Економiчнi науки/3.Финансовые отношения.

 

Студентка Пластара К.І., гр.ОА-05-Б

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені МихаїлаТуган-Барановського, Україна

Проблеми формування доходів місцевих бюджетів та можливі шляхи їх вирішення

 

Місцевий бюджет є основним інструментом, за допомогою якого місцева влада може впливати на локальну активність, створювати умови для економічного та соціального піднесення території своєї юрисдикції. Основним дохідним джерелом, яке складає основу формування фінансових ресурсів місцевих бюджетів в Україні, є податок на доходи фізичних осіб. До інших джерел можна віднести збори за паркування автомобільного транспорту, комунальний податок та податок з реклами, курортний збір, збір за право розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг, ринковий збір та інші податки та збори.

Від реальності визначення прогнозованого обсягу доходів кожного місцевого бюджету залежить обсяг належної йому дотації вирівнювання та, відповідно, збалансованість дохідної та видаткової частин за делегованими повноваженнями. Проблеми вдосконалення системи оподаткування та поліпшення структури дохідної бази місцевого самоврядування України висвітлені у працях таких вітчизняних економістів, як С. Буковинський.,           О. Василик, О.Кириленко, В. Кравченко, А. Соколовська.

Метою цієї роботи є з'ясування можливостей поліпшення фінансового забезпечення місцевого самоврядування в умовах перебудови системи оподаткування.

Місцеві  податки і збори, згідно з положеннями Бюджетного кодексу України, відносяться до власних доходів місцевих бюджетів, які не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, і тому суттєво впливають на фінансову самостійність місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю скасовувати окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників та надавати відстрочки у сплаті місцевих податків та зборів.

Виникнення місцевих податків зумовлене необхідністю розмежування джерел доходів між бюджетами різних рівнів і зміцнення фінансової бази органів місцевої влади і самоврядування. Ефективне використання інституту місцевих податків і зборів сприяє акумуляції  фінансових ресурсів, необхідних для розвитку територіальних громад і держави в цілому. Докорінне поліпшення системи місцевого оподаткування, яка є складовою податкової системи держави і водночас необхідним фінансовим атрибутом місцевих органів влади і самоврядування, є надзвичайно актуальним.

Система вітчизняного місцевого оподаткування має низку недоліків, основними з яких є:

-  незначна фіскальна роль місцевих податків і зборів і, як наслідок – низька їх питома вага в доходах місцевих бюджетів;

-  відсутність ефективного правового поля, яке б відповідало сучасним умовам господарювання;

-  відсутність прав органів місцевого самоврядування щодо запровадження на своїй території власних податків і зборів;

- другорядність місцевих податків і зборів у порівнянні із загальнодержавними;

- наявність місцевих податків, витрати на адміністрування яких перевищують надходження;

- невеликий перелік місцевих податків і зборів порівняно з іншими країнами.

В основу удосконалення  діючої системи місцевого оподаткування можуть бути покладені основні положення проекту Податкового кодексу України, а також проекту Закону України «Про місцеві податки та збори». Одним із можливих напрямів розширення переліку місцевих податків i зборів є запровадження місцевих акцизів (наприклад, на тютюнові та алкогольні вироби); повернення до використання податку з продажу імпортних товарів; переведення до складу місцевих таких загальнодержавних податків, як плата за землю, податок з власників транспортних засобів (які давно вже зараховуються до місцевих бюджетів).

Перелічені вище шляхи удосконалення  системи місцевих податків і зборів повинні сприяти розв’язанню існуючих проблем у даній сфері. Прийняття обґрунтованого закону розширить повноваження органів місцевого самоврядування  щодо запровадження  місцевих податків; удосконалена система місцевого оподаткування виконуватиме дійсно фіскальні функції і водночас забезпечуватиме місцеві органи влади й самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, що суттєво зміцнить самостійність місцевих бюджетів.

Таким чином, підбиваючи підсумки даної роботи можна зробити наступні висновки:

1.         В наслідку проведеного дослідження, в контексті формування доходів місцевих бюджетів, треба відмітити, що ця система потребує, деяких змін.

2.         Існує досить багато недоліків діючої системи місцевого оподаткування, які необхідно усунути для вдосконалення бюджетування місцевих органів самоврядування.

3.         Були запропоновані деякі шляхи вирішення існуючих проблем місцевого оподаткування.

Дана тема завжди буде актуальною, оскiльки податки та збори є важливою частиною iснування доходiв мiсцевих бюджетiв.

 

Література

1. Бондарчук Т.В. Фінансова політика забезпечення ефективності видатків місцевих бюджетів // Економіст. – 2007.- №4. – С.30-33.

2. Слухай С.В. Формування доходів місцевих бюджетів у контексті трансформації податкової системи / Слухай С.В., Здержа Н.Я. // Фінанси України. – 2006. - №5. – С. 12-19.