Экономические науки/2. Учет и аудит

Вихорева Н.И., Толмачова О.В.

 

Донецкие национальный университет экономики и торговли имени Михаила уган-Барановского, Украина

 

Важливість інформаційного забезпечення для успішного ведення бухгалтерського обліку

 

Для забезпечення діяльності будь-якої організації, установи чи підприємства необхідні певні ресурси — матеріали, робоча сила, обладнання, приміщення тощо. В умовах ринкової економіки, на відміну від радянської, за всі ці фактори необхідно платити. Для ефективної діяльності установ чи підприємств потрібна інформація про кількість ресурсів, способи їхнього фінансування та результати їхнього використання. Інформацію також потребують і зовнішні користувачі, тобто люди, які не пов’язані з діяльністю установи чи підприємства. Вони також мають бажання мати уяву про діяльність підприємства. Бухгалтерський облік — це система, яка може забезпечити цю інформацію.

Світова економіка як динамічна система, що розвивається в реальному масштабі часу, переходить до інформаційного способу виробництва на базі інформаційної структуризації. На цьому етапі розвитку визначальну роль відіграють не масштаби виробництва, а його технологічний рівень. В економічній теорії відбувається визнання й становлення інформаційної парадигми, що потребує конкретного наповнення. Наростання процесів інформатизації всіх форм суспільного виробництва стало реакцією господарських систем на неспроможність існуючих механізмів передавати і використовувати інформацію. Підвищення ролі товарно-грошових відносин у суспільстві та приватного інтересу підвищують вимоги до якості інформації, яка впливає на діяльність суб’єктів підприємницької діяльності. Особливі вимоги висуваються до фінансової інформації, яка міститься в фінансовій звітності підприємства: балансі, звіті про збитки та прибутки, звіті про грошові кошти та е . І це не випадково, тому що інформація, яка відображається в цих документах, дозволяє робити висновки про фінансовий стан підприємства, результати його діяльності, а головне — зробити висновок про те, чи можуть власники підприємства розраховувати на отримання прибутку [1].

Масова приватизація майна сприяла створенню значного приватного сектора економіки, а розширення як вертикальних, так і горизонтальних господарських зв’язків призвело до активізації самостійності суб’єктів господарювання, яким для прийняття рішень необхідна якісна інформація, що повно та вірогідно відображає усі економічні процеси. Сучасний бухгалтерський облік є інформаційною базою, на основі якої можлива підготовка різних видів звітності. Так фінансова, податкова, статистична, управлінська звітності, звітність перед державними органами контролю, що використовують грошовий вимірник, базуються на даних бухгалтерського обліку [2].

У своїй діяльності підприємства можуть використовувати різну за характером інформацію як фінансового, так і нефінансового характеру. У цілому, всю інформацію можна представити в наступному вигляді: кваліфіковану інформацію можна виразити в цифрах; до некваліфікованої інформації належить будь-яка інформація, що надходить від проведення переговорів, візуальна, з телевізійних програм, радіо, газет тощо Бухгалтерський облік в основному пов’язаний з кваліфікованою інформацією.

Крім того існують інші види бухгалтерської інформації. Серед них:

·        Оперативна інформація — інформація, яка пов’язана з щоденною діяльністю підприємства. Оперативна інформація надходить постійно з різних джерел. Наприклад: підприємство повинно сплатити своїм працівникам суму, яку їм заборгувало;  уряд вимагає ведення обліку заробітної плати для кожного працівника, щоб було видно, скільки він заробив і скільки йому виплачено. Продавець товару повинен знати існуючий попит на товар, його собівартість та ринкову ціну продажу. Бухгалтер повинен знати суму, яку компанія заборгувала іншим, коли це необхідно сплатити та скільки грошей є на рахунку в банку. Оперативна інформація використовується як у фінансовому, так і в управлінському обліку;

·        Фінансова інформація необхідна як менеджерам компанії, так і зовнішнім користувачам, таким, як організації, акціонери, банки, інші кредитори, урядовим установам та спільноті. Акціонерам необхідна інформація про те, як успішно працює компанія. Якщо вони вирішать продати свої акції, їм потрібна інформація про те, якою може бути вартість цих акцій. Таку саму інформацію потребують майбутні покупці акцій. Якщо компанії потрібен кредит, то банк, чи будь-який інший кредитор, бажає інформацію про платоспроможність компанії та її ліквідність. Ця інформація розкривається в фінансових документах, що ведуться компанією. Зовнішні користувачі можуть вимагати, щоб компанія підготувала інформацію згідно з їхніми вимогами. Однак, у багатьох випадках вони користуються інформацією, яку готує сама компанія;

·        Управлінська інформація використовується для здійснення наступних функцій управління: планування; виконання; контролю [3].

Отже, необхідність інформаційного забезпечення діяльності підприємств зумовлено об’єктивними факторами, серед яких важливо назвати інтенсивний розвиток ринкових відносин в економіці України та підвищення ролі товарно-грошових відносин та приватного інтересу у суспільстві. Для цього використовується  бухгалтерський облік, який представляє собою  інформаційну сукупність, що концентрує в собі інформацію про господарські процеси й об’єкти, що беруть участь у них, яка має єдиний грошовий вимірник і яку реєструють методом подвійного запису, де мірою відмінності процесів і об’єктів є чинна нормативна база. Зважена та обґрунтована система заходів з організації бухгалтерського обліку і проведення облікової політики має гарантувати своєчасне та повне інформаційне забезпечення внутрішніх і зовнішніх користувачів.

Література:

1.   Всеукраїнська професійна бухгалтерська газета // http://www.vobu.com.ua/ 

2.   О.І. Васюта-Беркут, Г.Ф. Шепітко, Н.О. Ромашевська. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. Посіб./ – 3-тє вид., стереотип. – К.:МАУП, 2004.- 176 с.

3.   Бухгалтерський учет и налоги // http://www.businessuchet.ru/