Економічні науки / 6. Менеджмент

 

К.т.н., доцент кафедри фінансів Жданова І.В., магістр Мерзлякова Н.І.

Донбаський державний технічний університет, Україна, г. Алчевськ

Сутність грошових потоків підприємств

 

В умовах світової економічної кризи в економіці Україні гостро постає питання нестабільності, погіршення платоспроможності, а також втрати фінансової стійкості підприємств в цілому. У зв’язку з цим в науковій і навчально-методичній літературі з управляння, фінансового менеджменту і економічного аналізу, в останній час багато уваги приділяється дослідженню грошових потоків. Оскільки концепція грошового потоку підприємства як самостійного об'єкту фінансового управління ще не отримала достатнього віддзеркалення не лише у вітчизняній, але і в зарубіжній літературі з питань фінансового менеджменту, особливого значення набуває поняття «грошовий потік». Важливість дослідження грошових потоків визначається тим, що вони здійснюють значний вплив на кінцеві результати господарської діяльності підприємств практично у всіх її аспектах.

Образно грошовий потік можна уявити як систему "фінансового кровообігу" господарського організму підприємства. Ефективно організовані грошові потоки підприємства є найважливішим симптомом його "фінансового здоров’я", передумовою досягнення високих кінцевих результатів його господарської діяльності в цілому. [1, с 253]

Проблеми сутності грошових потоків підприємств розглянуто в багатьох іноземних перекладних виданнях останнього часу: Дж. К. Ван. Хорна, Є.Брігхема, Е. Нікхбахта, Є. Стоянової, І. Балабанова, Т. Райса, Р.Б. Тян, Б.Коласса тощо. Серед українських вчених: Г.Г. Кірейцева, А.М. Поддєрьогін, І.А. Бланк, О.О. Терещенко, О.В.Васюренко, Л.О. Коваленко, та інші.

Так, Е. Нікбахт та А. Гроппеллі наводять спрощене визначення грошового потоку як «міри ліквідності компанії», що складається з «чистого доходу і безготівкових витрат, таких, як амортизаційні відрахування». Наведене тлумачення грошового потоку, з одного боку, розкриває його сутність, з іншого — основні його складові [6, c. 75]

Є. Брікхем розглядає грошовий потік як фактичні чисті готівкові кошти, які надходять у фірму (чи витрачаються нею) протягом деякого визначеного періоду [3, с 425].

За Зві Боді та Робертом Мертоном фінансовий потік виражає взаємодію між учасниками фінансової системи, яка включає в себе ринки, посередників, фірми, що надають фінансові послуги, та інші інституції, за допомогою яких домогосподарства й державні організації реалізують прийняті ними рішення [2, с 139].

Дж. К. Ван Хорн підкреслює, що поняття грошових коштів та грошових потоків можна трактувати по-різному в залежності від завдань аналізу. Грошові кошти і грошові потоки розглядають як готівку або робочий оборотний капітал, тобто у вузькому або широкому тлумаченні цього поняття [4, c.181].

В іншого зарубіжного вченого, Б. Коласса, можна знайти більш точне визначення поняття "грошовий потік": "Під загальним грошовим потоком варто розуміти надлишок коштів, що утвориться на підприємстві в результаті всіх операцій, пов'язаних і не пов'язаних з господарською діяльністю. Таким чином, він складається з господарського залишку коштів (грошовий потік від господарської діяльності) і грошового потоку, не пов'язаного з господарською діяльністю" [8, с. 18].

Тян Р.Б. розглядає грошовий потік як вхідний і вихідний, а різниця між ними утворює прибуток. Вхідний грошовий потік – це надходження реалізації продукції та інші надходження. Вихідний грошовий потік – виплата заробітної плати, платежі субпідрядникам і постачальникам та інші платежі [10, с. 125].

Згідно з Т. Райсом грошові потоки поділяються на чисті, традиційні і операційні. Чистий грошовий потік представляє собою зміну грошових коштів, що знаходяться у розпорядженні підприємства, за період, що аналізується. Традиційний потік — це приблизна оцінка надходжень грошових коштів від виробничої діяльності. Під операційним потоком розуміється сума фактичних надходжень грошових коштів від операцій за визначений період. Таким чином, Т. Райс визначає загальний грошовий потік як всі грошові надходження і виплати, пов'язані не тільки з веденням операцій по основній діяльності. Таке визначення грошового потоку поділяє і Кірейцев Г.Г.[6, c. 75].

Васюренко О.В. трактує фінансовий потік як цілеспрямований рух, зміну (обсягів, форм і видів) фінансових ресурсів певного суб’єкта господарювання, що відбувається спільно з відповідними йому грошовими потоками [5, с 29].

