Экономические науки / 7. Учёт и аудит

 

Шевченко А.І.,  Глушаченко А.І.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Вдосконалення первинного обліку зернової продукції

 

Зерновиробництво в Україні є однією з провідних галузей рослинництва. Оскільки продукція цієї галузі завжди користувалась попитом, вона має важливе народногосподарське призначення. Зерно та продукти його переробки є основою харчування людини; зерно – головний і незамінний корм при виробництві товарної продукції, зерно є сировинною для переробної промисловості, зерно – важливий експортний продукт, зерно придатне для створення продуктів харчування та кормів.

Роль зерна займає одне з найважливіших місць в економіці всього народного господарства. Зерно - це стратегічно важливий продукт. Від стану зернового господарства залежить продовольча безпека країни - забезпечення хлібом і м'ясом населення.

Щоденний контроль за збереженням та правильним використанням національного багатства, виявлення резервів подальшого збільшення виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, забезпечення постійного зниження собівартості, забезпечення підвищення рівня рентабельності кожної галузі господарства в цілому здійснюється за допомогою бухгалтерського обліку.

Отже, завданням бухгалтерського обліку продукції зернових є своєчасне оформлення первинних документів на всі операції, пов'язані з надходженням, зберіганням та витрачанням продукції зернових; здійснення повного контролю за своєчасним оприбуткуванням, зберіганням та витрачанням зерна; одержання на будь-яку дату конкретних даних про кількість зернової продукції, виконаних робіт та наданих послуг, а також місце їх знаходження; своєчасне виявлення виробничих запасів, що не використовуються в господарстві, і які можна реалізувати для мобілізації внутрішніх резервів, а також продукції зернових, яка користується попитом.

Проблема удосконалення первинного обліку широко обговорюється в економічній літературі. Так, в рослинництві необхідно досягти точного обліку урожаю від поля до комори. При цьому необхідно уніфікувати, спростити первинні документи, тим самим прискоривши процес обліку.

Щодо уніфікації первинного обліку оприбуткування сільськогосподарської продукції, звернемося за варіантом, який пропонує Огійчук М.Ф. у своїй праці: «  Удосконалення бухгалтерського обліку в сільскогосподарських підприємствах України» [1с.31-37]

. При оприбуткуванні зернової продукції можна замість реєстру відправки зерна і іншої продукції з поля, реєстру приймання зерна й іншої продукції, путівки на вивіз продукції з поля, реєстру приймання зерна від водія, реєстру приймання зерна вагарем, а також талонів водія і комбайнера складати лише три документи: облікового листа комбайнера, талон шофера і реєстру приймання зерна вагарем. Сутність пропозиції складається з наступного, шофер вивозить від комбайна зерно на зерно тік, де вагар після зважування продукції передає шоферу талон шофера. Цей документ містить інформацію про кількість прийнятого зерна і засвідчується підписом вагаря. Одночасно шофер розписується, підтверджуючи кількість зданого зерна в документі вагаря-реєстрі приймання зерна вагарем. Цей документ складається у двох примірниках. Один із них вагар передає комбайнеру. Комбайнер протягом зміни відмічає кількість намолоченого зерна по кожному шоферу. В кінці дня він складає в одному примірнику  обліковий лист комбайнера. В цьому документі вказується загальна бункерна вага зерна, номер автомашини і прізвище шофера. Крім цього, в зазначеному документі передбачено підпис шофера, який підтверджує приймання зерна від комбайна, яке намолочене протягом зміни. Після звіряння кількості бункерів намолоченого зерна з кількістю талонів, які є у шоферів з підписами вагаря,  комбайнер у кінці  зміни за даними реєстрів приймання зерна вагарем проставляє в обліковому листі комбайнера вагу брутто і нетто намолоченого зерна для нарахування оплати праці. Потім він додає до облікового листа комбайнера другі примірники реєстрів приймання зерна вагарем і здає їх в бухгалтерію господарства. Шофер звіривши кількість талонів водія з даними комбайнера і вагаря, додає їх до дорожніх листів шофера і також здає їх в бухгалтерію для нарахування оплати праці. При даній схемі руху первинної документації відпадає  необхідність у складанні таких документів, як реєстр приймання зерна від водія та талони комбайнера, який пропонується, в одному примірнику, дозволить полегшити роботу бухгалтерів при видачі та реєстрації цих документів, спростити процедуру обміну талонами між шоферами і комбайнерами. Крім того, система документів, яка пропонується, логічно взаємопов’язана, не трудомістка і не важка для сприйняття. Документи, які пропонуються, містять лише необхідні відомості, в них немає зайвої інформації. Застосування на практиці запропонованих документів дозволить не лише скоротити кількість первинних документів, а також зменшити витрати на придбання бланків.

Зерно на току сушать і сортують. Кожну партію зерна, відпущену для очищення, сортування і сушіння зважують. Наприкінці очищення визначають розмір усушки і невикористаних відходів. Це оформляють актом на сортування і сушіння продукції рослинництва (ф. 82).

Для нас становить інтерес вдосконалення даного документа за пропозицією Бірюкова О.В. [2с.11-13]. Слід добавити рядок, в якому записуватимуть дані про вміст повноцінного зерна у зерновідходах  у відсотковому відношенні в натуральних показниках. Крім цього, в колонці “сума” слід відображати фактичну собівартість одержаних зерновідходів.  Також ввести в лівому верхньому кутку “затверджено”, дата і підпис головного агронома

Впровадження в практику запропонованих заходів дозволить скоротити трудові, грошові і матеріальні витрати, а також підвищити вірогідність та оперативність бухгалтерського обліку, реально обчислювати собівартість виробленої продукції, посилити контроль за повнотою та правильністю оприбуткування продукції зернових культур.

 

Література:

 

1.     Огійчук М.Ф. Удосконалення бухгалтерського обліку в сільскогосподарських підприємствах України // Бухгалтерський облік і аудит.-1997.-№9.-с.31-37

2.     Бірюкова О.В. Операції з зерном та їх відображення в обліку // Бухгалтерія в сільському господарстві.-2006.-№23.-с.11-13.