Колінько О. О.

Полтавський державний педагогічний університет

імені В. Г. Короленка

Формування інноваційної інфраструктури в Україні

 

Важливим фактором, який впливає на комерціалізацію інтелектуальних продуктів, а відповідно і на розвиток та ефективність інноваційних процесів є інноваційна інфраструктура. Її становлення зумовлене, по-перше, зростанням потреб суб’єктів інноваційної діяльності в послугах, що нею надаються, по-друге, рівнем розвитку національної науково-технічної сфери, наявністю науково-технічних розробок, які можуть бути комерціалізовані.

Формування елементів і підсистем інноваційної інфраструктури повинне охоплювати усі ланки інноваційного процесу (освіту – науково-технічну діяльність – виробництво – споживання). Виділимо базові елементи інноваційної інфраструктури.

1.     Організаційно-господарська інфраструктура (технопарки, бізнес-інкубатори, інноваційні підприємства), дослідно-експериментальна інфраструктура (технологічні центри, інститути, лабораторії, дослідно-експериментальні центри); проектно-конструкторська інфраструктура (проектні інститути, проектно-конструктоські фірми, бюро). Призначенням цих елементів інфраструктури є матеріально-технічне забезпечення інноваційної діяльності.

2.     Фінансово-економічна інфраструктура (бюджетні, позабюджетні, венчурні, страхові фонди); інформаційно-комунікаційна інфраструктура (Інтернет, науково-технічні фонди Наукової бібліотеки, інформаційні бази даних); кадрова інфраструктура. Метою діяльності даного елементу інфраструктури є ресурсне забезпечення інноваційної діяльності.

3.     Нормативно-правова інфраструктура (юридичні та консалтингові фірми); експертно-сертифікаційна та патентна інфраструктура (патентні відомства, державні та приватні компанії з правами проведення та реєстрації інноваційних проектів, а також сертифікації інноваційної продукції); комерційно-комунікаційна інфраструктура (торгівельні мережі, виставкові комплекси, транспортна система). Призначення – загальносистемне забезпечення інноваційної діяльності.

Інноваційна інфраструктура в Україні пройшла певний етап свого становлення Про це свідчать результати функціонування технопарків, бізнес-інкубаторів та низки інноваційних центрів. Проте, на думку дослідників, інноваційна інфраструктура в Україні не розвинена, не охоплює всіх ланок інноваційного процесу і не має системності, сформовано лише окремі її елементи [2], інноваційна інфраструктура розвивається безсистемно і без належної підтримки держави [1, с.16]. Технопарки України практично єдині на сьогодні ефективно діючі механізми, які забезпечують зв'язок науки з виробництвом і надають комплекс інфраструктурних послуг. В Україні функціонує 9 технопарків (Інститут електрозварювання імені Є.О.Патона (м. Київ); Інститут монокристалів (м. Харків); Напівпровідникові технології і матеріали, оптоелектроніка та сенсорна техніка (м. Донецьк); Вуглемаш (м. Донецьк); Інститут технічної теплофізики (м. Київ); УКРІНФОТЕХ (м. Київ);Інтелектуальні інформаційні технології (м. Київ);Київська політехніка (м. Київ);Яворів (Львівська обл.). Для порівняння наведемо приклад щодо світових тенденцій розвитку наукових центрів. У економічно розвинутих країнах світу функціонує понад 3 тис. інноваційних структур, зокрема технологічних парків (наприклад їх кількість у США перевищує 150, у Німеччині – більше 100, у Великобританії – близько 40 [5]), інноваційних центрів, бізнес-інкубаторів, венчурних фондів, центрів трансферу технологій, технополісів та інших інноваційних структур. У цьому відношенні становить інтерес досвід Китаю, де створено 1300 вільних економічних зон науки, у яких зайнято 43 тис. чол. За минуле десятиліття вони забезпечили 58% усіх податкових відрахувань у бюджет країни [6, с.121]. Зарубіжний досвід доводить, що саме технопарки створюють реальну можливість забезпечення прийнятного рівня економічного зростання в країні, спричиненого інноваційними чинниками.

