Экономика/3.Финансовые отношения.

Вязмина М.В.

Научный руководитель: Орлова В.О.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского

ПОДАТОК З ВЛАСНИКІВ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ: СУТНІСТЬ, ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ ЙОГО АДМІНІСТРУВАННЯ

Податки в нашій країні відіграють дуже важливу роль у формуванні бюджету та соціально – економічного розвитку держави. Податкова система України врегульована нормами правового законодавства України і перебуває на етапі подальшого розвитку і вдосконалення.

Одним із видів загальнодержавних податків є податок з власників транспортних засобів.  Завдяки цьому податку наші автошляхи ремонтуються і удосконалюються дороги (нові знаки, розмітки, тротуари, противошумні барєри та інші). 

Метою даного дослідження є визначення сутності та ролі податку з власників транспортних засобів, як загальнодержавного податку, який вважається бюджетно формуючим податком в межах місцевих бюджетів.

Теоретичні і практичні основи цього питання досліджуються в працях відомих вчених зарубіжних та вітчизняних вчених та практиків.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів здійснюється чинним законодавством. Зокрема ЗУ „ Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів”, який був прийнятий 11 грудня 1991 року. Закон змінювався та доповнювався з урахуванням змін в економічній та соціальних сферах України.

Відповідно до законодавства України платниками податку є, зокрема, громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини i механізми під відповідним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), зазначені у ст. 2 цього Закону.  

В загальнодержавному бюджеті надходження  податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів, що сплачується власниками постійно зростає. Це зростання відбувається за рахунок збільшення купівлі – продажу автомобілів, як фізичними так і юридичними особами.

Значна частина надходжень, з яких формуються спеціальні дорожні фонди обласних бюджетів, забезпечується власниками легкових автомобілів, мотоциклів, а також вантажівок, які з кожним роком все більше придбавають фізичні особи. Тобто на власників автомобілів покладена дуже велика відповідальність щодо забезпечення ремонту та реконструкції українських доріг.

Відповідно до ст. 5 Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів", фізичні особи – власники транспортних засобів повинні сплачувати податок з власників транспортних засобів перед першою реєстрацією в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.

Фізичні особи – платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній рік (у разі здійснення сплати) та за поточний рік, а платники, звільнені від сплати цього податку, – відповідний документ, що дає право на користування.

В умовах фінансової кризи до Верховної ради надійшов проект Закону України „Про податок на паливо з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” який передбачає становлення податку з паливо з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів шляхом уплати податку з кожного літру пального, придбаного власником транспортних засобів при заправці цього засобу. Сутністю цього податку , відповідно проекту Закону., є:

По-перше він повинен розраховуватись, як розділення загальної річної суми надходжень в бюджет податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за попередній період на загальну кількість літрів палива, реалізованого споживачами за попередній рік, з урахуванням коефіцієнту, який враховує інфляційні процеси.

По – друге, цей Закон передбачає сплату цього податку не тільки фізичними особами, а і іноземними юридичними особами – власниками автомобільного транспорту.

Але з прийняттям цього законодавства зявиться  тіньова сторона адміністрування цього податку. Тому що не буде стовідсотково  проводитись облік пального, що реалізується, бо зявляться підпільні реалі затори. Це призведе до зменшення внесків, що негативно скажеться на всій податковій системі України.

Таким чином прийняття Закону в такій редакції недоцільне.

Необхідність діючого податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів полягає в тому що він є єдиним джерелом фінансування робіт пов’язаних з ремонтом та реконструкцією автошляхів України. Завдяки сплаті цього податку в Україні зявляються нові  дороги,  траси міжобласного і міждержавного сполучення.

Дороги України не є зразковими але при цільовому використанні доходів цього податку в бюджет, та правильному розподіленню його  між регіонами дасть змогу покращити не тільки дороги міжнародного сполучення, автошляхи обласного, міського та районного підпорядкування .

1.                      ЗУ № 1963-ХІІ – від 11.12.91 р. "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів" .

2.                      А. Цебенко Порядок сплати громадянами податку з власників транспортних засобів// Вісник податкової служби.- 2009.- № 6.- С12-18

3.                      П. Рабокляч Продаж автотранспорту // Вісник податкової служби