Поддєрьогін А.М. визначає грошовий потік як сукупність послідовно розподілених у часі подій, які пов’язані з відокремленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових ресурсів через виконання зобов’язань між економічними агентами (суб’єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями). Грошові потоки безпосередньо пов’язані з рухом коштів на підприємстві, який відображає надходження в розпорядження суб’єкта господарювання грошових ресурсів та їх використання [11, с. 57].

За визначенням Л.О. Коваленко та Л.М. Ремньової «грошові потоки» - це надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів у результаті виробничо-господарської діяльності підприємств. Так грошові кошти використовуються для фінансування поточних операцій і включають кошти у касі та кошти на банківських рахунках підприємств. До еквівалентів грошових коштів вони відносять короткострокові фінансові інвестиції, які можуть бути вільно конвертовані у грошові кошти і мають незначний ризик зміни вартості [7, с 79].

Терещенко О.О. зосереджує свою увагу на операційному Cash-flow (з англійської – рух коштів), який він розглядає як критерій оцінки внутрішнього потенціалу фінансування підприємства. Вченій вважає, що наявність та достатній розмір операційного Cash-flow дозволяє підприємству фінансувати інвестиції за рахунок своїх внутрішніх фінансових джерел, погашати фінансову заборгованість та виплачувати дивіденди. [9, с. 181-182].

Економічну сутність грошового потоку підприємства Бланк І.А. сформулював наступним чином: Грошовий потік підприємства є сукупністю розподілених по окремих інтервалах даного періоду часу надходжень і виплат грошових коштів, що генеруються його господарською діяльністю, рух яких пов'язаний з чинниками часу, ризику і ліквідності [1, с. 263].

Узагальнюючі все вищевикладене, ми бачимо, що існують різні підходи до визначення та трактування поняття «грошовий потік». У більшості економістів склалося неоднозначне його тлумачення, в результаті чого виділилося два підходи до його визначення. Прибічники першого визначають грошовий потік як різницю між отриманими й виплаченими підприємством коштами за визначений термін, тобто як суму надлишку (недостачі) грошових ресурсів. Фахівці другого підходу вважають, що грошові потоки – це рух коштів (обіг), тобто їх надходження (притоки) й виплати (відтоки) за визначений період часу.

Згідно з П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» під грошовими потоками розуміють надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів.

Таким чином, на нашу думку, грошовий потік підприємства являє собою сукупність розподілених у часі надходжень і виплат грошових коштів та їх еквівалентів, що генеруються його господарською діяльністю, рух яких пов'язаний з чинниками часу, ризику та ліквідності. Під грошовими коштами ми розуміємо готівку у касі підприємства та кошти на його банківських рахунках а під грошовими еквівалентами - короткострокові фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у грошові кошти і мають незначний ризик зміни вартості.

Література:

1. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. Т.2. – 2-е изд., перераб. и доп. – К:.Эльга, Ника-Центр, 2004.-624с.

2. Боді Зві, Мертон Роберт. Фінанси.: Пер. з англ.: Підручник. - М.: “Віл`ямс”, 2000. – 592 с.

3. Брігхем Є. Основи фінансового менеджменту: Пер. з англ. - Київ: Молодь, 1997.-1000с.

4. Ван Хорн Дж. К. Основы управления финансами: Пер. с англ. / Гл. ред. серии Я.В. Соколов. – М.: Финансы и статистика, 1999.-800с.

5. Васюренко О. В. Банкiвськi операцiї : Навч. посiбник / О. В.Васюренко. - К : Знання, 2000. - 243 с. - (Вища освiта ХХ1 столiття).

6. За ред. проф. Г.Г. Кірейцева Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. Видання третє, перероблене і доповнене. – Київ: «Центр навчальної літератури», 2004. – 531 с.

7. Коваленко Л.О., Ремньова Л.М. Фінансовий менеджмент. Навчальний посібник – 2-ге вид. перероб. і доп. – К.: Знання, 2005. – 485с.

8. Коласс Б. Управление финансовой деятельностью предприятия. Проблемы, концепции и методы / Б. Коласс. - М.: Финансы, ЮНИТИ, 1997. - 289 с.

9. Терещенко О.О. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч.посібник. - К.: КНЕУ, 2003.-554с.

10. Тян Р.Б. Планування діяльності підприємства: Навч.посібник. – К.: МАУП, 1998.-156с.

11. Фінансовий менеджмент: Підручник / Кер.кол.авт. і наук.проф. А.М.Поддєрьогін. – К.: КНЕУ, 2005.-535с.