна володіти складовими, які дозволять потенційним користувачам розглядати їх як здатні задовольнити наявні потреби;

-        ідея має бути викладена в привабливій вербальній формі, тому що більшість менеджерів дізнаються про неї під час прилюдних презентацій і на основі авторської її презентації розроблятимуться видео- і аудіоматеріали.

За результатами опитувань вчених та практиків менеджменту, конкретного аналізу професійних журналів, підручників Матесон М. виявив найбільш популярних авторів в області менеджменту: Анрі Фойоль, Дуглас Макгрегор, Пітер Друкер, Фредерік Герцберг, Том Пітерс, Фредерік Уїнслоу Тейлор, Ренсіс Лайкерт, Кріс Аржиріс.

Ідея — це своєрідний стрибок у невідомість. Неможливо точно передбачити, коли вона виникне. Проте добре відомо, що для появи ідеї необхідний її пошук. Основою цього процесу є не проста фіксація фактів, яких багато, а всебічне продумування їх, аналіз, вивчення. Він дає змогу швидко шукати ідеї. Найбільш поширеним і корисним є метод мозкового штурму [3].

"Мозковий штурм" – це ефективний метод колективного обговорення проблеми, в якому пошук рішення здійснюється з урахуванням вільного висловлення думок всіх учасників дискусії. Цей метод був уперше використаний співробітником рекламного агентства Batter, Barton, Durstine and Osborn company Алексом Ф. Осборном [1]. Dін визначив "мозковий штурм" як метод, що дозволяє групі людей застосувати свої інтелектуальні здібності й можливості для швидкого й ефективного розв’язання окресленого завдання за принципом дій військ швидкого реагування (командос). За останні роки цей метод став досить популярним і його почали регулярно використовувати такі великі компанії, як Дженерал Електрик, Дюпон, Ай-Бі-Ем. Його також взяли до уваги державні структури і суспільні, неурядові організації багатьох країн.

Принцип "мозкового штурму" досить простий. Визначають групу людей, формулюють для них завдання і просять всіх учасників дискусії в процесі обговорення висловлювати свої думки з приводу розв’язання цього завдання. Ніхто не має права на цьому етапі обговорення висловлювати свою особисту думку щодо ідей інших учасників "штурму" чи давати їм оцінку. Як свідчить практика, засобами "мозкового штурму" всього за кілька хвилин група може сформулювати декілька десятків ідей. Кількість ідей не є самоціллю, а лише основою для вибору найефективнішого розв’язання проблеми. У "мозковому штурмі" без якого-небудь тиску бажано дати можливість висловитись усім присутнім.

На думку фахівців (експертів), "мозковий штурм" варто вважати вдало проведеним, якщо висловлені під час першого етапу обговорень п’ять чи шість ідей послужать згодом основою для потенційних розв’язань проблеми.

Цей метод є не дуже популярним в українських підприємствах. Але в деяких компаніях він використовується, наприклад, "Київстар", де проводился "мозковий штурм" присвячений молоді та розвитку українського суспільства. Учасники "мозкового штурму" обміркували питання, що стосуються шляхів розвитку українського суспільства, а також визначення ролі молоді у побудові кращого майбутнього країни у цілому та кожного її мешканця окремо.

Тому керівникам українських підприємств необхідно використовувати цей метод для оцінки фантастичних і незвичайних ідей працівників підприємств, для прийняття правильних та ефективних управлінських рішень.

 

Література:

1.     Грабовська С. Л. Інтерактивне навчання у вузі: проблеми і перспективи // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. – 2001. Вип.15. – Ч.2. – С. 171-176.

2.     А. Хучиньски. Олимп управленческих идей //Менеджмент и менеджер. 2008. – с.69-74.

3.     www.studentam.in.ua

4.     www.referat.obolon.info