Олефіренко М. О., студ. (5курс), спеціальність «Облік і аудит»

Науковий керівник: к.е.н., професор Михайлов М.Г.

Сумський національний аграрний університет

Необхідність існування податкового обліку та його зв’язок з бухгалтерським обліком

Особливості оподаткування підприємств досить різноманітні і вимагають адекватного облікового забезпечення, оскільки будь-які відхилення від установлених вимог нормативних актів призводять до відчутних втрат через застосування фінансових санкцій податковими інспекціями як до керівників та облікових працівників, так і підприємств.

Отже, проблема формування методології підсистеми податкового обліку у взаємозв'язку з вимогами звітності вимагає серйозних наукових досліджень і є актуальною.

В науковій літературі приділяється багато уваги проблемам податкового обліку і необхідності його узгодження з бухгалтерським, зокрема, ці питання розглядалися у працях видатних науковців М. Т. Білухи, О. С. Бородкіна, Ф. Ф. Бутинця, С. Ф. Голова, А. Г. Твердомеда, В. Г. Швеця, Н. Шатило, В. Чайки та ін.

Бухгалтерський і   податковий   облік   мають   різні   цілі. Бухгалтерський облік має на меті  надання  достовірної  інформації про  фінансовий  стан  підприємства  для  потенційного  інвестора, податковий облік виконує фіскальні  і  регуляторні  функції.  Тому певні розбіжності між зазначеними системами обліку будуть існувати завжди.

     Поряд з  цим  бухгалтерський  облік - це упорядкована система регістрів,  із затвердженим  планом  рахунків,  своєю  аналітикою, завдяки  чому  досягається  досить  висока  ступінь  об'єктивності фінансових показників.

Основні причини відокремлення бухгалтерського обліку від податкового полягають у: по-перше, відмінності обумовлені розбіжностями між податковим трактуванням і економічною природою подій господарської діяльності; по-друге, вимоги статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.94 рік зі змінами та доповненнями, а саме використання правила першої події. Дія цього правила призвела до того, що виникнення валового доходу чи валових витрат і відображення їх у податковому обліку не співпадає з моментом визнання бухгалтерських прибутків і витрат.

У підсистемах бухгалтерського та податкового обліку використовуються одні й ті ж елементи методу загальної системи бухгалтерського обліку: документація, оцінка, рахунки, подвійний запис, калькуляція, інвентаризація, баланс, але в неоднаковій мірі з огляду на властивість облікованих об'єктів.

Разом з тим фінансовий і податковий облік мають не тільки відмінності, але й певну спільність. Зокрема, як правило, більшість операцій, що відображаються у податковому обліку, взаємопов'язані кореспонденцією з іншими рахунками фінансового обліку, оскільки рахунки податкового обліку є складовою частиною загального Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій.

Як у фінансовому, так і в податковому обліку застосовуються найголовніші елементи бухгалтерського обліку — документація, подвійний запис. Сальдо за рахунками податкового обліку є складовою частиною валюти балансу, який, хоч і відображає за більшістю статей залишки за синтетичними рахунками фінансового обліку, однак включає також статті, сформовані у системі записів податкового обліку.

Відмінність же правил бухгалтерського і податкового обліку зумовлює появу різниць двох типів: постійних і тимчасових. Постійні різниці виникають за рахунок тих доходів і витрат, які формують тільки бухгалтерський або тільки податковий прибуток, і за ними бухгалтерський і податковий облік не співпадають. Тимчасові різниці – це різниці між податковою базою активу або зобов’язання і його балансовою вартістю. Свою частку до цих сум вносять і активи, і пасиви балансу. Виникнення і анулювання різниць пов’язане з погашенням вартості активів і зобов’язань, якими вони були породжені.

Можна стверджувати, що податковий облік має право на існування поряд із бухгалтерським, а відмінності між ними поглиблюються. Навіть якщо погодитись з думкою окремих авторів про можливість забезпечення обчислення податків, зборів і платежів за даними фінансового обліку, наївно було б думати, що останній при цьому не зміниться. Практично це б означало лише відсутність терміну «податковий облік», бо його зміст мусів би перейти у підсистему бухгалтерського обліку, котра в цьому випадку неминуче розшириться.

 Разом з тим податковий облік нині надто ускладнений, а тому його треба удосконалювати. Але, враховуючи підпорядкованість облікового забезпечення вимогам податкової звітності, до речі дуже громіздкої, яка в свою чергу зумовлена різноманітністю податків, зборів і платежів, таке вдосконалення можливе за умови спрощення системи оподаткування підприємств.

Таким чином в Україні, як і у економічно розвинутих країнах, реально існує податковий облік. Десятиріччями традиційно бухгалтерський облік у нас був одночасно підпорядкований і потребам облікового забезпечення податкової звітності, в той час, як у більшості країн ринкової економіки податковий облік був виокремлений вже давно і його ведуть або ж зовсім незалежно від бухгалтерського, або з певним наближенням до останнього.

Література:

1.                      Бухгалтерський облік в Україні: Навч. посібник / За ред.. Р. Л. Хом’яка, В. І. Лемішовського – Львів: Національний університет «Львівська політехніка» (Інформаційно-видавничий центр «ІНТЕЛЕКТ+» Інституту післядипломної освіти), «Інтелект-Захід», 2006. – 1088 с.

2.                      Лист Міністерства фінансів України N 051-291-205/1222 від 25.07.2002 Щодо бухгалтерського та податкового обліку.

.

3.                      Бровко О.Т., Боровик О.С., Мазур І.В. Необхідність та шляхи адаптації податкового обліку до потреб бухгалтерського обліку. Економіка. – 2007. - №5. – с. 13-16.

4.                      Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 28.12.1994р. № 334/94