Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

Жирнова М.О., Русанова Р.П.

Донбаський державний технічний університет

Співвідношення «стандарт-кост» та нормативного методу, як найперспективніших методів обліку витрат

 

В наш час все гостріше постає проблема невідповідності традиційних систем калькуляційного обліку потребам промисловості. На цю проблему, майже сторіччя  тому, звертав увагу промислового світу ще Г. Емерсон.  Постановку цієї проблеми Емерсон сформулював в  необхідності оперативно контролювати і регулювати витрати на підприємстві шляхом їх прогнозування та передчасного визначення можливих результатів, які планують отримати.

В роботах Емерсона вперше зустрічається термін «стандарт-кост». Цим терміном він визначав таку систему обліку витрат, яка забезпечує контроль та регулювання витрат  на основі  їх прогнозування та планування. Цей метод був впроваджений у практику діяльності західних підприємств та  більш-менш ефективно використовується до теперішнього часу.

В кінці 20-х років на основі засвоєння ідей та технічних прийомів стандарт-косту в нашій країні було розроблено нормативний метод обліку витрат. У 1931р. Інститут техніки управління розпочав детальне вивчення можливих шляхів реалізації і практичного застосування системи «стандарт-кост», яку у вигляді нормативного методу обліку представив професор М.Х. Жебрак. Але на той час (за часів централізованої економіки) основна увага приділялась не ринковим цінам на працю, матеріально-сировинні, енергетичні ресурси, а централізовано встановленим цінам, тарифам та тарифним коефіцієнтам; виявлені в ході обліку відхилення від норм та внесені зміни норм списувались на собівартість продукції, а не на фінансові результати одразу, як це робиться при системі стандарт-кост, оскільки в останньому випадку першочерговий інтерес представляє вплив відхилень не на собівартість, а на прибуток, який, як відомо, є метою виробництва.

Аналіз досягнень інших авторів в цій сфері свідчить про глибоке і всебічне вивчення цього питання. Про необхідність впровадження нормативного обліку як різновиду «стандарт-кост» і про його переваги було написано багато робіт наступними вченими: Гаррисон Ч., Нападовська Л.В., Мішин Ю.А., Маренич Т., Пушкар М.С., Гант Х., Жебрак М., Лень В.С. та ін.

Метою  дослідження  є здійснення порівняння та  визначення переваг та недоліків методів обліку витрат «стандарт-кост» та нормативного.

Незважаючи на майже «спадкові» відносини між нормативним методом та «стандарт-кост» в цих двох методах  існують суттєві розходження. Найбільш суттєві з них наведені в таблиці 1.

 

Таблиця 1 - Основні відмінності нормативного методу обліку від системи «стандарт-кост»

 

Фактор порівняння

«Стандарт-кост»

Нормативний метод

Зміни норм та нормативів

Поточний облік змін норм не ведеться

Ведеться в розрізі причин й ініціаторів

Облік відхилень від норм та нормативів прямих витрат

Відхилення документуються й відносяться на винних й фінансові результати

 

Відхилення документуються й відносяться на винних й фінансові результати

 

Облік відхилень від норм непрямих витрат

Непрямі витрати відносяться на собівартість у межах норм, відхилення виявляються з урахуванням обсягу виробництва й відносяться на результати фінансової діяльності

Непрямі витрати відносяться на собівартість у сумі фактично зроблених витрат, відхилення відносяться на витрати виробництва

 

Регламентація

Не регламентовано, не                     має єдиної методики встановлення стандартів і ведення облікових регістрів

Регламентовано, розроблені загальні й галузеві стандарти й норми

 

Варіанти провадження обліку

Облік витрат, випуску продукції й незавершеного виробництва ведеться по стандартній собівартості

Витрати на виробництво враховуються по фактичних витратах, випуск продукції - по нормативним, залишок незавершеного виробництва - по стандартах з урахуванням відхилень

Незавершене виробництво й випуск продукції оцінюються по нормах на початок року, у поточному обліку виділяються відхилення від норм

Незавершене виробництво й випуск продукції оцінюються по нормах на початок року, у поточному обліку виявляються відхилення від плану

Всі витрати враховуються по поточних нормах

 

В результаті порівняння та на його основі можна зробити наступні висновки:

1.       Кожен з методів використовую нормативні показники для обліку витрат

2.       Кожен з методів дозволяє вести облік повних витрат

3.       Суттєві розходження в розглянутих методах відображається в принципах регламентації та варіантах провадження обліку витрат.

Таким чином, в умовах національної економіки, питання щодо використання одного з двох вище наведених методів не може бути визначено однозначно. Це обумовлено різноманітністю факторів, які впливають на процес обліку витрат на кожному  окремому підприємстві. Для кожного підприємства необхідно підбирати такий метод обліку витрат, який би складався с принципів як «стандарт-кост» так і нормативного методу у оптимальному співвідношенні.

Література:

1. Корецький М.Х., Дацій Н.В., Пельтек Л.В. Управлінський облік: Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 296 с.

2. Лень В.С. Управлінський облік: Навч.посіб. – К.: Знання-Прес, 2003. - 287 с.

3. Слезко Т. Методы учета затрат «стандарт-кост» и нормативный: история и современность// Бухгалтерский учет и аудит. – 2007. - № 7 – С. 3-9.

4. Нападовська Л.В. Управлінський облік.: Монографія. – Дніпропетровськ, 2000. – 450 с.