На даний час у регіонах України крім технопарків існує 20 інноваційних центрів, 24 інноваційні бізнес-інкубатори, 14 центрів науково-технічної та економічної інформації, 15 небанківських фінансово-кредитних установ, 21 науково-впроваджувальне підприємство, а всього близько 150 інноваційних структур різних видів [1, с. 16 – 17]. Проте значна їх частина існує формально і не виконує повністю свої функції щодо сприяння розвитку інноваційного підприємництва в Україні [7, с. 31].

Важливу роль у розвитку інноваційної діяльності відіграє інфраструктура з фінансового забезпечення інноваційних проектів. Найбільш поширеною її формою є венчурних бізнес, який з одного боку, сприяє впровадженню у виробництво найновіших досягнень науки, а з іншого боку зводить до мінімуму фінансові ризики інвесторів. В інноваційному середовищі України практично не відчувається діяльність венчурних фондів чому є пояснення. Венчурне фінансування є ризикованим, а якщо взяти до уваги нестабільність законодавства і складну політичну ситуацію, то очікувати масового припливу венчурного капіталу в Україну не доводиться [2].

У кінцевому підсумку критерієм успішності інноваційної діяльності стає частка інноваційної продукції, яка потрапляє на ринок. В Україні вона поки що становить досить скромну величину у 2005 році – 5,9%, у 2006 – 5,7% у ВВП [3]. Збільшення ринкової пропозиції інноваційної продукції становить перед інноваційною структурою досить важливі завдання – комерціалізації результатів інноваційної діяльності, надання їм форми товару, забезпечення їм виходу на ринок і сприяння успішній реалізації. На даному етапі виникають проблеми пов’язані з нестачею інформації про ринки збуту, відсутністю попиту на інноваційну продукцію та несприйнятливістю підприємств до нововведень. Наявність вказаних проблем – наслідок недостатньої уваги до таких форм інфраструктурного забезпечення, як розвиток торгівельної мережі, маркетингової підтримки, реклами, сервісного обслуговування тощо.

Таким чином, для прискорення розвитку сучасної інноваційної інфраструктури в Україні необхідно вдосконалити нормативно-правову базу щодо регулювання інноваційної діяльності та її інфраструктурного забезпечення, що сприятиме визначенню функцій і налагодженню взаємодії між суб’єктами інноваційної діяльності; запровадити статистичне спостереження за утворення та функціонуванням організаційно-господарської системи з інфраструктурного забезпечення; законодавчо забезпечити розвиток ринку венчурного капіталу; вжити заходів з вдосконалення системи правової охорони інтелектуальної власності та комерціалізації інтелектуальних продуктів; підвищити роль держави у формуванні та підтримці розвитку інноваційних підприємств та їх інфраструктурного забезпечення.

Реалізація зазначеного підходу дасть змогу прискорити розвиток сучасної інноваційної інфраструктури як важливого чинника активізації інноваційної діяльності і забезпечення конкурентоспроможності економіки України.

 

Література

1.           В. Бережанська. Прискоримо отримання інформації, необхідної для економічного зростання України // Інтелектуальна власність. – 2008. – № 12. – С. 16 – 21

2.           Власник О.С. Інноваційна стратегія українських реформ: стан та пріоритети // Стратегічні пріоритети. – 2007. - № 1(2) // www. niss.gov.ua

3.           Статистичний щорічник України за 2006 р.

4.           www.ip-centr.kiev.ua

5.           www. niss.gov.ua

6.           Стратегічні виклики ΧΧΙ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / За ред. акад. НАН України В.М.Геєця, акад. НАН України В.П.Семиноженка, чл..-кор. НАН України Б.Є.Кваснюка. – К.: Фенікс, 2007. Т. 2: Інноваційно-технологічний розвиток економіки / За ред. акад. НАН України В.М.Геєця, акад. НАН України В.П.Семиноженка, чл..-кор. НАН України Б.Є.Кваснюка. – К.: Фенікс, 2007. – 564 с.

7.           М. Якубовський, В. Щук ін. Інфраструктура – фактор прискорення інноваційного розвитку промисловості // Економіка України. – 2007. – № 2. – С. 27 – 38.