Економічні науки/15. Державне регулювання економіки

Болотіна І. Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

 Туган-Барановського

Рейдерство - як основна проблема ринку злиттів і поглинань в Україні

         Рейдерство - це нові технології захоплення ключових об'єктів інфраструктурних галузей економіки. В умовах активного перерозподілу власності, у зв'язку зі зміною елітарних груп, в Україні відбувається процес масового перетекания капіталів від одних промислово-фінансових груп (далі - ПФГ), що раніше знаходилися "при владі", до нинішніх "владним" ПФГ [1].

Фактично дане захоплення може мати цілком легальну основу, створюючи тим самим все велику небезпеку для бізнесу, що здобуває форму постійної погрози. Ситуація погіршується відсутністю в Україні спеціального законодавства, що регулює подібні явища. Виходячи з цього, нормативна база по антирейдерству складається винятково з норм існуючого законодавства, що відноситься до різних галузей права. Ці норми можуть застосовуватися до розглянутих права-відносин лише за аналогією і тому не мають досить ефективної регулятивної сили. Винахідливість рейдерів зводиться до розробки філігранної тактики поглинання підприємства.

Найбільша  небезпека складається не в тому, що компанія може бути піддана недружньому поглинанню, а в тім, що власник бізнесу не усвідомлює даного ризику і не вживає заходів по його  чи мінімізації повному запобіганню. Але ж виходити з кризи набагато тяжче і дорожче, ніж його грамотно і вчасно попередити.

Як показує українська дійсність, значну допомогу в захопленні цікавлячих компаній роблять реєстратори. При бажанні вони можуть затримувати перереєстрацію угоди на досить тривалий термін - досить кожні 5 робочих днів "надавати мотивоване відмовлення", яке можна обґрунтовувати різними формальними причинами.

Нагадаємо лише деякі з безлічі найбільш відомих справ, пов'язаних з рейдерством.

1.     Найбільшої судноплавної компанії Європи, могутньому підприємству АСК "Укрріфлот" (національний перевізник, що забезпечує 50 % зовнішньоторговельних перевезень) тільки завдяки своєчасному втручанню перших осіб держави, РНБО, СБУ і Генпрокуратури удалася уникнути рейдерского захоплення.

2.     Постраждав від рейдерів завод "Укрспецавтоматика", завод про-переводив пожежну сигналізацію для всіх стратегічних об'єктів України, у т.ч.  і атомних електростанцій. За рішенням Соломенского суду м. Києва 98 % акцій, що належать керінику і главі правління, було передано власнику пакета в 0,02 % акцій, що перейшов йому в спадщину від колишнього акціонера цього заводу.

3.     Другий рік триває рейдерский наліт на стратегічно важливе українське підприємство "Сатурн", що робить програмне забезпечення для установок "Кольчуга".

В Україні і за рубежем прогриміли скандали навколо ЗАТ "НТЦ "Фтиком", готелю "Рос", "Київгорнефтепродукта", АТЗТ "Київсоюзшляхпроект", заводу "Стріла", Нікопольського фер-росплавного заводу, телеканала "1 + 1", компанії "Київстар" і багатьох інших організацій. Рейдерські дії проти них стали широко відомі, тому що це загальновідомі стратегічно важливі підприємства.

Феномен рейдерства українській економіці подарувала Росія: після визначених змін у її законодавстві рейдерским групам у Федерації стало незатишно, і вони кинулися в Україну [2].

Найчастіше  нападу рейдерів піддаються підприємства:

      з замкнутим циклом виробництва;

      з відсутнім режимом допуску і доступу співробітників, партнерів, контрагентів і третіх осіб до конфіденційної інформації;

      не вміють мінімізувати ризики;

      зі слабким (відсутнім) комплексом заходів для: організації і керування безпекою підприємства; кадровій політиці; зовнішньоекономічної діяльності; конкурентній розвідці підприємства; персональної безпеки керівництва й ін.

Найбільш поширені методи недружнього поглинання через акційний капітал, інститут неплатоспроможності, органи керування, заперечування підсумків приватизації [3].

Сьогодні в країні панує рейдерский «беспредел», і без перебільшення можна говорити про те, що проблема придбала масштаби макроекономічної. Тому все рідше закордонні власники капіталів виражають готовність вкладати їх в економіку нашої держави. У той час як усі країни борються за інвестора, Україна ще довгі роки буде відмиватися від рейдерского "бруду" і чорного РR, відновлюючи репутацію благонадійного партнера.

Вітчизняні підприємці повинні активно впроваджувати заходи для корпоративної безпеки. Ядром цього процесу є комплекс організаційних і технічних цілеспрямованих заходів щодо нейтралізації в рамках діючого законодавства ризику, погроз і небезпеки підприємству; це система теоретико-методологічних, нормативно-правових, інформаційно-аналітичних, організаційно-управлінських, розвідувальних, оперативно-розшукових, кадрових, науково-технічних, ресурсних і інших заходів, спрямованих на забезпечення процесу керування ризиками, погрозами і небезпеками, при якому гарантується безперешкодний, прогресивний і стабільний розвиток компанії і її благополуччя.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Потомкин А.  Недружественное поглощение предприятий [Текст] / Потомкин А. // Справочник экономиста. – 2007 . – май. – с. 12-17.

2.     Матеріали серверу  www.maonline.ru [Електронний ресурс]. - Електронні текстові дані (2100 байт).

3.     Вартанян А. Защита от недружественного поглощения [Текст] / Вартанян А.  // Генеральный директор. – 2007. - №45. – с. 10-14.